Mayıs 28, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Starliner uzay aracının fırlatılması öncesinde Boeing ile büyük bir tedarikçi arasında çatışmalar

Starliner uzay aracının fırlatılması öncesinde Boeing ile büyük bir tedarikçi arasında çatışmalar

CST-100 Starliner’ın 19 Mayıs’ta Florida’da Uluslararası Uzay İstasyonuna bir Atlas 5 roketi ile fırlatılması planlanıyor ve Boeing, NASA’ya uzay aracının yörünge konumundan astronotları taşımak için güvenli olduğunu göstermeyi hedefliyor. Yazılım arızaları, mürettebatsız benzer bir 2019 test uçuşunu kesintiye uğrattı.

İsminin açıklanmaması koşuluyla konuşan üç kişiye göre, Boeing’in tahrik sağlayıcısı Aerojet ile anlaşmazlığı nedeniyle karmaşık hale gelen bir motor olan milyarder girişimci Elon Musk’a karşı Boeing’i uygun bir rakip olarak yeniden kurmak için kritik bir adım.

Chicago merkezli Boeinglisans (lisans)) ve California merkezli Aerojet El Segundo (ARJD (AJRD)) kaynaklara göre, Starliner’ın tahrik sistemindeki yakıt valflerinde geçen Temmuz ayında bir test uçuşunu ertelemeye zorlayan bir sorunun nedeni konusunda anlaşmazlığa düştüklerini ve iki şirketin birbirini karıştırdığını söyledi.

Daha önce bildirilmeyen anlaşmazlık, Boeing’in zaten uçak işini felce uğratan ve fonları tüketen ardışık krizlerden çıkmak için mücadele ettiği bir zamanda geliyor.

Aerojet anlaşmazlığı, Boeing’in 2019’dan bu yana şirkete 595 milyon dolara mal olan bir program olan Starliner ile olan anlaşmazlığının en son örneğidir. Boeing’e finansal olarak bolca boşluk bırakan sabit fiyatlı NASA sözleşmeleriyle karşı karşıya kalan şirket, ilerlemeye devam etti. Starliner testi.

Bir sözcü tarafından Reuters’e yapılan açıklamada Boeing, ilk kez, geçen yıl test uçuşunu zorlayan sorunun tekrarlanmasını önlemek için Starliner’ın valf sistemini yeniden tasarlama niyetinde olduğunu kabul etti. erteleme. Boeing’den yapılan açıklamada, “Valf tasarımında kısa ve uzun vadeli değişiklikler üzerinde çalışıyoruz” denildi.

Starliner’ı uzayda yönlendirmeye yardımcı olan tahrik sisteminin bir parçası olan on üç yakıt valfi, geçen yıl bir gecikmeye neden olarak kapalı konumda sıkışmış ve tepkisiz olarak keşfedildi.

Çeşitli teknik aksaklıklar, Starliner’ın gemideki insanlarla ilk uçuşunu bilinmeyen bir geleceğe itti ve Starliner ile aynı NASA programı kapsamında geliştirilen Crew Dragon kapsülünün ABD uzay ajansı için beş mürettebata sahip olduğu Musk’ın SpaceX’inden çok uzaklara koydu.

NASA, Boeing’in astronotları uzay istasyonuna taşımak için ek seçenekler sunabileceğini umuyor. Mart ayında NASA, Boeing’in gecikmelerini telafi etmek için SpaceX’e üç görev daha verdi.

READ  Bu sıcak dış gezegende gökten sıvı taşlar yağsın

Boeing ve NASA mühendislerinden oluşan bir ekip, tıkanmış valflerin nedeninin, yakıt ve alüminyum malzemeler arasındaki kimyasal reaksiyon ve Florida’daki Starliner ıslak fırlatma sahasından gelen nem girişi olduğu konusunda genel olarak hemfikir.

İki kaynak, Aerojet mühendisleri ve avukatlarının konuyu farklı gördüklerini ve Boeing’in yer testlerinde kullanılan bir temizleme kimyasalını suçladıklarını söyledi.

Aerojet’in bir temsilcisi yorum yapmaktan kaçındı.

‘ana neden’

Boeing yaptığı açıklamada, “Valf sorununun temel nedenini belirlemek için testler tamamlandı” dedi. Çalışma, Aerojet tarafından açıklanan sorunları ortaya çıkarmadı.

Uzay ajansının Boeing ve SpaceX mürettebat programlarını denetleyen Steve Stitch, Reuters’e NASA’nın bu görüşü paylaştığını söyledi.

Boeing ayrıca, Aerojet’in, tahrik sistemini kimyasal reaksiyonların neden olduğu sorunlara dayanacak kadar esnek hale getirmek için sözleşme gerekliliklerini karşılamadığını söyledi.

Boeing, geçen hafta, sevk sistemini valf bölümüne nem sızmasını önleyen geçici bir düzeltme ile yenisiyle değiştirdikten sonra, bir sonraki fırlatmadan önce üçüncü kez Starliner’ını fırlatma rampasına geri götürdü.

Boeing ve NASA, dokuz aylık test boyunca tıkanmış valfleri tamamen yeniden oluşturmadıklarını ve bunun yerine valfleri açmanın ne kadar zor olduğunu ölçtüklerini söyledi.

Boeing, Ukrayna'daki savaş nedeniyle 90'dan fazla uçak siparişini kaybetti

İki kaynak, bu yaklaşımın Starliner’ı hızlı bir şekilde fırlatma rampasına döndürmek için kullanıldığını söyledi.

NASA, Boeing, Aerojet ve bağımsız güvenlik danışmanlarının, valf sorunlarının nedeni hakkında nihai bir karara varmak ve geçici düzeltmenin işe yarayıp yaramadığını belirlemek için bu hafta bir araya gelmesi planlanıyor.

İki kaynak, Boeing yetkililerinin özellikle Aerojet’in hatalı valfleri yorumlamasını Starliner’ın maliyetli gecikmelerinin sorumluluğunu değiştirme ve yeniden tasarlanmış bir valf sistemi için ödeme yapmaktan kaçınma girişimi olarak gördüğünü söyledi.

Tedarikçilerle gizli ilişkileri tartışmak için anonim olarak konuşan Boeing ve NASA’nın Aerojet iddiasına ilişkin ortak değer araştırmasına dahil olan kişilerden biri, “Gülünç” dedi. “Bir valf üreticisinin veya tahrik sistemi sağlayıcısının ‘Evet, bunu berbat ettim’ yazmasını sağlamak… bu asla olmayacaktı.”

READ  NASA, yaklaşan Artemis 1 görevinde insanlara ay çevresinde isimlerini verme şansı veriyor.

Test ve yazılım sorunları, Starliner 2019’un uzay istasyonuna yanaşmasına neden olduktan sonra, NASA yetkilileri, uzay devinin daha yeni SpaceX’ine daha fazla mühendislik gözetimi ayırmaya karar verdiklerinde Boeing’e çok güvendiklerini itiraf ettiler.

Aerojet davası, Boeing’in Starliner alt yüklenicisi ile olan ilk dava değil. 2017’de Starliner, bir zemin testi sırasında farklı bir taşeronun başkanını bacağını tıbbi olarak kesmeye zorlayan bir kaza geçirdi. Taşeron dava açtı ve Boeing daha sonra davayı çözdü.