Şubat 1, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Sherine Abu Akle: El Cezire davayı Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne taşıyor.

Sherine Abu Akle: El Cezire davayı Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne taşıyor.


Kudüs
CNN

Salı günü El Cezire, bir gazetecinin öldürülmesiyle ilgili olarak Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne dava açacağını söyledi. Sherine Ebu AklehO kimdi kafasına bir darbe Mayıs ayında işgal altındaki Batı Şeria’daki Cenin’de bir İsrail baskınını takip ederken.

Al Jazeera yaptığı açıklamada, “Al Jazeera’nın hukuk ekibi davayla ilgili eksiksiz ve ayrıntılı bir soruşturma yürüttü ve birkaç görgü tanığının ifadelerine dayanarak yeni kanıtlar keşfetti ve davayla ilgili birkaç video klip ve adli tıp kanıtını inceledi.” Dedi.

Ağ, yeni kanıtların ve video kliplerin, Filistinli-Amerikalı gazeteci ve meslektaşlarının, İsrail tarafından defalarca reddedilen bir iddia olan, El Cezire’nin İsrail işgal güçleri olarak tanımladığı bir “kasıtlı öldürme” sırasında doğrudan vurulduğunu gösterdiğini iddia ediyor.

İsrail Başbakanı Yair Lapid Salı günü, herhangi bir dış otoritenin IDF güçlerini soruşturmasına yönelik uzun süredir devam eden reddini yineledi.

Lapid, “Kimse IDF askerlerini soruşturmayacak ve hiç kimse bizimle savaşta ahlak hakkında konuşmayacak, kesinlikle El Cezire değil,” dedi.

İsrail ordusu, CNN’in ICC davasıyla ilgili sorularını Dışişleri Bakanlığı’na iletti, Dışişleri Bakanlığı da yorum yapmaktan kaçındı.

Eylül ayında IDF, Ebu Uqla’nın “bir ateş alışverişi sırasında Filistinli militanlar olarak tanımlanan zanlıları” hedef alan İsrail ateşi tarafından “kazara” vurularak öldürülmesinin “yüksek olasılık” olduğunu kabul etti.

IDF o sırada, IDF’nin suç duyurusunda bulunma veya olaya karışan askerlerden hiçbirini kovuşturma niyetinde olmadığını söyledi.

a CNN soruşturması Ebu Akle’nin ölümünden iki hafta sonra yapılan paylaşımda, ölümcül kurşunun İsrail ordu güçlerinin konuşlandığı bilinen bir yerden geldiği belirtiliyor. Bir uzman CNN’e, o sırada durduğu arkadaki bir ağaçtan ateş etme düzeninin, ateşin rastgele değil, hedefli olduğunu gösterdiğini söyledi.

CNN soruşturması, Abu Akle’nin ölümünden birkaç dakika önce yakınlarda aktif bir çatışma ya da herhangi bir Filistinli silahlı adam olmadığını öne süren – vurulma mahallinin iki videosu da dahil olmak üzere – kanıtlar ortaya çıkardı.

READ  Putin, Batı'nın Rusya'yı "parçalamayı" amaçladığını söyledi

Cinayet sırasında gazeteci olarak tanımladığı kurşun geçirmez bir yelek giyiyordu.

El Cezire Salı günü şunları söyledi: İsrailli yetkililerin Sherine’nin yanlışlıkla bir çatışmada öldürüldüğü iddiası tamamen asılsızdır. Savcılığa sunulan deliller, Shireen’in bulunduğu bölgede İsrail işgal güçlerinin kendisine doğrudan ateş etmesi dışında herhangi bir ateş açılmadığını şüpheye yer bırakmayacak şekilde doğrulamaktadır.

“İsrail işgal güçlerinin herhangi bir suç şüphesi olmadığı sonucuna varan soruşturması, şu anda Cumhuriyet Savcılığına sunulan mevcut kanıtlarla zayıfladı. Kanıtlar, bu kasıtlı öldürmenin daha geniş bir hedef ve hedef alma kampanyasının parçası olduğunu gösteriyor. Al Jazeera’yı susturun,” diye ekledi ağ.

El Cezire’nin bildirdiğine göre, Ebu Akla’nın ailesi de bu yılın başlarında Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne ölümü için adalet talep etmek üzere resmi bir şikayette bulundu.

CNN, davayı devralıp üstlenmediğini doğrulamak için ICC ile temasa geçti.