Aralık 3, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Petrolün varil başına 100 doların altına düşmesiyle ABD gaz fiyatları düşüyor

Petrolün varil başına 100 doların altına düşmesiyle ABD gaz fiyatları düşüyor

Amerikalılar bir miktar rahatlama bekleyebilirler. Benzin fiyatlarına rekor zam Analistler, petrolün varil başına 100 doların altına düştüğünü söyledi.

ABD ham petrol fiyatı Çarşamba günü 49 sent yükselerek varil başına 96.93 dolara yükseldi. Geçen hafta varil başına 130 dolardan düştü – o zamandan beri en yüksek seviye 2008. Yatırım bankası UBS’ye göre, Rusya ve Ukrayna liderlerinin olası bir ateşkesi görüştükleri bildirilirken petrol fiyatları düşüyor.

UBS analistleri bir raporda, “Hareket, Rusya ile Ukrayna arasındaki ateşkes görüşmelerine dayanan daha fazla arz kesintisine ilişkin korkuların hafifletilmesini yansıtıyor.” Dedi. “Ayrıca Avrupa’daki enerji şirketleri Rus petrolünden kaçınmaya devam ederken, Hindistan’ın indirimli Rus ham petrolü satın aldığına dair işaretler vardı, bu da ABD, İngiltere ve Kanada’daki ithalat yasaklarından küresel arzın etkilenmesini kolaylaştırabilir.”

Ulusal olarak, bir galon normal gaz, Şubat ayında 3,51 dolar ve bir yıl önce 2,87 dolardan keskin bir artışla ortalama 4,30 dolar. AAA. Alaska ve California da dahil olmak üzere bazı eyaletlerdeki sürücüler sırasıyla 4,73 dolar ve 5,77 dolar ödüyor. Yüksek fiyatlar, halihazırda artan enflasyonla mücadele eden ABD hane halkının cüzdanları üzerinde daha fazla baskı yarattı.

Ancak GasBuddy’de petrol analizi başkanı Patrick D. Haan’a göre, gaz fiyatları şu anda birçok ABD şehrinde hafifçe düşüyor ve düşüş yakında ABD genelinde daha fazla servis istasyonunda görülecek.

“Bu seviyeler devam ettiği sürece ortalama 4$/galon’dan geri çekilmemizin zamanı geldi.” o cıvıldamakPetrol fiyatlarındaki bir başka artışın akaryakıt maliyetlerini tekrar yukarı çekeceğine dikkat çekiyor.

Çoğunlukla, petrol fiyatları gaz fiyatları ile uyumludur – petrol yükseldikçe, pompa fiyatları da yükselir.

READ  Bed Bath & Beyond yöneticisi Gustavo Arnal ID, New York'ta bir 'Jenga Binası' trafik kavşağı olarak hizmet etti: Kaynak

Amerikan Otomobil Derneği sözcüsü Andrew Gross Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “Petrol maliyetinin, sürücülerin pompada ödediklerinin yaklaşık yüzde 50’sini temsil ettiğini hatırlamakta fayda var.” Dedi. “Bu savaş zaten sıkı olan küresel petrol piyasasını rahatsız ediyor ve pompa fiyatlarının zirvesine yaklaşıp yaklaşmadığımızı veya yükselmeye devam edip etmediğini belirlemeyi zorlaştırıyor. Her şey petrol fiyatlarının yönüne bağlı.”

Benzin fiyatları ortalamaya düştü $1.94 Nisan 2020’de galon başına COVID-19 Salgın hakimdi. Ancak o yılın sonbaharında ABD ekonomisi toparlandıkça ve talep arttıkça yakıt maliyetleri keskin bir şekilde yükselmeye başladı. Aralık 2021’de doğalgaz 3,40 dolara sıçrarken, kırk yılın en kötü enflasyonu gıdadan kiraya kadar her şeyin maliyetini artırdı.


Daha fazla Amerikalı ofislerine döndükçe gaz fiyatları rekor seviyelere ulaştı

03:46

Bu yıl, Rusya’nın Ukrayna sınırına kuvvetlerini yığmasının ardından petrol ve gaz fiyatları yükselmeye devam etti. Rusya’nın 24 Şubat’ta çatışmanın küresel ham petrol arzını bozabileceği ve ekonomik yaptırımlar uygulayabileceği korkusuyla büyük bir işgal başlatmasının ardından fiyatlar yükseldi.

Fiyatlar geçen hafta ABD’nin bir açıklama yapmasının ardından daha da yükseldi. Rus petrol ithalat yasağı. Rusya bir Önemli bir ham petrol kaynağı, küresel arzın yaklaşık %12’sini temsil ediyor. Bu ihracattaki herhangi bir kesinti, neredeyse her yerdeki tüketiciler için gaz fiyatlarını yukarı çekebilir.

Pompadaki acıya rağmen, yakın tarihli bir CBS News anketi, Amerikalıların %63’ünün Biden yönetiminin Rusya’ya yönelik yaptırımlarını, gaz fiyatlarının artması anlamına gelse bile, Rus petrol ambargosu da dahil olmak üzere desteklediğini söyledi.