Ağustos 17, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Putin, Rusya’nın Ukrayna’da yeni başladığını ve barış görüşmelerinin zamanla daha da zorlaşacağını söyledi

Putin, Rusya'nın Ukrayna'da yeni başladığını ve barış görüşmelerinin zamanla daha da zorlaşacağını söyledi
  • Putin agresif bir tavır takınıyor ancak diplomasi için bir fırsat olduğunu ima ediyor
  • Kremlin şefi, Batı’yı Rusya’yı savaş alanında yenmeye çalışmak için cesaretlendiriyor
  • Yaptırımların sorunlara yol açtığını, ancak amaçlanan ölçekte olmadığını söylüyor.

LONDRA (Reuters) – Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Perşembe günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’ya daha yeni başladığını ve Batı’nın onu savaş alanında yenmeye cesaret ettiğini ve Moskova’nın barış görüşmeleri fikrine açık kaldığında ısrar ettiğini söyledi.

Dört aydan fazla süren savaşın ardından parlamento liderlerine sert bir konuşma yapan Putin, herhangi bir müzakere olasılığının çatışma uzadıkça daha da bulanıklaşacağını söyledi.

“Bugün bizi savaş alanında yenmek istediklerini duyuyoruz. Ne dersin, denesinler” dedi.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

“Batı’nın Ukrayna’nın sonuna kadar bizimle savaşmak istediğini birçok kez duyduk. Bu Ukrayna halkı için bir trajedi ama her şey buna doğru gidiyor gibi görünüyor.”

Rusya, Batı’yı ekonomisine yaptırımlar uygulayarak ve Ukrayna’ya gelişmiş silah tedarikini artırarak kendisine karşı bir vekalet savaşı yürütmekle suçluyor.

Ancak Putin, Rusya’nın ilerlemekte olduğunu överken, müzakere olasılığını da ima etti.

Genel olarak hiçbir şeye ciddi anlamda başlamadığımızı herkes bilmeli” dedi. “Aynı zamanda barış görüşmelerini de reddetmiyoruz. Ancak onları reddedenler şunu bilmeli ki, siz ne kadar ilerlerseniz, bizimle müzakere etmeleri onlar için o kadar zor olacaktır.”

Bu, Moskova’nın Kiev ile müzakerelerin tamamen bozulduğuna dair tekrarlanan açıklamalarından sonra, haftalar sonra diplomasinin ilk işaretiydi.

24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgal ettiğinden bu yana, Rus güçleri geçen Pazar doğu Luhansk bölgesinin ele geçirilmesini tamamlamak da dahil olmak üzere ülkenin geniş alanlarını ele geçirdi.

Ancak ilerlemeleri birçok analistin beklediğinden çok daha yavaştı ve başkent Kiev’i ve ikinci şehir olan Kharkiv’i ele geçirmeye yönelik ilk girişimlerde yenilgiye uğradılar.

READ  Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, Perşembe günü yapılacak Genel Kurul'da Rusya'nın İnsan Hakları Konseyi'nden üyeliğinin askıya alınmasına karar verdi.

Batı desteği ve rakibine insan ve teçhizat açısından verdiği ağır kayıplardan cesaret alan Ukrayna, Rusya’yı ele geçirdiği tüm topraklardan sürmekten söz ettiğinden, bir çözüm olasılığı uzak görünüyor.

Ukrayna’nın baş müzakerecisi Mykhailo Podolyak, bu hafta Twitter’da yaptığı açıklamada, müzakereleri sürdürme koşullarının şunları içereceğini söyledi: “Ateşkes. Z kuvvetlerinin geri çekilmesi. Kaçırılan vatandaşların iadesi. Savaş suçlularının iadesi. Tazminat mekanizması. Ukrayna’nın egemen haklarının tanınması.”

Putin, Batı yaptırımlarının zorluklar yarattığının açık olduğunu, ancak “Rusya’ya karşı yıldırım savaşının başlatıcılarının neye güvendiklerini hiç de değil” dedi.

Parlamento liderleri Putin’in yorumlarına yanıt verdi ve bunlardan biri, Just Russia partisinden Sergei Mironov, onu işgal altındaki Ukrayna topraklarının Rusya’ya entegrasyonunu kolaylaştırmak için özel bir teşkilat kurmaya teşvik etti – Putin’in tartışmaya söz verdiği bir fikir.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Ronald Popesky tarafından ek raporlama. Leslie Adler’in düzenlemesi

Kriterlerimiz: Thomson Reuters Güven İlkeleri.