Mart 29, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Paris’te ikinci gününde polis ve pansiyon göstericileri arasındaki çatışmalar | Avrupa Birliği Haberleri

Emeklilik reformuna yönelik protestolar, 2018’deki ‘sarı yelekliler’ gösterilerinden bu yana Başkan Macron’un otoritesine yönelik en ciddi meydan okuma.

Fransa’da hükümetin emeklilik yaşını yükseltme planlarına karşı gösteriler devam ederken, çevik kuvvet polisi Paris’te ikinci gece protestocularla çatıştı.

Fransız başkentinin sokaklarında bir grev dalgası ve çöp yığılmasıyla sonuçlanan yılın başından bu yana artan huzursuzluk, Başkan Emmanuel Macron’u sözde “Gilettes Jones”tan bu yana iktidarına karşı en büyük meydan okumayla karşı karşıya bıraktı. . Ya da Aralık 2018’deki ‘sarı yelekliler’ protestoları.

Polis Cuma gecesi, Assembly Nationale parlamento binasının yakınındaki Place de la Concorde’da toplanan kalabalığı dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullandı.

“Macron, bırak!” Bazı protestocular çevik kuvvet polisinin önünde dururken slogan attılar.

Paris’in seçkin Place de la Concorde’undaki protesto, birkaç bin göstericinin tezahürat yapması, dans etmesi ve büyük bir şenlik ateşi yakmasıyla şenlik havasında başladı. Ancak Perşembe gecesi çevik kuvvet polisinin saldırması ve bazı göstericilerin havai fişek atması ve polise taş yağdırması sırasında meydanı boşaltmak için göz yaşartıcı gaz kullanması kısa sürede yankılanan bir sahne haline geldi.

Perşembe gecesi, polis ayrıca copları kalabalığa doğrulttu ve tazyikli su kullandı, bu sırada küçük gruplar yakınlardaki düzenli mahallelerde sokak yangınları çıkardı.

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, RTL radyo istasyonuna, çoğu Paris’te olmak üzere bir gecede 310 kişinin tutuklandığını söyledi.

Bordeaux’daki bir mitingden Toulouse’daki büyük bir mitinge kadar Fransa’nın dört bir yanındaki şehirlerde ara sıra protestolar düzenlendi.

Calais’deki liman görevlileri, feribotların Manş Denizi’ni geçerek Dover’a geçişini geçici olarak durdurdu. Paris’teki bazı üniversite kampüsleri kapatıldı ve protestocular, Fransız başkentinin çevresindeki trafikle dolu bir çevre yolunu işgal etti.

Paris’teki çöp toplayıcıları, sokaklarda pis kokulu çöp yığınları büyürken grevlerini 12. gün daha uzattılar. Grevdeki temizlik işçileri ayrıca Avrupa’nın en büyük yakma tesisini ve diğer iki çöp arıtma tesisini başkentten engellemeye devam etti.

READ  Daha yavaş telesiyejler, daha az suni kar: Fransız tatil köyleri enerji kriziyle mücadele ediyor | Fransa

Macron’un göreve geldiği ilk dönemde ekonomi politikalarına karşı kitlesel protestolar düzenleyen bazı sarı yelekli aktivistler, Cuma günü Paris’teki protestoyu sosyal medyadan aktaranlar arasında yer aldı. Polis, protesto yürüyüşlerindeki isyancılar arasında “aşırı sarı yelekliler” olduğunu söyledi.

Fransızlar, OECD ülkeleri arasındaki en düşük yaş olan 62’lik resmi emeklilik yaşını korumaya sıkı sıkıya bağlı.

Macron yönetimi, diğer şeylerin yanı sıra emeklilik yaşını kademeli olarak 62’den 64’e çıkaracak olan emeklilik reformlarını zorlamak için özel bir anayasal yetki kullandı.

CGT sendika lideri Philippe Martinez ve Fransız Demokratik Emek Konfederasyonu (CFDT) Genel Sekreteri Laurent Berger, 11 Mart 2023’te Fransa’nın Paris kentinde diğer protestocularla birlikte bir pankart tutuyor. [File: Benoit Tessier/Reuters]

Toluna Harris Interactive tarafından RTL yayıncısı için yapılan bir kamuoyu yoklaması, on Fransızdan sekizinden fazlasının hükümetin emeklilik yaşını değiştirme konusunda parlamentoda oylamayı atlama kararından memnun olmadığını ve %65’inin grev ve protestoların devam etmesini istediğini gösterdi.

Reformlara karşı muhalefet örgütleyen sendikalar, göstericileri önümüzdeki günlerde daha fazla grev ve yürüyüş sırasında barışçıl kalmaya çağırdı. Ayrıca insanları okulları, fabrikaları, rafinerileri ve diğer işyerlerini terk etmeye ve Macron’u tam emekli maaşı almadan önce 64 yaşına kadar Fransızları iki yıl daha çalıştırma planından vazgeçmeye zorlamaya çağırdılar.

Sol ve merkez muhalefet milletvekilleri Cuma öğleden sonra parlamentoya gensoru önergesi sundular. Ancak Macron, geçen yılki seçimlerde Fransa’nın alt meclisindeki salt çoğunluğunu kaybetmesine rağmen, her taraftan milletvekillerinden oluşan sürpriz bir koalisyon kurulmadıkça, bunun başarılı olma şansı çok azdı.

Paris’te 52 yaşındaki psikolog Nathalie Alquier, oylama yapılmadan ilerlemek, “demokrasinin inkarı … birkaç haftadır sokaklarda olup bitenlerin tamamen reddidir” dedi.

“Dayanılmaz.”

Protestolar bu hafta sonu ve önümüzdeki Perşembe ülke çapında yeni bir sanayi grevi günü için planlanıyor. Öğretmen sendikaları, sembolik yeterlilik sınavlarını aksatabilecek bir grev çağrısında bulundu.