Haziran 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Peter Higgs'in ölüm ilanı: Evrene dair anlayışımızı değiştiren utangaç adam

Peter Higgs'in ölüm ilanı: Evrene dair anlayışımızı değiştiren utangaç adam
  • Georgina Ranard'ın yazdığı
  • BBC Haber İklim ve Bilim

Profesör Peter Higgs, “Tanrı parçacığı” ya da kısaca ve belki daha iyisi Higgs bozonu olarak adlandırılan bu gizemli şeyle tanınır.

1960'lı yıllarda evrenin temel yapı taşlarının (atomların) neden kütleye sahip olduğunu açıklamak istediğinde aklına devrim niteliğinde bir fikir geldi.

Aynı zamanda diğer bilim adamlarının da üzerinde çalıştığı, evreni bir arada tutan şeyin ne olduğuna dair teorisi, fiziğin kutsal kâsesi için 50 yıllık bir arayışı başlattı.

Parçacık nihayet 2012 yılında İsviçre'deki Avrupa Nükleer Araştırma Örgütü'ndeki (CERN) Büyük Hadron Çarpıştırıcısını kullanan bilim adamları tarafından keşfedildi. Parçacık fiziğinin Standart Modeli olarak adlandırılan modeli tamamladı.

Utangaçlığıyla ünlü bir adam olan kendisi, gazetecilere “Bazen haklı olmak güzel” dedi.

Çalışması ona bir yıl sonra Nobel Fizik Ödülü'nü kazandırdı.

Peter Higgs, 1929'da Newcastle upon Tyne'da doğdu. Bristol Okulu'nda, fizik değil kimya alanında olmasına rağmen bilimsel çalışmalarıyla ödüller kazanan parlak bir öğrenciydi.

Londra'daki King's College'da doktora derecesi aldı ancak oradaki bir işte arkadaşı tarafından dövüldü. Bunun yerine Edinburgh Üniversitesi'ne gitti ve burada şu soruyu sormaya devam etti: Neden bazı parçacıkların kütlesi var?

Teorisi bilimsel dergilerde yer bulmakta zorlandı – kısmen çok az kişinin anlaması nedeniyle – ama sonunda 1964'te yayınlandı.

“Eureka” anlarına dair söylentilere rağmen teorisinin yıllar içinde oluştuğunu söyledi.

Görüntü kaynağı, Getty Images

Fotoğrafa yorum yapın,

Peter Higgs hayatının çoğunu Edinburgh'da geçirdi

Aynı dönemde iki bilim adamı grubu da aynı fikir üzerine çalışmalar yayınladı.

Ancak parçacık Higgs bozonu olarak bilinmeye başlandı ve bilim insanları, Dünya üzerindeki en heyecan verici tekniklerden bazılarını kullanarak 50 yıl boyunca onu aradılar.

Profesör Higgs, 2006 yılında Edinburgh Üniversitesi'nden emekli oldu, ancak bilim adamlarının Higgs bozonunu aramak için Büyük Hadron Çarpıştırıcısını kullandığı Cenevre'deki CERN'deki gelişmeleri izlemeye devam etti.

Fotoğrafa yorum yapın,

CERN'in Büyük Hadron Çarpıştırıcısı Atlas dedektörü Cenevre'de yapım aşamasındadır

10 milyar dolara mal olan parçacık hızlandırıcı şimdiye kadarkilerin en güçlüsüydü. Higgs teorisini kanıtlayabilecek ya da çürütebilecek bir makine olarak görülüyordu.

Medya, Nobel Ödülü sahibi Leon Lederman'ın yazdığı bir kitaptan sonra bozona “Tanrı parçacığı” adını verdi. Bilim insanları bu terime karşı çıkıyor çünkü kanıta dayalı fizikte dinin oynayacak bir rolü olmadığını söylüyorlar.

2012 yılında CERN fizikçileri nihayet büyük bir tantanayla Higgs bozonunu keşfettiklerini duyurdular.

Ön bildirim gönderildi: “Peter CERN sempozyumuna gelmeli, yoksa pişman olacak.” Şaşırtıcı duyuru için Cenevre'yi ziyaret etmek üzere seyahat planlarını değiştirdi.

Higgs, “Uzun bir bekleyiş oldu ama belki daha uzundu ve belki de henüz orada değildim” dedi. “İlk başta bunun benim hayatım boyunca keşfedilip keşfedilmeyeceğine dair hiçbir fikrim yoktu.”

Görüntü kaynağı, Getty Images

Fotoğrafa yorum yapın,

Peter Higgs (solda), François Englert (sağda) ve Rolf Heuer (ortada) dahil olmak üzere dünya çapında önde gelen bilim adamlarıyla çalıştı.

Bir yıl sonra İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi onunla iletişime geçmeye çalıştı. Ödül kazananların, kendilerine Nobel Ödülü verildiğini söyleyen önemli telefon görüşmesini kaçırmaları bir kinaye haline geldi. Ancak Peter Higgs'in cep telefonu bile yoktu. Bu duyuru onun yokluğunda geldi.

Bir komşu, Belçikalı fizikçi François Englert ile birlikte kazandığını söylemek için onu sokakta durdurdu.

İlk olarak bir bozon olarak biliniyordu, ancak ikinci olarak utangaç ve sade kişiliğiyle tanınıyordu; şöhretten çok işiyle ilgileniyordu.

Oxford Üniversitesi'nden emekli profesör Ken Beech, bilim adamlarının sürekli olarak Peter Higgs'e atıfta bulunduğu bir konferanstan dönüşünden bahsetti.

“Peter'ı kahve salonunda gördüm ve dedim ki, 'Hey Peter! Sen ünlüsün!'” Utangaç bir gülümsemeyle yanıtladı.

Bazı arkadaşlar Peter Higgs'in onun kadar yetenekli bir fizikçiden beklenebilecek etkiyi yaratmadığını düşünüyor.

2021 yılında hayatını kaybeden Profesör Michael Fisher, “Utangaç olduğunu söyleyemem” dedi.

“Belki de kariyerinin yararı için biraz emekli olduğunu söyleyebilirim.”

Ballabh Ghosh, Higgs bozonunu keşfeden dünyanın en büyük parçacık hızlandırıcısına adım attı.

READ  Avrupa, iddialı Merkür sondasının gezegene ulaşıp ulaşamayacağından emin değil