Mayıs 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Premier Misic’in genç Turks ve Caicos Adaları’na JAGS Günü’nde bir mesaj – Magnetic Media

Premier Misic’in genç Turks ve Caicos Adaları’na JAGS Günü’nde bir mesaj – Magnetic Media

Yazan: Rochetta Bartley

(JIS)

#Jamaika, 6 Haziran 2022 – Teknoloji kullanımı hayatı kolaylaştırmalı, ancak bazı durumlarda kötü niyetli kişiler tarafından kötü niyetli siber saldırılar gerçekleştirmek için kullanılmaktadır.

İnsanlar genellikle gülmek ve ıslık çalmak gibi siber saldırılarla paralarını dolandıran dolandırıcıların tuzağına düşer.

İlki, insanları kredi kartı numaraları ve banka bilgileri gibi kişisel tanımlayıcı bilgileri paylaşmaya ikna etmek için sahte metin mesajları göndermeye yönelik bir sosyal mühendislik uygulamasıdır.

Bu saldırılar yeni olmasa da, Jamaika Siber Olaylara Müdahale Ekibi (JaCIRT) başkanı Yarbay Godby Sterling, genellikle düşük olduklarından yakınıyor.

Mağdurları konuşmaya teşvik ediyor çünkü sessizlikleri örgütün durumun kapsamını tam olarak anlamasını ve yardım için gerekli adımları atmasını engelliyor.

“Yıllık raporları mali yılla birlikte ölçüyoruz, bu nedenle geçen yıl Nisan’dan bu yıl Mart’a kadar bu tür 29 saldırı rapor edildi. Ancak izlememizi yaptığımızda bunun bir sorun olduğuna dair önemli ek işaretler görüyoruz. Potansiyel veya gerçek olduğunda Mağdurlara ulaşıldı, onarım sürecinde yer almak istemiyorlar, “dedi. JIS Haberler.

Siber saldırıların hedefi olduklarına inanan bireyleri, özellikle de bu sosyal mühendislik saldırılarından herhangi biri varsa, konuyu büyük bir organize suç ve terörle mücadele örgütü olan Jamaika Constable Force (JCF) gibi kolluk kuvvetlerine bildirmeye çağırıyor. -yolsuzluk kurumu. (MOCA) veya JaCIRT.

Geçen ay (Mayıs) bankacılık sektöründe kayıtlı vaka sayısı arttı.

Ulusal Ticaret Bankası’nın (NCB) dolandırıcılıkla mücadele biriminin özel soruşturma müdürü Dan Nicholson, şirketin her zaman bir veya iki müşterinin bu saldırılardan etkilenmesiyle ilgili sorunlar yaşadığını söylüyor.

Dolandırıcıların rastgele numaralara kısa mesajlar gönderdiğini ve birisi yanıt verdiğinde başarılı olduklarını bildiklerini açıklıyor.

Tipik olarak, bu mesajlar, insanları bilgilerini girmelerini isteyen bir web sayfasına götüren bir bağlantı içerir. Buradan, dolandırıcılar bu kişileri aramak ve NCB çalışanı gibi davranmak ve dilek tutmak için yeterli bilgiyi alacaklardır.

READ  Justin Durk - Tanrı'nın yetenekli müzisyeni, kendinden geçmiş müzik öğeleriyle çiçek açıyor

Hemen yalnızca NCB müşterilerini kapsadığı bildirilen vakalar, müşterilerin saldırıya uğradığı tek banka değildir. Bu, ilgisiz şirketlerdeki banka hesaplarında şüpheli faaliyetler olduğunu iddia eden kısa mesajlar alan kişiler tarafından kanıtlanmaktadır.

NCB gibi devam eden saldırılar, JaCIRT’i bir yıllık halk eğitimi ve bilinçlendirme kampanyasını hızlandırmaya sevk etti.

Yarbay. Sterling, siber uzayda kendini savunmanın genellikle üç boyutu olduğunu savunuyor. Biri, çevrimiçi kaynaklara erişmek veya siber uzayda çalışmak için kullanılan araçların güvenlik ve güvenlik için kullanılması gerektiğini kabul etmek kişisel sorumluluktur. Bu nedenle, bireyler siber uzaya güvenli bir şekilde girmek için kişisel sorumluluklarını ihmal edemezler.

İkincisi, işletmelerin artık müşterilerinin kişisel tanımlanabilir bilgilerini korumakla yükümlü olmalarıdır.

Üçüncüsü, Yarbay Sterling, JCIRT’nin görevini yerine getirme sözü verirken, “hükümetin tüm bunların mümkün olduğu kadar güvenli bir şekilde gerçekleşebileceği bir yapı sağlama yükümlülüğü olduğunu” belirtiyor.

“JCIRT ve Bilgi Komiseri de dahil olmak üzere birçok kolluk kuvvetlerimiz var. [bodies]. Bu nedenle bireylerin mağdur olmama veya mağdur olarak görülmek isteme duygusundan uzak, bu suçlar meydana geldiğinde ihbar etmeleri teşvik ediliyor” dedi.

Yarbay. Sterling, siber uzaydan geçmenin yüzde 100 güvenli bir yolu olmadığına dikkat çekiyor ve çevrimiçi kullanıcıları bilinmeyen numaralardan gelen aramalara nasıl yanıt verdikleri konusunda dikkatli olmaya çağırıyor.

Aynı özen, SMS mesajlarına yanıt verirken, bağlantılara tıklanırken veya e-postalardan bağlantı indirilirken de gösterilmelidir.

“Göndereni tanımıyorsanız veya birini tanıyorsanız ve bağlam veya konu şüpheliyse, iki kez kontrol edin. Bir SMS mesajını, bir e-postayı ele aldığınız şekilde ele almalısınız, çünkü bu mesajların oluşturulma tekniği, e-postaların ve web sayfalarının tasarlanma şekline benzer ”diyor.

Bu arada Sanayi, Yatırım ve Ticaret Bakanlığı’nda bilgi teknolojisi direktörü Omar Gentle de bireyleri web sitelerinin gizlilik politikalarını keşfetmeye teşvik ediyor.

READ  BM İnsan Hakları Komiseri Volker Dürk Myanmar'a yorum yaptı

Yalnızca 2010 Siber Suç Yasası ve Veri Koruma Yasası (2020) kapsamında faaliyet gösteren çevrimiçi kullanıcıları özel olarak korur.

Çevrimiçi dolandırıcılığın kurbanları aslında tüketiciler olsa bile, Tüketici İşleri Komisyonu’nun (CAC) parçalama ve kırbaçlama saldırılarındaki kayıplardan kurtulmak için yapabileceği hiçbir şey olmadığına dikkat çekiyor.

“CAC, tüketicilerin gerçekleşen veya şüphelenilen çevrimiçi dolandırıcılıkla başa çıkmasına yardımcı olurken, şu anda yalnızca rehberlik sağlayabilir. Yalnızca diğer insanlara yaptığınız yardım konusunda daha ayrımcı olmanız gerekir.”

CAC, tüketicileri pazarda kendilerini korumaları için bilgilendiren, eğiten ve güçlendiren bir devlet kurumudur.