Mayıs 27, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Polonya, seçimler yaklaşırken askeri gücünü büyük bir gösteriyle gösteriyor

Polonya, seçimler yaklaşırken askeri gücünü büyük bir gösteriyle gösteriyor

VARŞOVA, (Reuters) – Polonya’nın Soğuk Savaş’tan bu yana en büyük askeri geçit töreni Salı günü Varşova’da gerçekleşti ve NATO üyesi, hükümetin Moskova’ya ve seçmenlere vaktinden önce bir mesaj olmasını umduğu şekilde askeri gücünü gösteriyor. Seçimler Ekim’de.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, silahlı kuvvetlerin güçlendirilmesini Polonya’nın iktidardaki Hukuk ve Adalet (PiS) milliyetçileri için bir öncelik haline getirdi ve tüm hızıyla devam eden seçim kampanyasıyla birlikte, devasa askeri teçhizat arzı, güvenlik yeterliliklerini iyileştirme fırsatı sundu.

Polonya’nın Varşova Muharebesi’nde Sovyetler Birliği’ne karşı kazandığı zaferin 103. yıldönümünde düzenlenen Silahlı Kuvvetler Günü geçit töreninde, Polonya ve diğer NATO ülkelerinden 2 bin asker, 200 parça askeri teçhizat ve 92 uçak eşliğinde başkentte yürüdü.

Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak, Vistula Nehri yakınında toplanan askerlere ve izleyicilere, “15 Ağustos, yalnızca muzaffer Varşova Savaşı’nın kahramanlarını onurlandırmak ve modern askerlere Anavatanımızı savundukları için teşekkür etmek için bir fırsat değildir.”

Gücümüzü göstermek ve sınırlarımızı etkin bir şekilde ve tereddüt etmeden savunacak güçlü silahlı kuvvetler oluşturduğumuzu göstermek için de ideal bir gün” dedi.

2015’ten beri iktidarda olan Hukuk ve Adalet partisi, bu yıl ordunun boyutunu ikiye katlama ve GSYİH’nın yaklaşık %4’ünü savunmaya harcama sözü verdi.

Hukuk ve Adalet Partisi’nin bir müttefiki olan Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, önceki hükümette savunmaya öncelik verilmediğini söylediği şeyi son yıllarda yapılan yatırımlarla karşılaştırdı.

“Geçtiğimiz sekiz yıl, Polonya ordusunun yeniden yapılanma dönemi oldu” dedi. Daha önce, Polonya silahlı kuvvetlerinin büyüklüğünde bir azalma olan tam tersi bir durum yaşadık.

READ  Avustralya Merkez Bankası faiz oranlarını beklentilere meydan okuyarak 25 baz puan artırdı.

Tamirci Dariusz Goronski, 56, geçit törenini görmek için batıdaki Dybno kasabasından geldi.

“Gösteri, kendimizi savunacak bir şeyimiz olduğuna dair çok iyi bir izlenim veriyor” dedi. “Şahsen kendimi güvende hissediyorum.”

Ancak muhalefet milletvekilleri, hükümeti kendi siyasi çıkarları için orduyu sömürmekle suçluyor.

Liberal muhalefetteki Sivil Platform (PO) partisinden bir milletvekili olan Marcin Kerwinski, eski adıyla Twitter olarak bilinen sosyal medya platformu X’te “Sizi (askerler)… asla siyasi nefret arka planı sunmak zorunda kalmamanızı diliyorum.”

Duda, Plashczak ve aralarında Başbakan Mateusz Morawiecki’nin de bulunduğu diğer politika belirleyiciler, Black Hawks dahil olmak üzere helikopterler ve F-16’lar ve F-50’ler dahil olmak üzere uçakların tepelerinde daire çizerek askerlerin geçişini izledi.

Sergilenen diğer ekipmanlar arasında ABD’den satın alınan M1A1 Abrams tankları, Güney Kore K2 tankları, K9 kundağı motorlu obüsler, HIMARS füze rampaları, Patriot hava savunma sistemleri ve Polonya yapımı Borsuk piyade savaş araçları yer aldı.

Ek raporlama Casper Pimple, Justina Pawlak ve Alan Sharlich, Cuba Steziki, Editörlük: Angus McSwan ve Alexandra Hudson

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.