Eylül 25, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Princeton basketbol koçu Pete Carell 92 yaşında öldü

Princeton basketbol koçu Pete Carell 92 yaşında öldü

Princeton’da 29 yıl basketbol koçluğu yapan ve eski moda bir ders kitabı oyunu oynayan daha küçük ve genellikle vasıfsız akademisyenleriyle büyük isim rakiplerini korkutan Pete Carell Pazartesi günü öldü. 92 yaşındaydı.

Ailesi ölümünü açıkladı mevcut durumda Princeton Tigers web sitesinde yayınlandı. Ölümünün yerini söylemedi ve ölüm nedeninden bahsetmedi.

1967’den 1996’ya kadar erkek baş antrenörü olarak Carell, Princeton’da düşünceli bir adama basketbol öğretti. Ivy League’in bir üyesi olarak, Princeton atletik burslar sunamadı ve akademik talepleri yüksekti, ancak Carril’in her zaman sayıca üstün ve üstün olan takımları, kaybettiklerinin iki katını yine de kazandılar.

Princeton rekoru 514-261, 13 Ivy şampiyonluğu, 11 IAAF Şampiyonası maçı, iki Ulusal Davetli Şampiyonası (takımı 1975’te kazandı) ve sadece bir mağlubiyet sezonu. Princeton’ın takımlarından on dördü ülkeyi savunmada yönetti. 1997 yılında üye seçildi. Basketbol Onur Listesi Springfield, Massachusetts’te.

Patentli bir bagaj kapağı oyununda, şutör açılana veya birisi potaya ateş edene kadar oyuncuların topu paslandırmasına ve ekranları kurmasına neden olan kasıtlı bir top dışı suç olduğunu vurguladı. Puanlar düşüktü ve rakipler ne kadar hazırlıklı olurlarsa olsunlar hüsrana uğradılar ve çoğu zaman dengelerini kaybettiler.

Kuzey Carolina teknik direktörü Jim Valvano, “Princeton oynamak dişçiye gitmek gibidir” dedi. 1993 yılında ölen 47 yaşında. “Yoldayken bunun seni iyileştirebileceğini biliyorsun, ama bu olurken çok acı verici olabilir.”

The New York Times’ın spor yazarı Bill Pennington şunları yazdı: “En zeki basketbol fanatiği Pete Carell’in takımına ilk bakışta hayran olabilir ve onu anlayabilir. Pete Carell’in takımı en sadık basketbol bağımlısını bile şaşırtabilir. Basketbol bir yetenek değildi, ama Herkesin oynaması gereken bir yol olmayabilir, ama herkesin oynamaya çalıştığı yol buydu.”

READ  Kaynaklar, ajanların COVID-19 balonuyla ilgili endişeler nedeniyle NFL gözlem havuzunu boykot etmekle tehdit ettiğini söylüyor

Yıllık NCAA Turnuvasında, Carell’in takımları ulusal güçlere karşı kaybedebilir, ancak sinirlerini bozmadan ve bozulma tehdidinde bulunmadan önce. Sadece ilk turda Princeton, 1989’da Georgetown’a 50-49, 1990’da Arkansas’a 68-64 ve 1991’de Villanova’ya 50-48 yenildi.

Karel’in üniversitedeki son zaferi 14 Mart 1996’da Indianapolis’te NCAA Şampiyonası’nın ilk turunda geldi. Kaliforniya Üniversitesi’ne karşıSavunma kahramanı. 13. numaralı seribaşı Princeton attı, altı dakika kala 7 sayı geride, sırada ne var? – Bagaj kapısı 3.9 saniye kaldı ve kazandı. sonraki gün, Günlük Princetonyalıöğrenci gazetesi 1. sayfada şu başlığı yayınladı:

Davut 43, Golyat 41.

Carell, hiçbir yanılsaması olmadığını söyledi: “100 kez UCLA oynasaydık, 99 kez kazanırlardı.” (Kaplanlar, ikinci turda Mississippi Eyaletine karşı 63-41 yenilgilerini sürdürdüler.)

Princeton kampüsünün karşısında, üstü açık ceketi ve hakileri (ya da resmi olarak giyinmişse kravatı) içinde hırıltılı sesi olan saygın bir figürdü. Bir meslektaşı bir keresinde onu “Armani takımı içinde Vera Wang elbisesi içinde olduğu gibi yanlış yerleştirilmiş görünen kıvırcık bir Lilliputlu” olarak tanımladı. Maçlar sırasında hareketli antrenman tarzıyla ünlüydü.

Carell, her yıl ilk antrenmanında oyuncularının önünde aynı konuşmayı yaptı.

“Akademik yükünüzü biliyorum” dedi. “Burada oynamaktan vazgeçmenin ne kadar zor olduğunu biliyorum ama hadi bir şey yapalım. Benim kitabımda Ivy League oyuncusu diye bir şey yok. O soyunma odasından çıkıp o beyaz çizgiyi aştığınızda, ‘basketbolcuyum, nokta.”

Ancak oyuncularına da şunları söyledi:

“Princeton çok seçkin profesörlerin olduğu özel bir yer. Bu, birinin öğrenmesi gereken özel bir şey. Ama sırf buraya gittin diye özel değilsin.”

Pedro Jose (daha sonra Peter Joseph olarak anılacaktır) Carel, 10 Temmuz 1930’da Pennsylvania, Bethlehem’de doğdu.İspanya’dan bir göçmen olan babası, 40 yıl boyunca Bethlehem Çelik Fırınlarında çalıştı ve oğlunun hiçbir işini kaçırmadığını söyledi.

READ  NBA 2022 Elemeleri - Birinci Raunt'tan tüm maçlar, programlar ve haberler

Bethlehem’deki lisede Pete, eyalet çapında bir basketbol oyuncusuydu ve oynadığı Lafayette’de Butch Van Breda GolfHer küçük Amerikalı öyleydi. Ardından, 1959’da Lehigh Üniversitesi’nden eğitim alanında yüksek lisans derecesini alırken, 12 yıl boyunca Pennsylvania’da lise basketbolu koçluğu yaptı.

1966-67 sezonunda, Lehigh 11-12’lik bir rekora imza attı. Daha sonra, Princeton’a koçluk yapan Van Breda Kolff, Ulusal Basketbol Birliği’nden Los Angeles Lakers’a koçluk yapmak için ayrıldı. Princeton, Bobby Knight ve Larry Brown’ı halefleri olarak görüyordu. Bunun yerine, Karel’i aldı.

1995-96 sezonundan sonra kolej antrenörlüğünü bıraktı.

Carrell, “30 yıldır kurşunlardan kaçıyorum” dedi. “Fazla bir şey görmediğimi fark ettim. Eskiden çocukların antrenmanımın onlar için maç başına beş puan değerinde olduğunu düşünürdüm. Belki öyleydi ama şimdi öyle hissetmiyorlarmış gibi hissettim. Sanırım ben” daha az fark yaratıyorum.”

Ertesi yıl, koçun altında NBA’de Sacramento Kings için yardımcı antrenör oldu. Rick AdelmanZamanının çoğunu oyun kasetlerini parçalayarak geçiriyor. Önümüzdeki on yılın çoğunda takımda kaldı, 2006’da emekli oldu, ancak üç yıl sonra, 78 yaşında, Kings’e danışman olarak döndü.

“Asistan olmak beni hiç rahatsız etmiyor” dedi. “Yanlış yapılan şeyleri gördüğünüzde veya kaybettiğinizde midenizdeki ağrılar ve ağrılar ve baş ağrıları veya bir baş antrenör olarak yaşadığınız tüm bu problemler, yeterince yaşadım.”

Dan White ile birlikte “A Smart Take from the Strong: Pete Carell’in Basketbol Felsefesi” (1997) yazdı. Eğitim yöntemleri bile bir konuydu akademik makale Fordham Üniversitesi Pazarlama Profesörü Francis Petty tarafından, Yöneticiler Pete Carrell’den Ne Öğrenebilir?

Hayatta kalanlar hakkında hemen hiçbir bilgi mevcut değildi.

Ancak takımlarından hiçbiri final derecesini almamış olsa da o hatırlanacak. Bunu da görmezden geldim.

Oradaki sonraki yıllarında “Ulusal bir şampiyonluk kazanmak Princeton’da göreceğiniz bir şey değil” dedi. “Yıllar önce teslim oldum. Ne demek bu zaten? Öldüğümde belki iki adam mezarımın önünden yürüyecek, biri diğerine ‘Zavallı. Ulusal bir şampiyonluk kazanamadı. Ve dedikleri tek kelimeyi duymayacağım.”

READ  MLB All-Star Oyunu: Aaron Judge, her biri çaylak olan Yankees, Blue Jays ve Dodgers gibi tüm acemileri yönetiyor

The Times’ın uzun süredir spor yazarı olan Frank Letsky, 2018’de öldü. William MacDonald raporlamaya katkıda bulundu.