Mayıs 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Yeni Mars mozaiği insanların başka bir dünyaya yerleşmesini sağlayabilir

Yeni Mars mozaiği insanların başka bir dünyaya yerleşmesini sağlayabilir

Editörün notu: Bu hikayenin bir versiyonu CNN’in Wonder Theory bilim bülteninde yayınlandı. gelen kutunuza almak için, Buradan ücretsiz üye ol.CNN

Perseverance gezgini Şubat 2021’de Mars’a indiğinde yalnız değildi.

Uzay aracı, Ingenuity helikopterinin yanı sıra, antik yaşamın izlerini aramak için tasarlanmış bir dizi bilimsel alet de taşıyordu.

Percy gövdesine sıkışmıştı ve aynı zamanda MOXIE’ye de sahipti; Mars’ın oksijen kaynaklarını yerinde kullanma deneyimi.

Tanrı Oksijen başarıyla üretildi İki yıldan fazla bir süredir Mars’ın karbondioksit açısından zengin atmosferi.

Türünün ilk deneyi, NASA’nın beklentilerini aşarak sona erdi. Cihazın yetenekleri, yaşam destek sistemleri için oksijenin ve roket yakıtının Dünya’dan taşınmak yerine Mars’ta oluşturulabileceğini gösterdi.

Cihaz, insanların sonunda Mars’ı keşfetmesini sağlayacak başka bir araçtır. Ancak astronotların daha fazlasına ihtiyacı olacak Kızıl gezegenle temas öncesi lojistik destek.

EMM/EXI/Dimitra Atri/NYU Abu Dabi Astrofizik ve Uzay Bilimleri Merkezi

NYU Abu Dhabi’deki araştırmacılar tarafından oluşturulan bu Mars haritası, tüm gezegenin renkli görüntülerini kullanıyor.

Uzun bir yolculuktan önce, özellikle de başka bir gezegendeyseniz, gideceğiniz yerin haritasını ve hava durumu tahminlerini kontrol etmek iyi bir fikirdir.

NYU Abu Dhabi’deki araştırmacıların Mars Atlası ile yapmayı amaçladığı şey budur.

Proje, bir gezegen yaratmak için BAE’nin Umut Sondası tarafından çekilen binlerce görüntüyü birleştiriyor Tüm gezegenin ayrıntılı renkli mozaiği. Uzay aracı 2021’den beri Kızıl Gezegenin yörüngesinde bulunuyor.

Mars Atlası, gelecekteki kaşifler için hava durumunu, kaynakları ve güvenli iniş alanlarını belirlemek için kullanılabilir.

Üniversitenin Mars araştırma grubu başkanı Dimitra Atri, “Saçma görünebilir ama belki gelecekte insanların Mars’a gitmesi ve hatta orada yaşaması çok yaygın hale gelecektir” dedi.

Güneydoğu Çin’de alışılmadık derecede uzun bacaklı, kuş benzeri bir dinozorun fosili keşfedildi.

READ  Gen oluşumunun gizli mekanizması

Yaratığın adı FujianVenator Latince “Fujianlı tuhaf avcı” anlamına gelen Prodigy, 148 milyon ile 150 milyon yıl önce yaşamıştı.

Fujianvenator kabaca bir sülün büyüklüğündeydi İki kat daha uzun olan alt bacaklar Çoğu dinozor için bunun tersinin geçerli olduğu göz önüne alındığında, bu ayırt edici bir özellik olan uylukları gibi.

Christopher Owen Hunt’ın izniyle

Kuzey Irak’ın Kürdistan bölgesindeki Şanidar Mağarası, antik polenlerin yanı sıra Neandertal kalıntılarının da bulunduğu yer.

Arkeolog Ralph Solecki, 1960 yılında Kuzey Irak’ta 65.000 yıllık bir Neandertal mezar alanı keşfettiğinde, kalıntıların etrafı polen yığınlarıyla çevriliydi.

Kendisi ve arkeolog arkadaşı Arlette Leroy-Gourhan, Kürdistan’daki Shanidar Mağarası’ndaki mezara kasıtlı olarak çiçek yerleştirme fikrini öne sürdü.

Çiçeklerin bu şekilde gömülmesi, insanların eski akrabalarının aptal ve acımasız değil, zeki ve şefkatli olduğu yönünde yeni bir düşünce ekolünün ortaya çıkmasına neden oldu.

Ancak yeni araştırmalar, alan genelinde bulunan çeşitli polen izlerinin başka bir mağara sakini olan arılar tarafından taşındığını öne sürüyor.

Ancak mağaradaki mezarların niteliği yine de bunu göstermektedir. “Rakka” Neandertal cenazesinin bir parçasıydıEn son araştırmaya öncülük eden, İngiltere’deki Liverpool John Moores Üniversitesi’nden emekli profesör Chris Hunt şöyle konuştu:

Ayrı olarak, bilim adamlarından oluşan bir ekip, eski insanlığın nüfusunun ne zaman ve ne zaman azaldığını belirledi. Yaklaşık 900.000 yıl önce neredeyse yok olmuşlardı..

Hindistan’ın Chandrayaan 3 iniş aracı, yaklaşık iki hafta boyunca Ay’ı inceledikten sonra hak ettiği bir uykuya dalacak.

Görev kontrolörleri, iniş alanı Dünya’nın gölgesindeyken iniş aracını ve altı tekerlekli gezicisini 14 günlük bir ay gecesi boyunca uykuya yatırdı. Ekip, 22 Eylül’de uzay aracını uyandırmaya çalışacak.

Chandrayaan-3, 23 Ağustos’taki tarihi inişinden bu yana ay toprağını analiz etti, sismik aktiviteyi ölçtü ve kükürt varlığını tespit etti. the Prob ayrıca küçük bir sıçrama yaptı İticilerini kullanarak iniş alanından kısa bir mesafeye yerleşti.

READ  NASA'nın 450 milyon galaksiyi araştıracak en yeni uzay teleskobu

Bu arada Japonya başardı Ay’a iniş aracı “Ay Keskin Nişancı” fırlatıldı. Bu hafta yeni bir X-ışını uydusuyla birlikte. Sondanın üç ila dört ay içinde aya ulaşması bekleniyor.

Nicola Reussens

Nicholas Riosens’in Ekvador’un Mashpe Amajusa Koruma Alanı’ndaki parlak yeşil tangeri gösteren fotoğrafı En İyi Portre ödülünü kazandı.

Şefkatli penguen ebeveynleri, ayda boyanmış bir karatavuk ve kalp şeklindeki bir yaprağın üzerinde oturan parlak yeşil bir tanager, bu yılki Yılın Kuş Fotoğrafçısı yarışmasına sunulan çarpıcı görüntülerden bazıları.

Yaban hayatı fotoğrafçılığı sabır gerektiren bir çalışmadır ve gönderilen bazı fotoğrafların hazırlanması yıllar sürmüştür.

Kazanan fotoğraf Fotoğrafçı Jack Che’nin fotoğrafı çekmek için dört yıl beklediği fotoğrafta, dişi bir alaca şahinin, şahin yuvasının çok yakınında uçan, kendisinden iki kat daha büyük bir pelikanı dövdüğü görülüyor. Chi, “İşlem hızlıydı ve göz açıp kapayıncaya kadar bitti” dedi. “Ama o anı sonsuza kadar hatırlayacağım.”

Bu büyüleyici hikayelere daha yakından bakın:

– Arkeologlar 1.900 yıllık dört Roma kılıcını keşfedin ve İsrail’de Ölü Deniz kıyısına yakın bir mağarada iyi korunmuş diğer eserler.

– Bilim adamları büyüdü Böbrekler çoğunlukla domuz embriyolarındaki insan hücrelerinden oluşur. İlk defa, nakillerde kullanılabilecek organların yetiştirilmesine yönelik “öncü adımlar” atılıyor.

– OSIRIS-REx uzay aracı yakında Dünya’ya uzun zamandır beklenen asteroitin bir örneğini teslim edecek. NASA’nın hazırlıklarına bir göz atın Kapsülün 24 Eylül’de beklenen varışından önce.

– Yeni keşfedilen kuyruklu yıldız Nishimura, Dünya’ya ve Güneş’e yaklaşırken şafaktan önce gökyüzünde beliriyor, ancak gökyüzü gözlemcileri için zorluk teşkil edebilir. Burada Sert bir gök cismi nasıl tespit edilir.

Okuduklarımı beğendin mi? Ama dahası da var. Buradan kaydolun CNN Space and Science tarafından hazırlanan Wonder Theory’nin bir sonraki sayısı e-posta kutunuza gelsin Ashley Strickland Ve Katie Avı. Güneş sistemimizin dışındaki gezegenlerde ve antik dünyadan keşiflerde harikalar buluyorlar.