Şubat 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

PS5, Series X / S ve PC’de neler beklenir • Eurogamer.net

PS5, Series X / S ve PC'de neler beklenir • Eurogamer.net

Elden Ring’in lansmanı, oynanışını ve sanatsal yönünü öven güçlü incelemelerin yanı sıra her platformdaki (PlayStation, Xbox ve PC) teknik performansıyla ilgili sorularla damgasını vurdu. Digital Foundry’de, oyunun yakın zamanda piyasaya sürülen 1.02 sürümüyle ilgili analizimiz devam ediyor, ancak oyunu lansmanda almayı planlayan herkes için bazı başlangıç ​​fikirleri, öneriler ve performans tahminleri sunmak istedik. Bunu, mümkün olan en kısa sürede, hem PC’nin hem de konsolun performansını detaylandıran tam analizimiz izleyecektir.

Öncelikle konsollardaki duruma bir göz atalım. Geçen yılki Game Network testinde gördüğümüz performans ölçümleri, PS5 ve Series X’te büyük ölçüde değişmemiş görünüyor. Her ikisi de iki mod sunmaya devam ediyor – kare hızı modu ve kalite modu. Ancak 1.02 lansman günü yaması açıldığında bile PS5 ve Series X’te kare hızı modu 45-60 fps aralığında çalışmaya devam ederken, her aralıktaki kalite modları 30-60 fps aralığında. Her iki cihaz da tamamen kilitlenmemiş kare hızlarında çalışır ve ağ testi gibi, kalite modunda dalgalı okumadan çıkmak için hala 30 fps sınırı yoktur. Sonuçlar? Özellikle, 60 fps’nin PS5 veya X Serisi’nde nadiren elde edildiği Kalite Modu için çok değişken performans.

2021 ağ testinden videomuz size Dünya’nın temel durumunu veriyor.

Karşılaştırıldığında, PS5 tipik olarak X Serisinden daha yüksek bir kare hızında çalışır, ancak ikisi de açıkça ideal değildir. Sonuç olarak, her iki cihaz da son sürümde sabit bir 60 fps sunmuyor. Ancak, her platform için dikkate alınması gereken çözümler vardır. Destekleyici bir ekranınız varsa Xbox Series X, sistem genelinde Değişken Yenileme Hızı (VRR) desteğiyle büyük ölçüde geliştirildi. VRR, kare hızı modunda 45-60 fps aralığında algılanan titreşimi azaltmaya yardımcı olarak ekran yenilemeyi kare hızıyla eşleştirerek daha akıcı bir deneyim yaratır. Bu herkes için bir çözüm olmayabilir, ancak uyumlu TV’leri olanlar için şu anda Xbox’taki en iyi seçenek. Series S kullanıcıları da burada VRR’den yararlanıyor. Bu platformun şu anda 40-60 fps arasında çalışan kare hızı modu ile, Seri S performansının genellikle bu aralığın alt ucuna doğru eğrildiği göz önüne alındığında ideal olmasa da uygun bir seçenektir.

READ  Mühürlü orijinal iPhone müzayedesi rekor kıracak mı?

Bu arada, PS5’te 60 fps’ye ulaşmak tamamen başka bir taktik. Ne yazık ki, VRR desteği şu anda bir Sony cihazında mevcut değil, ancak ağ testinde olduğu gibi, PS4 uygulamasını PS5’te çalıştırmak kare hızını 60 fps’ye kadar temizliyor. takas? Oyun, orijinal PS5 sürümünden daha düşük bir çözünürlükte – yeniden yapılandırılmış 1800p çözünürlükle – ve daha düşük çim yoğunluğu ayarlarında çalışır. Bu, temelde daha tutarlı bir performans düzeyine ulaşmak için PS5’in daha yüksek gücünü kullanan PS4 Pro kod yoludur. Bu ödünleşmelere rağmen, PS4 uygulamasını PS5’te çalıştırmak, sabit bir 60 fps elde etmek için şu anda herhangi bir konsolda en iyi seçenektir – ve daha yüksek görüntü kalitesi ve grafik özelliklerden ziyade doğrudan performansa değer veriyorsanız önerilir.

Bilgisayarın yerleşimi de açıklamayı hak ediyor. Şu anda olduğu gibi, en son 1.02 yamasını çalıştıran PC sürümü, tüm grafik ön ayarlarındaki tüm donanım yapılandırmalarını etkileyecek bir dizi soruna sahiptir. Elden Ring, yazılımın PC’deki düşük seviyeli API’lere ilk girişlerinden biridir ve oyun DirectX 12’yi kullanır. Diğer DX12 oyunlarında gördüğümüz gibi, ciddi ve dikkat dağıtıcı kare süresi kekeme sorunları olabilir.

İlk olarak, ekranda yeni efektler, düşmanlar ve alanlar göründüğünde 250 ms’lik bir takılma oluyor. Oyun deneyimi devam ettikçe ve oyuncu düşmanları, alanları ve etkileri yeniden düşündükçe bu tür kekemeler azalır. İkinci ve daha yaygın kekeme, yeni oyun alanlarının yüklenmesiyle ilgili gibi görünüyor – araziyi geçerken, bir alandan diğerine geçmek, dakikada birkaç kez tek seferlik hafif bir kare düşüşüne veya en kötüsü, daha düşük kare süresi dalgalanma sorunlarına neden olabilir. çerçeve hızı 60 ila 40 yaş arası Lastikler.

G-Sync veya Freesync kullanan değişken yenileme hızı monitörleri, bu sorunlardan bazılarının dikkat dağıtıcı niteliğini azaltmaya yardımcı olur, ancak konsol sürümlerinde bu takılma olmadığı için teknolojiye güvenmek iyi bir durum değildir. Unutulmaması gereken diğer sorunlar arasında süper hızlı ekran desteğinin olmaması, 60 fps üzerindeki kare hızları için destek olmaması ve görsel ölçeklendirmeden yoksun sezgisel olmayan grafik seçenekleri yer alıyor. Final Fantasy 7 Remake ve Halo Infinite gibi benzer sorunları olan diğer oyunlarda gördüğümüz gibi, Elden Ring’in PC versiyonuna zaman ayırmadan önce daha fazla yama beklemek mantıklı olabilir.

READ  Samsung Galaxy S21 Android 13 beta güncellemesi ABD'de kullanıma sunuldu

Genel olarak, şimdi tüm platformlarda Elden Ring için biraz karışık bir çanta. Bu sorunların birçoğu gelecekteki güncellemelerde çözülebilir ve düzeltilmelidir ve From Software’in oyunun performansını, oyunun geri kalanıyla eşleşen bir düzeye çıkaracağını umuyoruz. Gelecekteki videolarda ve makalelerde daha derine ineceğiz, bu yüzden bizi izlemeye devam edin.