Mayıs 26, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Putin danışmanları Ukrayna-ABD yetkilisi hakkında ‘ona gerçeği söylemekten çok korkuyor’

Putin danışmanları Ukrayna-ABD yetkilisi hakkında 'ona gerçeği söylemekten çok korkuyor'

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 Mart 2022’de Rusya’nın Moskova dışındaki Novo-Ogaryovo Devlet Konutunda Güvenlik Konseyi üyeleriyle video bağlantısı aracılığıyla bir toplantıya başkanlık ediyor. Sputnik / Mikhail Klementev / Kremlin Reuters aracılığıyla / DOSYA FOTOĞRAFI

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

WASHINGTON (Reuters) – ABD’li bir yetkili Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kendisine Ukrayna’daki savaşın ne kadar kötü olduğunu ve Batı yaptırımlarının ne kadar kötü olduğunu söylemekten korkan danışmanlar tarafından yanlış yönlendirildiğini söyledi.

Rusya’nın 24 Şubat’ta güney komşusunu işgali, sivillerin kuşatma altındaki şehirlerde mahsur kalmasına rağmen toprakları geri alan Ukrayna güçlerinin sert direnişiyle çoğu cephede durduruldu.

İsminin açıklanmaması koşuluyla konuşan ABD’li yetkili, “Putin’in Rus ordusu tarafından yanıltılmış hissettiğine dair bilgimiz var” dedi ve bu da askeri liderliğe güvenmemesine yol açtı.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Yetkili, “Putin, ordusunun Ukrayna’da asker kullandığını ve kaybettiğini bile bilmiyordu, bu da Rusya cumhurbaşkanına doğru bilgi akışında açık bir bozulma olduğunu gösteriyor” dedi.

Yetkili istihbarat raporunu sağlamadı, ancak bilgilerin gizliliğinin kaldırıldığını söyledi.

Kremlin, Moskova’daki çalışma gününün sona ermesinden hemen sonra yorum yapmadı ve Washington’daki Rusya Büyükelçiliği yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Askeri analistler, Rusya’nın Ukrayna’daki savaş hedeflerini, ordusunun küçük düşürücü aksiliklere maruz kaldığı talihsiz kampanyaya rağmen Putin’in yüzünü kurtaran bir zafer ilan etmesini kolaylaştıracak şekilde yeniden formüle ettiğini söylüyor. Daha fazla oku

Rus kuvvetleri, Rusya’nın iki şehirdeki askeri operasyonları azaltma sözü vermesinden bir gün sonra, Çarşamba günü başkent Kiev ve kuzey Çernihiv’i bombaladı. Daha fazla oku

READ  ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin CNN'e, Rusya'nın Ukrayna işgalinde "kayma" yaptığını söyledi.

Yetkili, “Danışmanlarının Putin’i, Rus ordusunun ne kadar kötü durumda olduğu ve Rus ekonomisinin yaptırımlarla nasıl sakatlandığı konusunda yanılttığına inanıyoruz, çünkü üst düzey danışmanları ona gerçeği söylemekten korkuyor” dedi.

Rusya, komşusunu silahsızlandırmak ve itibarını zedelemek için “özel bir operasyon” yürüttüğünü söyledi. Batılı ülkeler Moskova’nın sebepsiz bir işgal başlattığını söylüyor.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

(Steve Holland raporları). Doina Chiacu’nun yazdığı; Düzenleme Chizu Nomiyama ve Jonathan Otis

Kriterlerimiz: Thomson Reuters Güven İlkeleri.