Mayıs 27, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Petrol, CPC boru hattı kesintisi nedeniyle dalgalı ticarette sıçradı

Petrol, CPC boru hattı kesintisi nedeniyle dalgalı ticarette sıçradı

Hindistan’ın Mumbai kentinde bir benzin istasyonunda bir işçi, bir arabaya benzin pompalamak için bir ağızlık tutuyor, 21 Mayıs 2018. (Reuters) / Frances Mascarenhas

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

  • TBM hattı, küresel arzın %1’ini oluşturuyor
  • ABD hisse senetleri düştü, üretim art arda yedinci hafta sabit kaldı
  • Biden Perşembe günü NATO müttefikleriyle görüşecek

LONDRA/NEW YORK (Reuters) – Petrol fiyatları, CBC boru hattı yoluyla Rusya ve Kazak ham petrol ihracatının kesintiye uğramasıyla desteklenerek Çarşamba günü dalgalı ticarette yükseldi.

Brent ham petrol vadeli işlemleri 6,35 dolar veya yüzde 5,5 artarak 11:00 EST’de (1400 GMT) varil başına 121,80 dolara yükseldi. ABD West Texas Intermediate ham petrol vadeli işlemleri 5.72$ veya %5.2 artışla varil başına 115$’a yükseldi.

Ukrayna’nın işgalinden sonra dünyanın en büyük ikinci ham petrol ihracatçısı olan Rusya’ya yönelik ağır yaptırımların dalga etkisi nedeniyle piyasa tetikte. Petrol piyasası haftalardır dalgalı bir seyir izliyor ve geçen haftaki keskin düşüşün ardından ham petrol vadeli işlemleri son günlerde mevcut arz belirsizliği nedeniyle istikrarlı bir ilerleme kaydetti.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Rusya Salı günü, Hazar Denizi boru hattı konsorsiyumu aracılığıyla petrol ihracatının fırtınadan zarar gören iskeleler nedeniyle günde 1 milyon varil veya küresel petrol üretiminin %1’i kadar düşebileceği konusunda uyardı. Daha fazla oku

Bir liman gemileri acentesine göre, TBM ihracatı Çarşamba günü tamamen durduruldu ve onarımlar en az bir buçuk ay sürecek. Daha fazla oku

Matt, “Fiyatlar esas olarak günlük ihracatın yaklaşık 1,3 milyon varilini oluşturan Novorossiysk’ten yapılan TBM karışımlı ham petrol ihracatının kaybı nedeniyle yükseliyor ve Rusya’nın ham petrol ihracatındaki düşüş nihayet başlamış gibi göründüğü için yangına daha fazla yakıt ekliyor” dedi. dedim. Smith, Kpler’de Amerikalar için baş petrol analisti.

READ  CNBC'den Jim Cramer, dört GARP hissesinin yatırım yapılabilir olduğunu söylüyor

ABD Başkanı Joe Biden, acil bir NATO toplantısı da dahil olmak üzere Perşembe günü Brüksel’de Avrupalı ​​liderlerle bir araya geldiğinde daha fazla Rus yaptırımını duyurmaya hazırlanıyor. Rusya, şu anda bir aylık olan işgali “özel operasyon” olarak nitelendiriyor. Daha fazla oku

Avrupa Birliği üye ülkeleri, Rus ham petrol ve petrol ürünlerinin ithalatını yasaklayıp yasaklamama konusunda bölünmüş durumda, ancak bu, kısa vadeli sözleşmeler bittiğinde değişebilir.

Trafigura’dan Ben Lowcock, FT Küresel Emtialar Zirvesi’nde, “Rus petrolünün toplam kayıplarının ne olduğunu Nisan sonunda öğreneceksiniz” dedi. Petrolün varil başına 200 dolara ulaşabileceğini söyledi.

Dünyanın en büyük petrol tüketicisi olan Amerika Birleşik Devletleri’nde düşen ham petrol stokları, arz endişelerini artırdı.

Federal veriler, ABD ham petrol stoklarının, 18 Mart’ta sona eren haftada, mütevazı bir artış beklentilerine kıyasla 2,5 milyon varil düştüğünü gösterdi. Üretim, art arda yedinci hafta boyunca günde 11,6 milyon varilde sabit kaldı.

Arz endişesinin kanıtı, alıcılar tedarikleri güvence altına almak için mücadele ederken, ileriye dönük ay fiyatlarının takip eden aylarda önemli bir primle işlem görmesiyle piyasa yapısında görülebilir.

Lowcock, “Bence rekor bir düşüş göreceksiniz ve bu yaz varil başına 150 dolar göreceksiniz” dedi.

Rapordan gelen destekleyici haberler, stokların 1,2 milyon varil arttığı ABD ham vadeli işlemlerinin teslimat noktası olan Oklahoma’nın merkezi olan Cushing’de art arda ikinci stok artışı oldu.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Sonali Paul ve Mohi Narayan tarafından ek raporlama. Düzenleme Kirsten Donovan ve Mark Potter

Kriterlerimiz: Thomson Reuters Güven İlkeleri.