Mart 21, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Uluslararası Ceza Mahkemesi’nden Putin’in tutuklama emri çıkarılmasının ardından Rus saldırıları devam ediyor | Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş haberleri

Başkent Kiev ve batıdaki Lviv eyaleti de dahil olmak üzere birçok cephedeki grevler, ICC’nin açıklamasından saatler sonra geldi.

Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Rusya Çocuk Hakları Komiseri hakkında tutuklama emri çıkarma kararının ardından Ukrayna’da büyük çaplı Rus saldırıları devam etti.

Ukrayna Hava Kuvvetleri Cumartesi günü erken saatlerde Ukrayna’ya Cuma gecesi 16 Rus insansız hava aracı tarafından saldırıldığını söyledi.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Telegram’da 16 insansız hava aracından 11’inin “orta, batı ve doğu bölgelerinde” düşürüldüğünü yazdı.

Hedeflenen bölgeler arasında başkent Kiev ve batıdaki Lviv eyaleti de bulunuyor.

Kiev şehir idaresi başkanı Serhiy Popko, Ukrayna hava savunmasının Ukrayna başkentine giden tüm insansız hava araçlarını vurduğunu söylerken, Lviv eyaleti valisi Maksym Kozitsky Cumartesi günü yaptığı açıklamada altı insansız hava aracından üçünün düşürüldüğünü söyledi. diğer üçü ise komşu bölgeye isabet etti. Polonya.

Ukrayna Hava Kuvvetleri’ne göre saldırılar, Azak Denizi’nin doğu kıyısından ve Rusya’nın Ukrayna sınırındaki Bryansk eyaletinden gerçekleşti.

Ve Ukrayna ordusu Cumartesi sabahı yaptığı periyodik güncellemede, Rus kuvvetlerinin son yirmi dört saat içinde 34 hava saldırısı, bir füze saldırısı ve 57 uçaksavar atışı yaptığını ekledi.

Facebook güncellemesi, düşen enkazın güneydeki Herson eyaletini vurarak yedi eve ve bir anaokuluna zarar verdiğini söyledi.

Donetsk bölge valisi Pavlo Kirilenko, Cuma günü bölgedeki 11 kasaba ve köyün bombalanması sonucu bir kişinin öldüğünü, üç kişinin de yaralandığını söyledi.

Batıda, Rus füzeleri Cuma gecesi kısmen işgal altındaki aynı adı taşıyan bölgenin bölgesel başkenti Zaporizhia şehrinde bir yerleşim bölgesini vurdu.

Zaporizhia Kent Konseyi’nden Anatoly Kortev, herhangi bir can kaybı bildirilmediğini, ancak evlerin hasar gördüğünü ve bir yemekhanenin yıkıldığını söyledi.

READ  Rus gazının Avrupa'ya akışı azaldıkça petrol yükseliyor, Rusya'nın AB'den petrol yasağı geliyor

Uluslararası Ceza Mahkemesi muhtırası

Uluslararası Ceza Mahkemesi Cuma günü yaptığı açıklamada, Putin’i Rusya’nın Çocuk Hakları Komiseri Maria Lvova Belova ile birlikte Ukrayna’dan çocukların kaçırılmasından kişisel sorumlu olmakla suçlayarak savaş suçlarından tutuklama emri çıkardığını söyledi.

İlk kez bir dünya mahkemesi, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesinden birinin lideri hakkında tutuklama emri çıkardı.

Ancak Moskova hareketi hemen reddetti ve Ukrayna bunu büyük bir başarı olarak karşıladı.

Bununla birlikte, pratik sonuçları sınırlı olabilir çünkü Moskova mahkemenin yargı yetkisini tanımadığı ve vatandaşlarını iade etmediği için Putin’in UCM’de yargılanma şansı pek olası değil.

İngiliz askeri yetkilileri Cumartesi günü Rusya’nın zorunlu askerliği genişletme olasılığının yüksek olduğunu söylediler. İngiltere Savunma Bakanlığı son istihbarat güncellemesinde, Rusya parlamentosunun alt meclisi olan Rusya Devlet Duması milletvekillerinin Pazartesi günü erkeklerin askere alınma yaşını 21’den 30’a, şu anda 18’den 27’ye çıkaran bir yasa tasarısı sunduğunu söyledi.

Bakanlık, şu anda 18 ila 21 yaşları arasındaki birçok erkeğin yüksek öğrenim gördükleri için askerlik hizmetinden muafiyet talep ettiğini söyledi. Değişim, nihayetinde hala hizmet etmek zorunda oldukları anlamına gelir. Yasanın büyük olasılıkla kabul edileceğini ve Ocak 2024’te yürürlüğe gireceğini söyledi.