Aralık 1, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Putin, Çin’de Rus nükleer çantası taşıyan subaylarla birlikte fotoğraflandı

Putin, Çin’de Rus nükleer çantası taşıyan subaylarla birlikte fotoğraflandı

MOSKOVA (Reuters) – Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, nükleer saldırı emrini vermek için kullanılabilecek sözde nükleer evrak çantasını taşıyan subaylarla birlikte Pekin’de Çarşamba günü nadir görülen görüntüleri ortaya çıktı.

Pekin’de Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile görüştükten sonra Putin’in, etrafı güvenlikle çevrili ve her biri bir evrak çantası taşıyan iki üniformalı Rus deniz subayı tarafından başka bir toplantıya doğru yürürken fotoğraflandı. Kamera çantalardan birine yakınlaşıyor.

Bir deniz subayı genellikle Rus nükleer çantasını taşır. “Çiget” (adını Kafkas Dağları’ndaki Çegit Dağı’ndan alıyor) olarak bilinen bu çanta her zaman cumhurbaşkanının yanındadır ancak nadiren fotoğrafı çekilir.

Kremlin’deki RIA muhabirleri, Telegram uygulamasında görüntülerin altında yer alan bir gönderide, “Putin’in yolculuğunun onsuz tamamlanamayacağı bazı çantalar var” dedi.

Başka bir klipte Putin, Pekin’de deniz subaylarıyla yaptığı toplantıdan ayrılırken gösteriliyor ve yine Putin’in merdivenlerden inerken gülümseyen Putin’den birkaç adım uzakta görüntüleniyor.

ABD Başkanı’nın da “Nükleer Futbol” diye bir cihazı var. Çantada, Başkan’ın Beyaz Saray’da olmasaydı nükleer füze fırlatma emrini doğrulamak için kullanacağı kodlar bulunuyor.

Çin, gelişmekte olan süper güç statüsüne uygun nükleer cephaneliğini güçlendirmeye çalışırken, Ukrayna savaşı Moskova ile Washington arasındaki gerilimi 1962 Küba füze krizinden bu yana en yüksek seviyeye çıkardı.

Rusya Parlamentosu Salı günü Kapsamlı Nükleer Deneme Yasağı Anlaşması’nın onayını iptal etmek için ilk adımı attı ve parlamentonun üst temsilcisi ABD’yi Moskova’nın anlaşmadan tamamen vazgeçebileceği konusunda uyardı.

Esasında evrak çantası, cumhurbaşkanını üst düzey subaylarına ve ardından çok gizli Kazbek elektronik komuta ve kontrol ağı aracılığıyla füze kuvvetlerine bağlayan güvenli bir iletişim aracıdır. Kazbek, “Kafkasya” olarak bilinen başka bir rejimi destekliyor.

READ  Canlı Güncellemeler: Rishi Sunak İngiltere Başbakanı oldu

Rusya Savunma Bakanı Sergei Shoigu’nun da nükleer portföyü var. Şu anki Genelkurmay Başkanı Valery Gerasimov’un da bir tane olabilir.

Gösterdiği görüntüler Rus televizyon kanalı Zvezda 2019’da, içinde bir sürü düğme bulunan çantalardan biri olduğunu söylediği şeyi gösterdi.

“Komut” adı verilen bölümde iki düğme vardır: beyaz bir “Çalıştır” düğmesi ve kırmızı bir “İptal” düğmesi. Zvezda web sitesine göre çanta özel bir eğitim kartı kullanılarak etkinleştiriliyor.

Eski Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin’in kullandığı nükleer çantalardan biri Yekaterinburg’daki Yeltsin Müzesi’nde sergileniyor.

Putin, Şubat 2022’de Ukrayna savaşının başlamasından bu yana eski Sovyetler Birliği dışına bilinen ikinci gezisinde Pekin’i ziyaret ediyor.

(Raporlayan: Guy Faulconbridge) Düzenleyen: Nick Macfie

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Lisans haklarının alınmasıyeni bir sekme açar