Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Katar Havayolları: Doha-Dublin uçağında yaşanan hava kargaşasında 12 kişi yaralandı

Katar Havayolları: Doha-Dublin uçağında yaşanan hava kargaşasında 12 kişi yaralandı

Jasper Goenen/Bloomberg/Getty Images

Katar Havayolları’nın Katar’ın Doha kentinden İrlanda’nın Dublin kentine giden uçağının Türkiye üzerinde türbülansla karşılaşması sonucu 12 kişi yaralandı.CNN

Pazar günü Doha’dan Dublin’e giden Qatar Airways uçağının türbülansa çarpması sonucu 12 kişi yaralandı.

Yerel saatle 13:00’ten kısa bir süre önce Dublin’e inen uçuş, havaalanı polisi ve itfaiye ve kurtarma departmanı da dahil olmak üzere acil servisler tarafından karşılandı.

Dublin Havalimanı’ndan yapılan açıklamaya göre, kazada 6 yolcu ve 6 mürettebat yaralanırken, 8’i yapılan değerlendirmelerin ardından hastaneye kaldırıldı. Açıklamada, Qatar Airways’in QR017 sefer sayılı uçuşunun Türkiye üzerinde uçarken türbülansla karşılaştığı belirtildi.

Dublin Havaalanı, yolculara ve personele yardımcı olduğunu ve operasyonların etkilenmediğini söyledi. Havaalanı, uçağın Doha’ya dönüş uçuşunun (QR018) beklendiği gibi kalkmasının planlandığını, ancak kalkışının erteleneceğini söyledi.

Qatar Airways, CNN’e yaptığı açıklamada, uçağın Dublin’e güvenli bir şekilde indiğini ancak “az sayıda yolcu ve mürettebatın uçuş sırasında hafif yaralandığını ve şu anda tıbbi bakıma alındığını” söyledi.

Açıklama şöyle devam etti: “Konu şu anda iç soruşturmaya tabidir.” “Yolcularımızın ve mürettebatımızın güvenliği ve emniyeti en büyük önceliğimizdir.”

Bu, 104 yolcunun yaralanması ve kalp hastası bir adamın öldürülmesinden birkaç gün sonra geldi Singapur Havayolları uçuşu Şiddetli rahatsızlıklardan etkilendi.

Londra’dan Singapur’a giden SQ321 sefer sayılı uçuş Salı günü 37.000 feet yükseklikte uçuyordu Uçak ne zaman Yükselmeden önce keskin bir düşüş yaşadı Uçuş takip verilerine göre birkaç yüz metre. Daha sonra yaklaşık bir dakika boyunca tekrar tekrar aşağı yukarı indi.

Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl yaklaşık 65.000 uçak orta derecede türbülansla karşılaşıyor ve yaklaşık 5.500 uçak ciddi türbülansla karşılaşıyor. Ancak bu sayıların artması beklenebilir.

İngiltere’deki Reading Üniversitesi’nde atmosfer bilimleri profesörü olan Paul Williams, 2022’de CNN’e iklim değişikliğinin rahatsızlıkları değiştirdiğine inandığını söyledi.

READ  Polonya'nın "Rus etkisine" ilişkin soruşturması Avrupa Birliği'ni kızdırdı

Williams, “Bazı bilgisayar simülasyonları yaptık ve aşırı rahatsızlıkların önümüzdeki yıllarda iki veya üç katına çıkabileceğini gördük” dedi.

Daha sonra gözlemlerle doğrulanan bulgular, fırtına veya bulut gibi herhangi bir görsel kanıtla ilişkili olmayan, “açık hava türbülansı” adı verilen bir türbülansın altını çiziyor. Normal bozuklukların aksine aniden ortaya çıkar ve önlenmesi zordur.

Singapur Havayolları daha önce uçuşunun ani türbülansla karşılaştığını söylemişti. Sözcüsü Pazar günü soruşturmaların devam ettiğini söyledi. Uydu verilerine ilişkin daha önceki bir CNN analizi, uçuşun türbülans oluşturabilecek gök gürültülü fırtınaların oluştuğu bir bölgeye girdiğini ortaya çıkarmıştı.

Qatar Airways uçağının ne tür bir türbülansa maruz kaldığı henüz bilinmiyor.

Düzeltme: Bu makale, Singapur Havayolları uçuşundaki kesintinin nedeninin henüz belirlenemediğini ve soruşturmaların devam ettiğini yansıtacak şekilde güncellendi. Daha önceki bir versiyonda da, rahatsızlıklara sahne olan Qatar Airways uçuşunun sayısında hata yapılmıştı. Uçuş QR017 idi.