Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İşte Ukrayna’daki kriz yoğunlaşırken yatırımcıların söyledikleri

İşte Ukrayna'daki kriz yoğunlaşırken yatırımcıların söyledikleri

(Bloomberg) — Ukrayna’daki çatışma yoğunlaşırken ve Rusya’ya yönelik daha sert yaptırımların etkileri küresel piyasalarda yankılanırken, yatırımcılar ayak uydurmak için çabalıyorlar.

Bloomberg’den En Çok Okunan

Tahvil, altın ve ABD doları gibi güvenli limanlar Pazartesi günü yükselirken, Avustralya doları gibi klasik risk hissiyatı gevşedi. Yükselen piyasa para birimleri de Güney Afrika randı ve Türk lirasının düşmesiyle baskı altında kaldı. ABD ve Avrupa hisse senedi vadeli işlemleri düştü. Ham petrol fiyatları yükseldi.

Yatırımcılar, halihazırda yüksek olan enflasyona ek olarak küresel emtia fiyatlarında keskin bir artışla ve pandemiden kurtulduktan sonra yavaşlayan küresel büyümeyle karşı karşıya. Ayrıca merkez bankalarının zorlukları aşmak için para politikasını nasıl sıfırlayabilecekleri konusunda bir fikir edinmeye çalışıyorlar.

Bir grup stratejist ve yatırımcının varlık sınıflarında gelişen durum hakkında söyledikleri budur.

Şnorkelle dalış satın almak için zaman yok

Saxo Capital Markets hisse senetlerine karşı savunmacı bir duruş sergiliyor ve enerji, madencilik ve emtia hisselerinde devam eden bir ralli görüyor.

Sydney’de bir piyasa analisti olan Jessica Amir bir notta, “Düşüşü satın almanın zamanı olmayabilir, ancak kötüleşen jeopolitik gerilimlerden ve emtia toparlanmasından fayda sağlayabilecek hisse senetleri ve piyasalar konusunda seçici olun” dedi.

Amir, “havada çok fazla belirsizlik olduğu” ve “enflasyonun birkaç on yılın en yüksek seviyelerinde olduğu ve daha da kötüye gitmeye hazır olduğu” göz önüne alındığında ABD hisse senetlerinin daha da düşmesini bekliyor.

büyümek için vur

Küresel makro portföy yöneticisi Rajiv de Mello, Gama Asset Management’ın Rusya’ya yönelik Batı yaptırımlarını artırdıktan sonra euroyu satarak bazı risklerini artırdığını söyledi.

Daha yüksek enerji fiyatları Avrupa’nın büyümesini etkileyecek ve güven sarsılacaktır. Avrupa Merkez Bankası, para politikasını normalleştirmede diğer merkez bankalarından daha yavaş olacaktır.”

READ  Hisse senetleri üst üste üçüncü gün sıçradı, Dow 200 puan yükseldi

“Yetersiz” merkez bankası

National Australia Bank stratejistlerine göre, Rusya’nın merkez bankası, yaptırımlar işe yararsa rubleyi savunmak için “çaresiz” hale gelebilir.

FX Stratejisi Başkanı Ray Atrell şunları söyledi: “Uygulamada tam olarak ne anlama geldiği belirsiz olsa da, CBR,[643 milyar dolar değerinde]FX rezervlerine sınırsız erişimini reddetme niyetiyle yaptırıma tabi tutulmuştur. , Piyasalar, bir not yazdı. “CBR’nin rezervlere erişimi yoksa, Rus rublesini serbest düşüşten koruyamaz.”

Zor parasal kararlar

Federe Hermes baş ekonomisti Silvia Dal Angelo, “Para politikası perspektifinden bakıldığında, bu çatışma, merkez bankalarının karşı karşıya olduğu büyüme ve enflasyon arasındaki zaten zor olan dengelerin daha da kötüleştiğine işaret ediyor ve önümüzdeki kararları özellikle zorlaştırıyor” dedi. Not.

Halihazırda yüksek enflasyonun olduğu mevcut ortamda ve ikinci turun etkileriyle ilgili endişeler, merkez bankalarının parasal teşviği kaldırmaya devam etmesi muhtemel” dedi. Ancak jeopolitik arka plandan kaynaklanan aşağı yönlü riskler, kademeli ve temkinli bir şekilde devam edeceği anlamına geliyor. Krizin merkez bankası politika hatalarının kapsamını artırdığını söylemek doğru olur.”

Avrupa bankaları baskı altında

Rich Kelly de dahil olmak üzere TD Securities stratejistleri bir notta, “Avrupa bankaları, Rusya’nın bazı riskleri ve ödemelerin kısıtlanmasının ne anlama geleceği konusundaki endişeleri nedeniyle Pazartesi günü bir miktar baskı altına girebilir.”

“Avusturya bankaları, bankacılık varlıklarının yüzde 1,6’sını oluşturan Rus partileri ile en fazla riske maruz kalan bankalar, onu yüzde 0,6 İtalya ve yüzde 0,2 Fransa takip ediyor” diye yazdılar. “Avrupa Merkez Bankası’ndan bol likidite sağlamasını ve ulusal makamların bu riskleri yönetmek için yeterli destek ve toleransı sağlamasını bekliyoruz.”

kısa olmak zor

Denis Debuchere liderliğindeki 22V Araştırma Stratejistleri bir notta, “Uzun bir çağrı yapmamamıza rağmen, uzun vadede piyasada kısa olmak zor (yine, feci olmayan sonuçların olacağını varsayıyoruz),” dedi. Geri alım ve temettü duyarlılığı çok yüksek seviyelerde kalıyor ve bu da gelecekteki nakit getirisini destekliyor. Ayrıca, işletme nakit akışının yüzdesi olarak temettüler ve geri alımlar yüksek değil.”

READ  Euro düşerken ABD'li turistler Paris mağazalarını geride bıraktı

“Sonuç olarak, durgun kazançlar ve sıkılaşan finansal koşullar nedeniyle sakat kalmak artık çok daha zor. Kısa olmak, çünkü Rusya daha da tırmanırken, çökerken ve Avrupa’yı derin bir resesyona sürüklerken petrol fiyatlarının 150 dolara çıkacağına dair güçlü bir görüşünüz var. farklı hikaye.”

Geçmişteki günlük dalgalanmalara bakmak

Korea Investment Management kıdemli sermaye yöneticisi Jung Sang Jin, “Asya piyasalarının günlük önemli dalgalanma göstermesi muhtemel ancak uzun vadeli eğilimler göz önüne alındığında, satın almaya başlamak mantıksız değil” dedi. Her gelişme kısa vadelidir. “

Jung, en büyük endişenin, yılın ikinci yarısında enflasyonist baskıların devam edip etmeyeceği, ancak devam etmezse, “diğer kısa vadeli faktörleri görmezden gelebiliriz” dedi.

zirve enfeksiyon?

Mixo Das liderliğindeki JPMorgan Chase & Co.’nun stratejistleri bir notta, “Çatışmayla ilişkili riskten kaçınma zaten zirveye ulaşmış olabilir” dedi. “Piyasalar, bilinen bilinmeyenleri aşırı fiyatlama eğilimindedir ve bu, olağan ‘gerçeği satın alma’ modeline yol açar. İstilanın ölçeği korkulandan daha kötü olsa da, Rusya’nın hızlı bir galibiyet almaması, muhtemelen çatışmanın yayılma potansiyelini azaltacaktır. ”

Das, yatırımcıların Rusya ve Ukrayna’nın küresel GSYİH’nın %2’sinden daha azını oluşturduğunu ve küresel bankaların Rusya’ya maruz kalmasının 100 milyar dolardan az olduğunu hatırlamaları gerektiğini de sözlerine ekledi.

Enerji ile korunun

Medley Global Advisors’ın küresel makroekonomik analisti Ben Emmons, Bloomberg TV’ye yaptığı açıklamada, “Bu krizin en büyük riski, enerji kesintisinin yanı sıra gıda ve diğer küresel emtialar üzerindeki etkiler olacak” dedi. “Kendinizi bu yönde konumlandırmak istiyorsunuz, enerji de dahil olmak üzere farklı emtialara odaklanan şirketler” dedi.

BP’nin Rusya’nın en büyük petrol şirketi Rosneft PJSC’deki hisselerinden vazgeçme planının ardından diğer şirketlerin yatırım satışını açıklayabileceklerini de sözlerine ekledi. Emmons, ABD enerji şirketlerinin başlangıçta Avrupa şirketlerinden çok daha iyi performans göstermesinin muhtemel olduğunu söyledi.

READ  SGK alıcıları COLA artışlarını Aralık ayında alacaklar. burada neden

(Saxo, GAMA Asset’ten ek yorumlar içeren güncellemeler)

Bloomberg Businessweek’ten En Çok Okunan

© Bloomberg LP 2022