Şubat 23, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Petrol tankerleri, Rusya’nın ham petrol fiyat tavanının devreye girmesiyle Türkiye’de sıraya girdi – Financial Times

Petrol tankerleri, Rusya'nın ham petrol fiyat tavanının devreye girmesiyle Türkiye'de sıraya girdi - Financial Times

(Reuters) – Financial Times’ın Pazartesi günü bildirdiğine göre, Batı tarafından Rus ham petrol fiyatlarına getirilen üst sınırın ilk gününde petrol tankerleri Türkiye kıyılarında trafik sıkışıklığı oluşturdu ve Ankara herkes için yeni sigorta kanıtı konusunda ısrar ediyor. gemiler.

Gemi komisyoncuları, petrol tüccarları ve uydu izleme servislerine atıfta bulunulan raporda, Pazartesi günü yaklaşık 19 ham petrol tankerinin Türk karasularını geçmek için beklediği belirtildi.

Yedi Ülkeler Grubu, Avustralya ve 27 Avrupa Birliği ülkesi tarafından deniz yoluyla taşınan Rus ham petrolüne uygulanan varil başına 60 dolarlık tavan fiyat, bu hafta Batı’nın Moskova’yı Ukrayna’yı işgalinden dolayı cezalandırmak için aldığı son önlem olarak yürürlüğe girdi.

Anlaşma, Rus petrolünün Yediler Grubu ülkeleri, Avrupa Birliği üye devletleri, sigorta şirketleri ve kredi kuruluşlarından tankerlerle yabancı ülkelere taşınmasına, yalnızca sevkiyatın tavandan veya tavandan satın alınması şartıyla izin veriyor.

Rusya Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Batı’nın petrol fiyatlarına sınır koymasının küresel enerji piyasalarını istikrarsızlaştıracağını, ancak Ukrayna’da “özel askeri operasyon” olarak adlandırdığı şeyi sürdürme kabiliyetini etkilemeyeceğini söyledi.

Financial Times’ın haberine göre, dört petrol endüstrisi yöneticisi, Türkiye’nin önlemler ışığında boğazından geçen tüm gemiler için tam sigorta kapsamının yeni kanıtını istediğini söyledi.

Türkiye’nin Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Reuters’in yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Gemiler, Rusya’nın Karadeniz limanlarını uluslararası pazarlara bağlayan Boğazlar ve Çanakkale Boğazları yakınlarına demir atmıştı.

Haberde, adını vermek istemeyen bir gemi komisyoncusunun ilk tankerin 29 Kasım’da geldiğini ve o zamandan beri beklediğini söylediği aktarıldı.

Bharat Govind Gautam’ın Bengaluru’daki ek raporları; Kurgu, Sandra Mahler ve Jean Harvey

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.