Eylül 26, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Petrol fiyatları, Ukrayna krizinin ağırlaşmasıyla yükseliyor.

Petrol fiyatları, Ukrayna krizinin ağırlaşmasıyla yükseliyor.

Petrol fiyatları Pazartesi günü, Başkan Vladimir Putin’in ülkesinin nükleer kuvvetlerini yüksek alarma geçirme emrinin Rusya ile Ukrayna arasındaki müzakere umutlarını gölgede bırakmasıyla yükseldi.

bu Başkan Volodymyr Zelensky’den Açıklama Ukraynalı bir heyetin Ukrayna-Belarus sınırı yakınında bir Rus delegasyonu ile “ön koşulsuz” görüşmeler için görüşeceği, petrol tüccarları, çoğu siyasi analist ve Batılı yetkililer tarafından şüpheyle karşılandı.

Ve tüccarlar son günlerde fiyatları artırmadı çünkü Rusya’ya yönelik Batı yaptırımları şimdiye kadar Batı Avrupa’ya petrol ve doğal gaz ihracatını engellemedi. Ancak gösterge Brent ham petrolü Pazartesi günü yüzde 3’ün üzerinde artışla varil başına 101 doların üzerine çıkarken, ABD West Texas Intermediate petrolü varil başına 95 dolara yükseldi.

AAA Otomobil Kulübü tarafından yapılan anketlere göre, ABD benzin fiyatları geçen hafta boyunca her gün galon başına yaklaşık bir peni arttı. de galon başına 3,61 dolar Normal benzin için ulusal ortalama, bir yıl öncesine göre yaklaşık 1 dolar daha yüksek.

Ruslar Ukrayna’yı işgal etmeye devam ederken, yüksek enerji fiyatları riskleri yüksek kalmaya devam ediyor. İlk günlerde, Rus saldırısı, Ukrayna silahlı kuvvetlerinin ve Ukrayna vatandaşlarının sert direnişi karşısında sekteye uğradı.

Bombalama ve füzeler, Ukrayna’dan geçen hayati boru hatlarını yok edebilir, ancak bu henüz gerçekleşmedi. Her iki taraftan bazı Cumhuriyetçi liderler ve Kongre üyeleri, enerji işlemlerine daha sert cezalar verilmesi için baskı yapıyor. Batılı petrol şirketleri, özellikle Batı petrol teknolojisi ve hizmetlerinin yaptırımlara tabi olması veya mali yaptırımların Rusya’nın ödemelerini engelleyeceği durumlarda, Rusya ile iş yapmanın riske değmeyeceğine karar verebilir.

Pazar günkü RBC Capital Markets raporuna göre, “Belki de en büyük belirsizlik Rusya’nın tepkisidir”. “Merkez Bankası yaptırımları, Rusya’nın döviz rezerv savaş fonuna erişimini ve offshore hesaplardaki petrol satışlarından elde edilen gelirleri keskin bir şekilde sınırlayacaktır.”

READ  SpaceX çalışanları, Elon Musk'ı eleştiren bir mektup yazdıktan sonra kovuldu | Uzay X

Batı’nın Rusya’ya karşı sert ekonomik duruşu şimdiden etkisini göstermeye başladı. BP Pazar günü yapacağını söyledi Rosneft’teki yüzde 20 hissesinden “Çıkış”Rus devi olan ve iki temsilcisini Rosneft yönetim kurulundan çıkaracağını açıkladı. Bu, İngiltere merkezli şirketin Rusya’da otuz yıl çalıştıktan sonra geri çekilmesinin en parlak dönemi oldu.

Ukrayna’nın gaz boru hattı operatörleri Pazar günü yaptığı açıklamada, doğal gazın ülkeden geçerek Avrupa’nın çoğu bölgesine geçişinin normal olduğunu söyledi.

Bir diğer önemli konu, Rusya’nın Suudi Arabistan ve diğer büyük üreticilerin katıldığı OPEC Plus’ın Çarşamba günkü toplantısındaki pozisyonu. Grup, artan küresel fiyatları azaltmak için üretim seviyelerinin ne kadar artırılacağını görüşmek üzere toplanıyor. Washington şu ana kadar gruba üretimi artırması için baskı yapmakta çok az başarılı oldu.