Eylül 24, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Prens Harry bir İngiliz tabloid yayıncısıyla mahkeme kavgasına hazırlanırken bilinmesi gerekenler

Prens Harry bir İngiliz tabloid yayıncısıyla mahkeme kavgasına hazırlanırken bilinmesi gerekenler

LONDRA (AP) – Prens Harry, bir asırdan fazla bir süredir başka hiçbir İngiliz kraliyetinin gitmediği bir yere gidiyor: mahkeme salonundaki bir tanığa.

Sussex Dükü, büyük ölçüde İngiliz magazin gazeteleriyle olan savaşları etrafında dönen bekleyen beş yasal davasının ilkinde ifade vermeye hazırlanıyor. Davasında açılış konuşmaları Pazartesi günü yapılacak.

Harry, mahkeme belgelerinde kraliyet ailesinin mahkemelerden sürekli olarak kaçındığını söyledi. Potansiyel olarak utanç verici konular hakkında tanıklığı önlemek için.

Bununla birlikte, basına karşı duyduğu hayal kırıklığı ve öfkesi, iddiaya göre şimdi Kral III.

Harry, Daily Mirror yayıncısına karşı açtığı davada Salı günü planlandığı gibi ifade verirse, Kraliçe Victoria’nın en büyük oğlu Prens Albert Edward’ın mahkemede iki kez ifade verdiği 19. yüzyılın sonlarından bu yana kraliyet ailesinin bunu yapan ilk üyesi olacak.

Gelecekte Kral VII. Edward VII, Harry’nin büyükannesi Kraliçe II. Elizabeth’in büyük büyükbabasıdır.

Prens Harry’nin hukuk savaşlarına bir bakış:

Harry’nin telefon korsanlığı ve paparazzi geçmişi

Daily Mirror davası, Harry’nin telefon korsanlığı ve mahremiyetinin diğer ihlalleri iddiasıyla açtığı ve geçmişi o çocukken başlayan üç davadan biridir.

Mahkeme belgelerinde, basınla ilişkisini mahkeme belgelerinde “çalkantılı” olarak nitelendirdi, ancak bu ilişki bundan çok daha derine iniyor. Prens, merhum annesi Prenses Diana’nın hayatını kaybettiği trafik kazasından paparazzileri sorumlu tutuyor.

Ayrıca, çiftin kraliyet hayatından ayrılıp 2020’de ABD’ye kaçmasının nedeni olarak İngiliz basınının taciz ve gözetleme ve eşi Meghan’a ırkçı makaleler de dahil olmak üzere “acımasız ve ısrarlı saldırıları” gösterdi. hayatının misyonları.

İngiliz gazetecilerin sızdırmak için telefonlarını hacklediğine dair haberler ilk olarak 2006’da, artık feshedilmemiş olan News of the World için kraliyet ailesinden özel bir araştırmacı ve muhabirin tutuklanmasıyla ortaya çıktı. İkisi hapsedildi ve muhabir, Harry’nin yardımcıları, ağabeyi Prens William ve babaları tarafından kullanılan telefonları hacklediği için özür diledi.

READ  Drake, New York City'deki Apollo Theatre'da sahne alıyor, Kalabalık Çıldırıyor

Beş yıl sonra, Rupert Murdoch’a ait bir tabloid gazetesinin, öldürülen bir kızın telefonundaki sesli mesajlara kulak misafiri olduğu ve gazeteyi kapatıp kamuya açık bir soruşturma başlatmaya zorladığı ortaya çıktığında, tam anlamıyla bir bilgisayar korsanlığı skandalı patlak verdi.

O zamandan beri, diğer gazeteler telefon dinlemeleri, ev dinlemeleri ve telefon kayıtlarını, banka kayıtlarını ve tıbbi kayıtları elde etmek için aldatmayı kullanmaya kadar uzanan yasadışı gözetleme yapmakla suçlanıyor.

Harry’nin kostümü kim?

Duke, Britanya’nın en popüler üç tabloid yayıncısıyla karşı karşıya.

Mirror Group gazetelerinin yanı sıra The Sun’ın yayıncısı Murdoch News Group gazeteleri ile Daily Mail ve Sunday Mail’in sahibi Associated Newspapers Ltd’ye dava açıyor.

İddialar benzer: Gazeteciler ve onları tutan kişiler, telefon mesajlarını dinlediler ve Harry’ye izinsiz girmek ve mahremiyetini ihlal etmek için başka yasa dışı eylemlerde bulundular.

Sorunların kendisi için ne kadar önemli olduğunun bir işareti olarak, Harry birkaç gün süren duruşmalara katılır. Post’un yayıncısına karşı açılan davada Mart.

Benzer iddialara sahip çok sayıda ünlü, Haber Grubu davasında Hugh Grant de dahil olmak üzere Harry ile birlikte dava açtı.Associated Newspapers’ta Elton John ve Elizabeth Hurley sorun.

Associated Press iddiaları “şiddetle reddediyor”. News Group, News of the World saldırısı için özür diledi, ancak sözcülere göre The Sun sorumluluk kabul etmiyor veya iddiaların hiçbirini kabul etmiyor.

Yayıncılar, bu bahar Yüksek Mahkeme duruşmalarında, Harry ve diğerleri altı yıl içinde dava açmadıkları için davaların iptal edilmesi gerektiğini savundular..

Harry ve diğer davacıları temsil eden avukat, yayıncıların yalan söylemesi ve son teslim tarihlerini karşılamak için gizli işi zamanında öğrenmelerini engelleyen kanıtları saklaması nedeniyle kendilerine bir istisna tanınması gerektiğini söyledi.

READ  Jay ve Sessiz Bob Aktör Jason Mews Üzücü Bağımlılık Hikayesini Paylaşıyor - The Hollywood Reporter

Mevcut davanın konusu nedir?

Yargılamanın başlangıcında, Mirror Group, gazetelerinin yasadışı yollardan bilgi topladığı durumları kabul ederek kılıcının üzerine düşmüş gibi görünüyordu. Mahkeme belgelerinde özür diledi ve Harry ile davadaki diğer üç davacıdan ikisinin tazminat borcu olduğunu söyledi.

Ancak Harry’nin -bir gece kulübüyle ilgili bir makale için tanımlanamayan pisliği aramak için özel bir dedektif kullandığı- dahil olduğu itiraf, 1995 ile 2011 yılları arasında Mirror grubunun muhabirlerinin malzeme toplamak için telefon korsanlığı ve diğer yasa dışı yöntemleri kullandığı iddia edilen yaklaşık 150 makale arasında yer almıyordu. Duruşma bu hikayelerin 33’üne odaklanıyor.

Harry’nin avukatı David Sherborne, Daily Mirror, Sunday Mirror ve Sunday People muhabirleri ve editörlerinin yasadışı eylemlerinin “yaygın ve alışılmış” olduğunu ve “endüstriyel ölçekte” gerçekleştirildiğini söyledi. Parmağıyla yönetimi, özellikle de eski Daily Mirror editörü TV kişiliği Piers Morgan’ı işaret etti.

Morgan, Mirror Group’un mahkeme dosyalarında olduğu gibi, telefon korsanlığına karıştığını açıkça reddetti. Görsel kaynak Andrew Green, söz konusu makalelerin büyük bir kısmının “şaşırtıcı derecede önemsiz” olduğunu ve birkaç yasadışı bilgi toplama olayı dışında, şirket muhabirlerinin yasal olarak bilgi elde etmek için kamuya açık kayıtları ve kaynakları kullandığını söyledi. avukat.

Duruşma, İngiltere’nin en uzun süredir devam eden pembe dizisi ‘Coronation Street’in iki üyesi de dahil olmak üzere dört davacının yer aldığı bir test davasıdır. Ancak karar, eski şarkıcı George Michael, eski Girls Aloud üyesi Cheryl ve eski futbolcu Ian Wright’ın mirasından Mirror Group’a karşı getirilen bilgisayar korsanlığı iddialarının sonucunu belirleyebilir.

Dava iki bölüme ayrılmıştır: Harry’nin avukatının gazete dolandırıcılığı iddialarına ilişkin kanıt sunduğu, yaklaşık üç hafta süren bir kamu davası. İkinci Bölüm, Pazartesi günü başlayacak ve dört davacının kendilerini hedef alan belirli eylemler hakkında ifade vermesiyle başlayacak.

READ  Telluride Film Festivali grev endişelerine rağmen devam ediyor

İlgili diğer konular nelerdir?

Harry’nin basına duyduğu korku ve nefret, kraliyet görevlerini bıraktıktan sonra hükümetin onu korumayı bırakma kararı etrafında dönen iki etkin vakayla kesişir.

Harry, 2021’deki bir yardım etkinliğinden sonra saldırgan paparazziler tarafından takip edildiğini söyleyerek İngiltere’yi ziyaret ettiğinde güvenliğinin tehlikeye atıldığını savundu. Güvenlik ayrıntılarını geri çektiği için İngiliz hükümetine dava açtı.

Dava devam ederken, temyize gitmeye çalıştı, boşuna Hükümetin daha sonra kendi polis koruması için ödeme yapma teklifini reddetmesi.

Bir yargıç, Harry’nin karalama davasının Associated Newspapers’a karşı olup olmadığını düşünüyor İngiliz hükümetinin güvenliği sağlamaya yönelik yasal çabalarını gizlemeye çalıştığını bildirmek yargılanmalı.

Mail on Sunday manşetinde, “Prens Harry’nin polis kanunsuzları konusunda hükümetle girdiği hukuk savaşını nasıl bir sır olarak saklamaya çalıştığı … Sonra – hikaye çıktıktan sadece birkaç dakika sonra – PR makinesi anlaşmazlığı olumlu bir şekilde döndürmeye çalıştı” diye yazdı. . .

Önceki davalarda Meghan, 2021’de mahremiyetin ihlali davasını kazandı. babasına yazdığı özel bir mektubu bastığı için The Mail on Sunday’e karşı. Bu bir pound ile sonuçlandı Mahremiyetinin ihlali nedeniyle uzlaşma ve telif hakkı ihlali nedeniyle açıklanmayan bir miktar.

Çift, fotoğraf ajanslarına açtığı davaları da noktaladı. Kaliforniya’daki evlerinin üzerinde bir insansız hava aracı ve İngiltere’de yaşadıkları bir evin üzerinde bir helikopter uçurmak.