Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Papua Yeni Gine’de toprak kayması: Hükümete göre 2 binden fazla kişi öldü

Papua Yeni Gine’de toprak kayması: Hükümete göre 2 binden fazla kişi öldü

MELBOURNE, Avustralya (AP) — Papua Yeni Gine hükümeti Cuma günkü toprak kaymasında 2.000’den fazla kişinin hayatını kaybettiğini ve resmi olarak uluslararası yardım talebinde bulunduğunu söyledi.

Hükümetin rakamı, Birleşmiş Milletler’in 670 tahmininin yaklaşık üç katıdır.

Associated Press’in BM mukim koordinatörüne Pazar günü gönderdiği bir mektupta, Güney Pasifik ülkesinin Ulusal Afet Merkezi direktör vekili, toprak kaymasının “2.000’den fazla insanı diri diri gömdüğünü” ve “büyük yıkıma” neden olduğunu söyledi.

Felaketin meydana gelmesinden bu yana ölü sayısı tahminleri büyük ölçüde değişiklik gösterdi ve yetkililerin etkilenenlerin sayısına nasıl ulaştığı hemen belli olmadı.

Bu bir son dakika haber güncellemesidir. Önceki AP hikayesi aşağıdadır.

MELBOURNE, Avustralya (AP) — Avustralya Pazartesi günü Papua Yeni Gine’deki ölümcül toprak kayması bölgesine yardım etmek için uçak ve diğer ekipmanları göndermeye hazırlandı; Güney Pasifik ülkesinin dağlık iç kesimlerinde gece boyunca yağan yağmurlar tonlarca molozun yüzlerce insanı gömdüğü korkusunu artırdı. köylüler… Tehlikeli derecede dengesiz hale gelirler.

Avustralya Savunma Bakanı Richard Marles, yetkililerinin Cuma gününden bu yana Papua Yeni Gine’deki mevkidaşlarıyla görüşmelerde bulunduğunu söyledi. Yambali köyünde dağ çöktü Birleşmiş Milletler’in 670 kişinin öldürüldüğünü tahmin ettiği Inga Eyaleti’nde. Şu ana kadar sadece altı kişinin cesedine ulaşıldı.

Marles, Australian Broadcasting Corporation’a yaptığı açıklamada, “Sağladığımız desteğin tam niteliği önümüzdeki günlerde ortaya çıkacak” dedi.

Marles, “İnsanları oraya ulaştıracak hava taşıma kapasitemiz olduğu açık. Arama ve kurtarma açısından kullanabileceğimiz başka ekipmanlar da olabilir, şu anda Papua Yeni Gine ile bunların hepsinden bahsediyoruz” diye ekledi.

Papua Yeni Gine, Avustralya’nın en yakın komşusudur ve iki ülke, Avustralya’nın Çin’in bölgede artan nüfuzuna karşı koyma çabalarının bir parçası olarak daha yakın savunma bağları geliştirmeye çalışıyor. Avustralya aynı zamanda 1975 yılında bağımsızlığını kazanan eski kolonisine dış yardım sağlayan en cömert ülkelerden biri.

READ  Rusya, Batı'nın Ukrayna'ya silah tedarikini engellemeye çalışıyor, yetkililer artan saldırgan hava saldırıları konusunda uyarıyor

Yıkılan köyden 60 kilometre (35 mil) uzaklıktaki eyalet başkenti Wabag’a gece boyunca iki saat boyunca şiddetli yağmur yağdı. İletişimin kısıtlı olduğu Yambale’den hava durumu raporu almak hemen mümkün olmadı.

ama Acil müdahale ekipleri Yağmurun, üç ila dört futbol sahası büyüklüğündeki bir alanın 6 ila 8 metre (20 ila 26 fit) derinliğindeki, halihazırda dengesiz olan enkaz kütlesi üzerindeki etkisinden endişe duyuyorlardı.

Yerel bir inşaat işçisinin Pazar günü bağışladığı ekskavatör, küreklerle ve tarım aletleriyle kazı yapan köylülerin cesetleri bulmasına yardımcı olmak için getirilen ilk ağır hafriyat makinesi oldu. Hala değişen enkazın etrafında çalışmak tehlikelidir.

Uluslararası Göç Örgütü’nün Papua Yeni Gine’deki misyonunun başkanı Serhan Oktobrak, molozlarla altındaki toprak arasından su sızarak daha fazla heyelan riskini artırdığını söyledi.

Yambali’deki hava koşullarının Pazartesi öğleden sonraya kadar bilinmesi beklenmiyordu.

Oktobrak, “Beni kişisel olarak en çok endişelendiren şey hava durumu, hava durumu, hava durumu” dedi. “Çünkü zemin hâlâ kayıyor,” diye ekledi “Kayalar düşüyor.”

Papua Yeni Gine Savunma Bakanı Billy Joseph ve hükümetin Ulusal Afet Merkezi müdürü Lasso Mana, Pazar günü Avustralya askeri helikopteriyle başkent Port Moresby’den 600 kilometre (370 mil) kuzeybatıdaki Yambali’ye seyahat etti. Avustralyalı bir askeri helikopter almak için. Neye ihtiyaç duyulduğuna dair doğrudan bir bakış açısı.

Mana’nın ofisi, onun Yambale’de, yerinden edilmiş hayatta kalan 4.000 kişiye acil durum malzemeleri satın almak için yerel bir yetkiliye 500.000 kina (130.000 $) tutarında bir çek verirken çekilmiş bir fotoğrafını yayınladı.

Ziyaretin amacı PNG hükümetinin resmi olarak daha fazla uluslararası destek talep etmesi gerekip gerekmediğini belirlemekti.

Papua Yeni Gine ordusunun kullandığı hafriyat ekipmanı, doğu kıyısındaki Lae şehrinin 400 kilometre (250 mil) uzağındaki felaket bölgesine nakledildi.

READ  Eski NHL oyuncusu 29 yaşındaki Adam Johnson 'acayip kaza' sonucu hayatını kaybetti

Yetkililer, travma geçiren köylülerin, ağır makinelerin kazmasına izin verilip verilmemesi gerektiği konusunda bölünmüş durumda olduğunu, bunun da gömülü akrabalarının cesetlerine daha fazla zarar verebileceğini söyledi.