Mayıs 27, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Rusya’nın Ukrayna’nın batısına düzenlediği hava saldırısında 3 kişi öldü

Rusya’nın Ukrayna’nın batısına düzenlediği hava saldırısında 3 kişi öldü

KIEV (Reuters) – Ukraynalı yetkililer, Rus hava saldırılarının Salı günü Ukrayna’nın NATO üyesi Polonya sınırındaki iki batı bölgesini ve diğer bölgeleri vurduğunu, üç kişinin öldüğünü ve bir düzineden fazla kişinin yaralandığını söyledi.

Yerel medya, saldırıların Şubat 2022’deki Rus işgalinden bu yana Lviv bölgesine yapılan en büyük hava saldırısı olduğunu söyledi.

Ölümler Volyn’in kuzeybatı bölgesinde bildirildi. Yetkililer, gece meydana gelen saldırıda bölgenin başkenti Lutsk’ta bir sanayi şirketinin vurulduğunu söyledi. Vali Yuriy Bohuliko, çok sayıda kişinin hastaneye kaldırıldığını söyledi.

Vali Maksim Kozitsky, Lviv bölgesinde de 15 kişinin yaralandığını söyledi. Altı füze, bölgesel başkentte ve çevresinde düzinelerce binaya ve bir anaokuluna zarar verdi. Kozitsky, en genç kurbanın 10 yaşında olduğunu söyledi.

Volyn ve Lviv, NATO üyesi Polonya ile sınır komşusudur ve Ukrayna ordusunun 18 aylık savaşta Rus güçlerini durdurduğu cephe hattından yüzlerce mil uzaktadır.

Lviv şehri, tarihi merkezin yakınındaki bir apartmana isabet eden bir füze tarafından yedi kişinin öldürüldüğü Temmuz ayına kadar çok sayıda Rus hava saldırısından kurtuldu.

Şehir, bazı hükümet dairelerinin oraya taşınması ve uluslararası STK’ların burayı üs olarak kullanması nedeniyle genellikle çatışmalardan güvenli bir sığınak olarak görülüyor. Ayrıca Ukraynalı mülteciler için Polonya’ya ve yurtdışına giderken bir geçiş noktası olmuştur.

BM’nin Ukrayna’daki Mukim Koordinatörü Denise Brown yaptığı açıklamada, “Buralar, Rus işgalinin dehşetinden kaçan milyonlarca insanın güvenlik ve sığınak aradığı bölgeleridir.” dedi.

“Nüfuslu bölgelerdeki kritik altyapıya yönelik devam eden Rus saldırıları, çok büyük insan acısına neden oluyor.”

Vali Serhiy Lysak, güneydoğudaki Dnipro kentinde bir ticarethane ve bir spor kompleksinin vurulduğunu söyledi.

READ  Güney Kore'de iki çocuk annesi aranılan çantalarda ölü bulundu

Başbakan Dennis Shmyhal, Hava Kuvvetleri’nin en az 28 seyir füzesi içerdiğini söylediği Salı günkü saldırılarda okullar ve bir hastane de dahil olmak üzere sekiz bölgede sivil altyapının hasar gördüğünü söyledi.

Hava Kuvvetleri, 16 füzenin düşürüldüğünü ve başka kayıplara dair acil bir rapor olmadığını söyledi.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı İdaresi Başkanı Andriy Yermak, Telegram’da şunları yazdı: “Rusların günlük terörünün tek bir amacı var: savaşma ruhumuzu kırmak.” “Bu olmayacak.”

(Varşova’dan Lydia Kelly, New York’tan Maria Tsvetkova ve Kiev’den Dan Belichuk tarafından bildirildi; Angus McSwan tarafından düzenlendi.

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.