Temmuz 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Fransa seçimleri 2024 canlı: Sol kanat Yeni Halk Cephesi en fazla sandalyeyi kazanırken, Macron’un bloğu ikinci, Le Pen’in bloğu ise üçüncü sırada yer alıyor

Fransa seçimleri 2024 canlı: Sol kanat Yeni Halk Cephesi en fazla sandalyeyi kazanırken, Macron’un bloğu ikinci, Le Pen’in bloğu ise üçüncü sırada yer alıyor

Fransa’da yapılacak erken parlamento seçimlerinde sol kanat Yeni Halk Cephesi’nin aşırı sağ Ulusal Ralli partisini yeneceğini gösteren beklenen sonuçlar Pazar günü geç saatlerde Paris sokaklarında tezahüratlara neden oldu.

Daha sonra başkentin Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan büyük bir kalabalık, parlamentoda en fazla sandalyeye sahip sol koalisyonun zaferini kutladı ve solcuların popüler sloganı olan “Gençler, Ulusal Cephe’yi ezin” sloganları attı.

Özgür Fransa İttifakı, aşırı soldaki İsyancı Fransa’dan daha ılımlı Sosyalist Parti ve Çevre Partisi’ne kadar çeşitli partilerin oluşturduğu bir gruptur.

Fransa İçişleri Bakanlığı’na göre koalisyon, Ulusal Meclis’te 182 sandalye kazanarak en büyük grup oldu ancak mutlak çoğunluk için gereken 289 sandalyeden yoksun kaldı.

Fransa'nın Schiltheim kentinde sandık görevlileri oyları saymaya başladı.

Fransa’nın isyancı hareketinin lideri Jean-Luc Mélenchon, Stalingrad Meydanı yakınında tezahürat yapan destekçilerden oluşan bir kalabalığa yaptığı konuşmada, sonuçların “ülkemizdeki insanların ezici çoğunluğu için büyük bir rahatlama” olduğunu söyledi.

Mélenchon, “Halkımız en kötü senaryoyu açıkça reddetti” dedi. “Harika bir sivil seferberlik dalgası gerçekleşti!”

Direniş Fransa partisinin lideri ve Yeni Halk Cephesi üyesi Jean-Luc Mélenchon, kısmi sonuçların açıklanmasının ardından Paris'teki destekçilerine el salladı.

Pazar akşamı geç saatlerde polis, çoğunluğu gençlerden oluşan kalabalığa göz yaşartıcı gaz sıkarak Cumhuriyet Meydanı’nı boşalttı.

Ancak şehrin dört bir yanından insanların tezahürat yaptığını ve kutlama yaptığını gösteren fotoğraflar nedeniyle protestocular iyimserliğini korudu.

İnsanlar Paris'teki sonuç beklentilerine tepki gösteriyor.

Aşırı sağcı RN partisinin destekçileri için ruh hali daha da kasvetliydi.

Paris’teki Bois de Vincennes parkında, Fransız Ulusal Partisi’nin seçim etkinliğindeki coşkulu atmosfer, sandıkların kapanmasına bir saat kala, aşırı sağ bloğun seçimlerde üçüncü sırada yer alacağının netleşmesiyle bozuldu.

READ  Kamuoyu yoklamaları, Kazak liderinin seçimlerde büyük bir zafere doğru ilerlediğini gösteriyor.

İnsanlar ön seçim sonuçlarını kutlamak için Paris'teki Place de la République'de toplanıyor.

Teklifin açıklanmasının ardından Ürdün BardellaUlusal Cephe partisinin 28 yaşındaki lideri, Fransa’nın “belirsizlik ve istikrarsızlık” durumuna düştüğünü söyledi.

Marine Le Pen ve müttefiklerinin liderliğindeki aşırı sağcı Ulusal Ralli partisi, ilk tur oylamanın ardından önde olmasına rağmen 143 sandalye kazandı.

Herhangi bir partinin çoğunluğu elde edememesi durumunda Parlamentonun felç olması ve üç bloğa bölünmesi muhtemeldir.

Aşırı sağcı Ulusal Ralli partisinin lideri Marine Le Pen, kısmi sonuçların partisinin çoğunluğu sağlayamayacağını göstermesinin ardından Paris'te gazetecilere konuştu.

Ulusal Miting Partisi’nin ilk turda gösterdiği güçlü performans, Fransa’nın 2. Dünya Savaşı sırasında düşmanla iş birliği yapan Vichy rejiminden bu yana ilk aşırı sağ hükümetini seçmek üzere olduğu yönündeki korkuları artırdı.

Ancak Pazar günkü sonuçlar büyük bir sürpriz oldu ve Fransız seçmenlerin, parlamentonun askıya alınması pahasına bile olsa, aşırı sağın iktidara gelmesini engelleme yönündeki ezici arzusunu ortaya koydu.

Kısmi sonuçların Paris'te açıklanmasının ardından Fransa'da aşırı sağcı Ulusal Ralli Partisi taraftarlarının tepkisi.

Geçtiğimiz Pazar günü yapılan ilk tur oylamada üçüncü sıraya gerileyen Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un merkezci Ensemble koalisyonu güçlü bir toparlanma göstererek 163 sandalye kazandı.

Macron’un himayesindeki Gabriel Attal, Pazartesi sabahı başbakanlıktan istifa edeceğini duyurdu. Macron’un erken oylama çağrısı yapma kararını eleştirerek, Fransız parlamentosunu feshetmeyi “seçmediğini” söyledi.

Kalabalık, Paris'teki Place de la République'de bir gece seçim mitingi sırasında toplanıyor.

Fransa cumhurbaşkanı, parlamento seçimlerinin ardından en fazla sandalye kazanan partiden bir başbakan atadı. Genellikle bu, cumhurbaşkanının kendi partisinden bir aday anlamına gelir. Ancak Pazar günkü sonuçlar, Macron’un “birlikte yaşama” olarak bilinen nadir bir düzenlemeyle sol koalisyondan bir kişiyi atamak zorunda kalma ihtimaliyle karşı karşıya olduğu anlamına geliyor.

READ  İran'da bir hükümet organı protestolarda 200 kişinin öldürüldüğünü duyurdu ve arkamdan 'özgürlükleri' övdü

Stalingrad Meydanı yakınlarında destekçileriyle konuşan Mélenchon, Macron’un “Yeni Halk Cephesi’ni iktidara davet etme görevine sahip olduğunu” söyledi.