Ekim 3, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Pasifik Okyanusu, Dünya’nın kıtaları yeni bir süper kıtada birleştikçe yok olmaya hazırlanıyor: ScienceAlert

Pasifik Okyanusu, Dünya'nın kıtaları yeni bir süper kıtada birleştikçe yok olmaya hazırlanıyor: ScienceAlert

Dünyanın sürekli sürüklenen tektonik plakalarının yeni bir dev bilgisayar simülasyonuna göre, Pasifik’in günleri sayılı.

Güzel haberler? Gezegenimizdeki en eski okyanusun daha 300 milyon yılı var. Pasifik Okyanusu şanslıysa, sonunda yok olmadan önce milyarıncı doğum gününü kutlayabilir.

Ancak Avustralya’daki Curtin Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, okyanusun daha erken yutulacağını düşünüyor.

Hayatının son yıllarında Pasifik Okyanusu, bugün olduğu gibi uçsuz bucaksız maviliklere benzemezdi. Okyanus, son dev Pangea kıtasını çevreleyen bir süper okyanus olduğundan beri yaptığı gibi, her yıl birkaç santimetre küçülür.

Bu antik okyanus, birçok dalma bölgesine ev sahipliği yapmaktadır. Tektonik plakalar yer yer çarpışır ve birbirinin üzerine dökülür. Halk arasında “Ateş Çemberi” olarak bilinen Pasifik Okyanusu’ndaki bu siteler, kabaca okyanus tabanına giden küvet drenajları gibi davranır.

Her yıl, Pasifik levhasının birkaç santimetresi Avrasya levhası ile Hint-Avustralya levhasının altına kayarak Kuzey Amerika, Asya ve Avustralya arasındaki mesafeyi çökertiyor.

Tüm bilim adamları aynı fikirde değil Bir sonraki süper kıtanın nasıl görüneceği veya nasıl oluşacağı hakkında, ancak birçok simülasyonda Pasifik Okyanusu mahkumdur.

Bazı araştırmalar, bugün genişleyen Atlantik Okyanusu’nun gelecekte küçülmeye başlayıp, bir süper kıta Pasifik Okyanusu ile çevrili bir alt kıta oluşturabileceğini öne sürse de, Curtin Üniversitesi’ndeki araştırmacılar aynı fikirde değil.

Pangea’ya benzeyen başka bir kıtadan ziyade (aka Pangea Proksima) oluşum, Dünyanın bir yöne doğru gittiğini savunuyorlar. Kuzey Amerika’nın Asya ile çarpıştığı alt kıtaya ne denir Amasya.

Zavallı Avustralya, bu “sevimli çift”in adı dışında bırakılıyor, ancak 4B jeodinamik modellerde, Güney Yarımküre’nin kıtası, Pasifik’in geri kalanını birbirine bağlamada önemli bir rol oynuyor gibi görünüyor.

sınır çerçevesi = “0″ allow=” ivmeölçer; otomatik başlatma; pano yazımı. jiroskop kodlu ortam; Resim İçinde Resim “tam ekrana izin ver>

READ  NASA'nın "ay sırt çantası" astronotların ayda kaybolmasını önleyebilir

Avustralya’daki araştırmacılar tarafından yapılan son simülasyonlar, daha sonra bir süper bilgisayar tarafından geleceği tahmin etmek için kullanılan, günümüzden ve geçmişten gelen gerçekçi plaka ve pelerin parametrelerine dayanmaktadır.

“Son 2 milyar yılda, Dünya’nın kıtaları her 600 milyon yılda bir süper kıta döngüsü olarak bilinen bir süper kıta oluşturmak için çarpıştı.” o diyor Dünya bilimcisi ve baş yazar Chuan Huang.

“Dünya’nın tektonik plakalarının bir süper bilgisayar kullanarak nasıl evrimleştiğini simüle ederek, 300 milyon yıldan daha kısa bir süre içinde Pasifik Okyanusu’nun büyük olasılıkla kapanacağını ve önceki bazı bilimsel teorileri çürüten Amasya’nın oluşumuna izin vereceğini gösterebildik.”

farklı Diğer bazı süper kıta simülasyonlarıBu yeni, Amasya oluştuğunda Atlantik veya Karayipler’in değil Pasifik Okyanusu’nun yok olacağını gösteriyor.

Mevcut modelde Amasia, okyanus kabuğunun üst tabakasının zayıflaması nedeniyle Pasifik Okyanusu kapandığında ortaya çıkıyor.

“Bildiğimiz şekliyle Dünya, Amasya oluştuğunda önemli ölçüde farklı olacak. Deniz seviyesinin daha düşük olması bekleniyor ve süper kıtanın uçsuz bucaksız iç kısmı, artan günlük sıcaklıklarla birlikte aşırı derecede kuru olacak.” o diyor Jeolog Cheng Xiang Li.

Ancak bu, tümü gezegenimizin gelecekte nasıl görüneceğini tahmin etmeye çalışan uzun bir süper kıta simülasyonları serisindeki en son çalışmadır.

Başka bir modelin tartışmayı bitirmesi pek olası değil, ancak Pasifik’in ölümünü öngören tek model bu değil.

Süper kıta dediği bir senaryoda Novobanga Amerika, Avrasya ve Afrika ile çarpışmadan önce Antarktika ile çarpışır. Bu, Pasifik’i farklı bir şekilde keser, ancak benzer sonuçlarla.

olarak adlandırılan başka bir süper kıta senaryosunda EurekaHem Pasifik hem de Atlantik Okyanusları sonsuza kadar yakın ve onların yerine yeni bir okyanus havzası ortaya çıkıyor.

Sonuç ne olursa olsun, kesin olan bir şey var: Dünya ve okyanusları bir daha asla eskisi gibi olmayacak.

READ  Süper kütleli kara deliklerin kökenini ortaya çıkarmak

Çalışma yayınlandı Ulusal Bilim İncelemesi.