Eylül 25, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İngiltere’de enflasyon %6,2 ile on yılın en yüksek seviyesine ulaştı

İngiltere'de enflasyon %6,2 ile on yılın en yüksek seviyesine ulaştı

LIVERPOOL, İngiltere – 23 Ocak: İngiltere’nin resmen resesyona girdiği gün, alışveriş yapanlar Liverpool şehir merkezinde 23 Ocak 2009’da Liverpool, İngiltere’de yürüyor. Bugün açıklanan rakamlar, 2008’in arka arkaya iki çeyreğinde düşen GSYİH’nın ardından Birleşik Krallık’ın 1990’ların başından bu yana ilk kez resmen resesyonda olduğunu doğruluyor.

Fotoğraf Christopher Furlong / Getty Images

LONDRA – Artan gıda, yakıt ve enerji maliyetleri ülkenin yaşam maliyeti krizini daha da kötüleştirmeye devam ederken, Birleşik Krallık enflasyonu Şubat ayında yıllık ortalama %6,2 ile Mart 1992’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Şubat ayı TÜFE okuması, Refinitiv tarafından ankete katılan ekonomistler arasında %5,9 yıllıklandırılmış rakam için beklentilerin üzerindeydi.Akıllıca Ocak ayında %5.5 ile 30 yılın en yüksek seviyesini aştı..

Aylık bazda TÜFE enflasyonu %0,8 ile %0,6’lık artış beklentilerini aşarak 2009’dan bu yana Ocak ve Şubat ayları arasındaki en büyük aylık TÜFE artışına işaret etti.

bu İngiltere bankası Art arda üç para politikası toplantısında faiz oranlarını yükselterek, ekonomik büyümeyi engellemeden kontrolden çıkmış enflasyonu kontrol altına alacak gibi göründüğü için borçlanma maliyetlerini tarihi düşük olan %0,1’den %0,75’e yükseltti.

bu Para Politikası Kurulu daha karamsar bir ton yayınladı geçen hafta piyasanın beklediğinden daha fazla, aşağıdaki emtia fiyatlarında keskin bir yükselişin ortasında hane geliri üzerindeki baskıyı vurguladı Rusya’nın Ukrayna’yı işgali. Politika yapıcılar şimdi enflasyonun 2022’nin ikinci çeyreğinde %8’de zirve yapmasını bekliyor.

Ulusal İstatistik Ofisi tarafından tercih edilen ölçü olan ev sahipleri için konut maliyetlerini (CPIH) içeren tüketici fiyat endeksi, Ocak ayına kadar olan 12 aylık dönemdeki %4,9’dan Şubat 2022’ye kadar 12 ayda %5,5 arttı.

Şubat 2022 için 12 aylık TÜFE’de enflasyona en fazla artan katkı, konut ve ev hizmetlerinden (öncelikle elektrik, gaz ve diğer yakıtlardan 1,39 puan ve mal sahipleri için konut maliyetlerinden) ve ulaşımdan (öncelikle yüzde 1,26 puan) geldi. Ulusal İstatistik Ofisi Çarşamba günkü raporunda açıkladı.

READ  Powell fiyatları yükseltmeye hazırlanırken Dow yükselir; Petrol fiyatları varil başına 112 doların üzerine çıktı

bahar beyanı

İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak, Çarşamba günü daha sonra Bahar Açıklamasını yayınlarken, geçim krizinin üstesinden gelmek için baskı altında.

Pek çok işçi için Ulusal Sigorta’ya (kâr üzerinden alınan bir vergi) %10’luk planlı bir artış Nisan ayında başlarken, aynı zamanda artan petrol ve gaz maliyetlerini karşılamak için Birleşik Krallık’taki enerji fiyat tavanı %54 oranında artıyor, bu da hane geliri üzerindeki baskıyı artırıyor. eğilim devam ediyor.Tüketici fiyatları kuzeyde ve Ukrayna’daki Rus savaşı çok az azalma belirtisi gösterdi.

Quilter portföy yöneticisi Paul Craig, “Bu sabahki enflasyon verileri, durumun ne kadar vahim olduğunu gösteriyor ve hükümetin, maaşları hızla yutulmakta olduğu için birçok kişiyi mali zorluğa düşmekten kurtarmaya yardım etmesi için açık bir ihtiyaç var” dedi. Yatırımcılar.

“Gelişmiş piyasalar ve ekonomiler, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşını çevreleyen belirsizlikle birlikte yüksek enflasyonla mücadele etmeye devam ediyor. Hassas piyasa ortamı göz önüne alındığında, yatırımcıların verileri ve piyasaları yakından izlemesi ve buna göre özelleştirmesi gerekecek.”

BRI Wealth Management’ın baş yatırım yetkilisi Dan Boardman-Weston, yakıt maliyetlerinin Birleşik Krallık enflasyonuna önemli bir katkıda bulunmaya devam etmesine rağmen, bunların genel orana yaptığı katkının ağırlığının yavaşladığını belirtti.

“Veriler enflasyonda birkaç ay daha artışa işaret etmeye devam ediyor, ancak yaza girerken bunun gevşemesini bekliyoruz. İşgücü piyasasının ve genel ekonominin gücü göz önüne alındığında, İngiltere’nin düşüşe devam etmesi kaçınılmaz görünüyor. Boardman Weston, daha fazla enflasyon yolu,” dedi. fiyat artışları.

“Hane faturalarının yüksek ve vergilerin yüksek olduğu bir zamanda yükselen faiz oranları, tüketiciyi ciddi stres altına sokarak ekonomik toparlanmayı boğabilir. Bankanın, ekonomiyi resesyona sokmadan enflasyonu ehlileştirmeye çalışma ihtiyacını dikkatli bir şekilde dengelemesi gerekecek. ”