Haziran 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Büyük Set Resifi, 18 metre derinlikteki hasarı gösteren görüntülere göre şimdiye kadarki en 'ciddi' mercan ağarmasına maruz kalıyor | İklim krizi

Büyük Set Resifi, 18 metre derinlikteki hasarı gösteren görüntülere göre şimdiye kadarki en 'ciddi' mercan ağarmasına maruz kalıyor |  İklim krizi

Bir çevre grubunun yüzeyin 18 metre altına kadar hasarı gösteren görüntüleri yayınlamasının ardından Büyük Set Resifi'nin tarihteki en şiddetli kitlesel mercan ağartma olayıyla vurulabileceğine dair korkular arttı.

Deniz biyoloğu ve Queensland Üniversitesi Heron Adası Araştırma İstasyonu'nun eski akademik direktörü Dr. Selina Ward, bunun mercan resifleri üzerinde 30 yıldır çalıştığı dönemde gördüğü en kötü ağartma olduğunu ve bazı mercanların ölmeye başladığını söyledi.

Büyük Bariyer Resifi Deniz Parkı Otoritesi Geçen hafta demişti 1.000'den fazla resif üzerinde yapılan hava araştırmaları, yarıdan fazlasının yüksek veya çok yüksek düzeyde ağarma yaşadığı şeklinde sınıflandırıldığını ve güneydeki daha küçük bir sayının (toplamın %10'undan azı) şiddetli ağarma yaşadığını ortaya çıkardı. Bunların yalnızca dörtte biri nispeten etkilenmedi.

2.300 kilometre uzunluğundaki mercan resif sisteminin sekiz yıl içinde beşinci toplu ağartma olayına tanık olduğunu doğruladı. Yetkili, deniz yüzeyi sıcaklıklarının yılın bu zamanı için beklenenden 0,5 ila 1,5 santigrat derece daha yüksek olduğunu söyledi.

Büyük Bariyer Resifi'nde ağarmış bir mercan kayasının altında bir kaplumbağa. Resim: Kızgın Kaplumbağa Filmleri

Perşembe günü, Avustralya Deniz Koruma Derneği, resifin güney kısmındaki ağarmanın bu yıl daha önce bildirilenden daha derinlere kadar uzandığını gösterdiğini söylediği video ve fotoğrafları yayınladı.

Ward, ağartmanın etkisinin resifin güney kesiminde ziyaret ettiği 16 alanda yaygın olduğunu ve normalde ağartmaya dirençli olan mercan türlerini etkilediğini söyledi. Bazı mercanlar ölmeye başladı; bu süreç genellikle ağartma meydana geldikten sonra haftalar veya aylar alır.

“Kendimi yıkılmış hissediyorum” dedi. “1992'den beri mercan resifleri üzerinde çalışıyorum ama bu [event]”Gerçekten acı çekiyorum.”

Hızlı rehber

Mercan ağartma nedir?

Gösterimler

Mercan ağartma, mercanın dokularında yaşayan, ona rengini ve besin maddelerinin çoğunu veren algleri dışarı attığı bir süreci tanımlar.

Algler olmadan, mercanın beyaz iskeleti, yarı saydam etinin içinden görülebiliyor ve ağartılmış bir görünüm veriyor.

İlk kez 1980'lerde Karayipler çevresinde gözlemlenen geniş alanlardaki yoğun mercan ağarması, artan okyanus sıcaklıklarından kaynaklanıyor.

Bazı mercanlar, ışığı filtreleyen bir pigment salgıladıklarında stres altında floresan renkler de sergilerler. Güneş ışığı da beyazlatma işleminin uyarılmasında rol oynar.

Sıcaklıklar aşırı yüksek değilse veya uzun süreli değilse mercan resifleri beyazlamaya dayanabilir. Ancak aşırı deniz sıcak hava dalgaları mercan resiflerini anında öldürebilir.

Mercanların beyazlatılması aynı zamanda hastalıklara karşı duyarlılığın artması ve büyüme ve üreme oranlarının azalması gibi ölümcül etkilere de sahip olabilir.

Bilim adamları, beyazlama olayları arasındaki boşlukların mercan resiflerinin iyileşmesine izin vermeyecek kadar kısaldığını söylüyor.

Mercan resifleri, gezegenin küresel ısınmadan en fazla risk altında olan ekosistemlerinden biridir. Mercan resifleri, yüz milyonlarca insanı besleyen balıkçılığın yanı sıra büyük turizm endüstrilerini de destekliyor.

Dünyanın en büyük mercan resif sistemi olan Avustralya'nın Büyük Bariyer Resifi, 1998'den bu yana, beşi son on yılda meydana gelen yedi toplu ağartma olayına maruz kaldı.

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz.

Ward, ziyaret ettiği iki bölgede deniz sıcaklığının yüzeyde ve yüzeyin 20 metre altında aynı olduğunu söyledi. Bunun “son derece sıra dışı” olduğunu söyledi ve sera gazı emisyonlarını azaltmak için hızlı eylem ihtiyacını güçlendirdi.

“Mercan resiflerinin kaybını önlemek için ne yapacağız?” dedi Ward. “Büyük Set Resifi'ni kurtarmayı ve yeni fosil yakıt geliştirme alanlarının önünü açmayı bekleyemeyiz. Harekete geçmenin zamanı geldi ve artık mazeret yok.”

Mercan ağarması, mercanın ısı stresine maruz kalması ve dokularında yaşayan, renginin ve enerjisinin çoğunu veren, zooxanthellae olarak bilinen küçük deniz yosununun dışarı atılmasıyla meydana gelir. Zooxanthellae'nin yok olmasıyla birlikte mercanlar aç kalıyor ve beyaz kalsiyum iskeleti görünür hale geliyor.

Beyazlatmalı beyin mercanı da dahil olmak üzere çeşitli mercan türleri. Resim: Kızgın Kaplumbağa Filmleri

Yüksek sıcaklık uzun süre devam etmezse mercan resifleri iyileşebilir. Aksi takdirde ölmeye başlar. Ağır vakalarda ağartma işlemi atlanır ve mercan hemen ölür, genellikle kirli kahverengi bir renge döner.

James Cook Üniversitesi'nden emekli profesör ve uzun süredir mercan ağartma araştırmacısı olan Terry Hughes, havadan yapılan araştırmaların “Büyük Set Resifi'nde şimdiye kadar kaydedilen en yaygın ve en ciddi kitlesel ağartma ve ölüm olayını” gösterdiğini söyledi.

Hasarın boyutunun, dünyanın gördüğü bir önceki en kötü yıl olan 2016 ile karşılaştırılabilir düzeyde olduğunu, ancak artık güney Queensland ile Torres Boğazı arasında ağarmadan etkilenmeyen bireysel resiflerin sayısının azaldığını söyledi. Townsville'in güneyindeki bölgenin bu yıl özellikle ağır darbe aldığını söyledi.

“Beyazlamanın zirve yaptığı dönemde zaten yaygın mercan kaybını görüyoruz” dedi. “Bu kadar ciddi bir hasarı bu kadar çabuk görmek yürek parçalayıcı.”

Mercan ve ağartılmış algler yüzeyin yaklaşık 10 metre altında büyür. Resim: Kızgın Kaplumbağa Filmleri

Hughes, resif sisteminin her bölümünün 1998'den bu yana en az bir kez ağartıldığını söyledi. Bazı mercanlar üç veya dört kez ağartıldı. Kümülatif hasarın mercan resiflerinin iyileşmesini zorlaştırdığını ve muhtemelen yok olma ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi.

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli 2018'de mercan resiflerinin çoğunun tropik olduğunu tespit etti Küresel ısınma ortalama 1,5°C ile sınırlı kalırsa kaybederiz Sanayi öncesi seviyelerin üzerinde, bunların %99'unun 2°C'ye ulaşan ısınma kaybı muhtemelen olacaktır. Sıcaklık 1,2 santigrat derece olan 1,2 santigrat dereceye ulaştığında en büyük risk altında olacaklarını buldular. Zaten ulaşılmış olabilir.

Bu yıl ağartılmamış mercanlar mavi renkte.

Bu, Büyük Set Resifi'nde şimdiye kadar kaydedilen en yaygın ve en şiddetli kitlesel ağartma ve ölüm olayıdır. https://t.co/eE5LCrSwtL

– Terry Hughes (@ProfTerryHughes) 9 Nisan 2024

Avustralya Deniz Koruma Derneği'nde ekolojist ve mercan resifleri kampanya yöneticisi olan Dr. Lisa Schindler, halkın beyazlamanın boyutu hakkında gerçek bir resme sahip olabilmesi için Büyük Set Resifi Deniz Parkı İdaresi'nden beyazlamanın boyutunu ve şiddetini gösteren haritalar yayınlamasını istedi. darbe.

Schindler ayrıca mercan resiflerinin koruyucusu olarak tanımladığı kurumu, emisyonlarla ilgili daha güçlü eylemlerin savunulması konusunda daha büyük bir rol oynamaya çağırdı.

Organın geçmişte iklim kriziyle başa çıkmak için “güçlü ve hızlı ulusal eylem” çağrısında bulunduğunu, ancak en son iklim açıklamasının küresel eyleme odaklandığını ve Avustralya'nın adım atma ihtiyacı hakkında hiçbir şey söylemediğini söyledi. .

“Arnavutluk hükümeti, mercan kayalıklarını koruma konusunda UNESCO'ya olan bağlılığı konusunda ciddiyse, 2035 yılına kadar net sıfır emisyon taahhüdü vermeli ve yeni fosil yakıt projelerini onaylamayı bırakmalıdır” dedi.

Bilim adamları, hükümetin emisyon azaltma hedeflerinin (2005 seviyelerine kıyasla %43'lük bir azalma ve 2050'ye kadar net sıfır) küresel sıcaklıkların 2 santigrat derece artmasını sağlayabilecek küresel eylemle tutarlı olduğunu söyledi.

Çarşamba günü ABC Radio National'a verdiği röportajda Çevre Bakanı Tanya Plibersek, hükümetin “şu anda sadece Büyük Set Resifi'nde değil, tüm dünyada gördüğümüz ağartma konusunda oldukça endişeli olduğunu” söyledi.

Hükümetin net sıfır emisyona ulaşmak için “elimden gelen her şeyi” yaptığını söyledi. “Mercan resiflerini korumamız gerekiyor çünkü onlar… dünyada benzersizler ve 64.000 kişi işlerini onlara bağlıyor” dedi.

READ  Çin, bu on yılda ay üsleri inşa etmek için ay toprağını kullanmaya başlamak istiyor