Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

‘Onlar virgül’: Boris Johnson İngiltere Başbakanı olarak istifa etti

'Onlar virgül': Boris Johnson İngiltere Başbakanı olarak istifa etti
  • Kabine bakanları toplu olarak istifa etti ve ondan ayrılmasını istedi
  • Johnson bir dizi skandalın ardından eğildi
  • Khalifa Simsim isminde kalmayı hedefleyen yurtdışındaki birçok kişi şimdi onu istiyor
  • Yalnızlığı yönetmek için kaotik savaş yaklaşımı
  • İngiliz ekonomisi, yaşam maliyeti krizinin ortasında düştü

LONDRA (Reuters) – Skandalın patlak verdiği Boris Johnson Perşembe günü yaptığı açıklamada, bakanlarının ve Muhafazakar milletvekillerinin çoğunun desteğini büyük ölçüde kaybettikten sonra İngiltere başbakanlığı görevinden ayrılacağını, ancak halefi seçilene kadar görevde kalacağını söyledi.

Münzevi ve zayıf bir Johnson, partisinin iktidarda başka birini istediğinin açık olduğunu söyledi.

Johnson, Downing Street’teki ofisinin önünde yaptığı konuşmada, konuşmasının yakın müttefikleri ve eşi Carey tarafından izlendiğini söyledi.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

“Biliyorum, rahatlayan ve belki de hayal kırıklığına uğrayan çok kişi olacak. Ve dünyanın en iyi işini bıraktığım için ne kadar üzüldüğümü bilmeni istiyorum. Ama bunlar molalar.”

Johnson, açıklamasına yol açan olaylar için hiçbir özür dilemedi ve zorunlu ayrılmasının “eksantrik” olduğunu söyledi.

Konuşmasına başlarken alkışlar ve alkışlar yükseldi, Downing Caddesi’nin kapılarının dışında bazılarının alayları yankılandı.

İşi için günlerce savaştıktan sonra, Johnson, bir dizi skandalın en sonuncusu olan bir avuç en yakın müttefikinin onu destekleme isteklerini kırdıktan sonra hepsini terk eder.

· Rusya, Boris Johnson’ın düşüşüne seviniyor: “aptal palyaço” gitti

· İngiltere Savunma Bakanı Wallace Muhafazakar Parti’ye liderlik etmenin favorisi: Anket

· Kızgın ve izole, Boris Johnson popüler dokunuşunu kaybetti

Muhafazakarlar şimdi yeni bir lider seçmek zorunda kalacaklar, bu süreç haftalar veya aylar sürebilecek ve detayları gelecek hafta açıklanacak. Devamını oku

YouGov’un erken bir anketi, Savunma Bakanı Ben Wallace’ın Muhafazakar Parti üyeleri arasında Johnson’ın yerine favori olduğunu gösterdi, onu ticaret bakanı Penny Mordaunt ve eski maliye bakanı Rishi Sunak izledi.

READ  Slovak Başbakanı ziyaret sırasında Ukrayna'ya destek vermekten vazgeçti

Johnson görevde kalacağını söylerken, muhalifler ve partisindeki birçok kişi, derhal görevi bırakması ve pozisyonunu yardımcısı Dominic Raab’a devretmesi gerektiğini söyledi.

Muhalefetteki İşçi Partisi lideri Keir Starmer, Muhafazakarlar Johnson’ı derhal görevden almazsa meclis güvenoyu arayacağını söyledi. Devamını oku

Önümüzdeki aylar ve aylarca bu başbakana sarılmaya devam edemeyiz” dedi.

Kriz, COVID-19 pandemisinin ardından, yükselen enflasyonla birlikte İngilizlerin maliyeleri üzerinde on yıllardır en ağır baskıyla karşı karşıya olduğu bir zamanda geliyor ve ekonominin 2023’te hariç diğer büyük ülkeler arasında en zayıf olması bekleniyor. Rusya için.

Aynı zamanda, 2016’da Avrupa Birliği’nden ayrılmak için yapılan dar bir oylamanın yol açtığı yıllar süren iç bölünme ve on yıl içinde ikinci olan bir başka İskoç bağımsızlık referandumu talepleriyle Birleşik Krallık’ın kendisinin oluşumuna yönelik tehditlerin ardından geldi.

Johnson’a verilen destek, modern İngiliz siyasi tarihinin en çalkantılı 24 saatinden birinde buharlaştı ve bu, işe yalnızca Salı günü atanan ve patronunu istifaya çağıran şansölye Nazım el-Zahawi tarafından özetlendi.

Zahawi ve diğer bakanlar Çarşamba akşamı hükümet dışı milletvekillerinin üst düzey bir temsilcisiyle birlikte Johnson’a oyunun bittiğini söylemek için Downing Caddesi’ne gittiler.

Başlangıçta gitmeyi reddeden ve daha derine inmeye niyetli görünen Johnson, kendisine istifa etmesi gerektiğini ilk söyleyenler arasında yer alan üst düzey bakanlık ekibinin bir üyesi olan Michael Gove’u yetkisini yeniden öne sürmek amacıyla kovdu.

Ancak Perşembe sabahı, yağan çok sayıda istifayla, pozisyonunun savunulamaz olduğu ortaya çıktı.

Zahawi, Twitter’da “Doğru olanı yapıp hemen gitmelisin” diye yazdı.

Wallace da dahil olmak üzere görevde kalanlardan bazıları, bunu yalnızca ülkeyi güvende tutmakla yükümlü oldukları için yaptıklarını söyledi.

READ  Başkan Yardımcısı Kamala Harris, Tayvan'ı desteklediğini ifade etti ve Japonya Donanması denizcilerine hitap ederken Çin'i ateşe verdi

O kadar çok bakanlık istifası oldu ki hükümet felçle karşı karşıya kaldı. Yakında ayrılmasına rağmen, Johnson bakanları boş pozisyonlara atamaya başladı.

Kabine Ofisi’nde hükümetin işleyişini denetleyen bir bakan olan Michael Ellis, Parlamento’ya verdiği demeçte, “Bu ülkenin halkının işleyen bir hükümete sahip olduğundan emin olmak bizim görevimizdir.”

Halktan çöle

Enerjik Johnson, yaklaşık üç yıl önce iktidara geldi ve Brexit’i kurtarmaya ve onu 2016 referandumunun ardından gelen sert tartışmalardan kurtarmaya söz verdi. Bazılarının narsisizmi, ayrıntılarla başa çıkmadaki başarısızlığı ve aldatma konusundaki itibarı anlamına geldiğine dair korkuları bir kenara attı. uygun değil.

O zamandan beri, bazı Muhafazakarlar eski gazeteci ve Londra belediye başkanını coşkuyla desteklerken, diğerleri çekincelerine rağmen onu destekledi, çünkü seçmenlerin normalde partilerini reddedecek kısımlarına itiraz edebildi.

Bu, Aralık 2019 seçimlerinde kanıtlandı, ancak yönetiminin yönetime yönelik genellikle mücadeleci ve kaotik yaklaşımı ve bir dizi skandal, milletvekillerinin çoğunun iyi niyetini tüketirken, kamuoyu yoklamaları artık halk arasında popüler olmadığını gösteriyor.

Son kriz, pastoral bakımda hükümet rolü üstlenmiş olan milletvekili Chris Pincher’ın özel bir kulüpte erkekleri taciz etme suçlamaları üzerine istifa etmek zorunda bırakılmasının ardından patlak verdi.

Johnson, Pincher’ın atanmasından önce cinsel taciz şikayetlerinin konusu olduğu konusunda bilgilendirildiğinin ortaya çıkmasından sonra özür dilemek zorunda kaldı. Başbakan unuttuğunu söyledi.

Downing Caddesi’ndeki evinde ve ofisinde COVID-19 kilitleme kurallarını ihlal eden ve 56. doğum gününde bir toplantı için polis tarafından para cezasına çarptırılan gürültülü partilerin lanetli bir raporu da dahil olmak üzere aylarca süren skandallar ve yanlış adımlardan sonra geldi.

Ayrıca politika değişiklikleri, lobicilik kurallarını çiğneyen bir milletvekilinin meşum savunması ve birçok Britanyalı artan yakıt ve gıda fiyatlarıyla başa çıkmak için mücadele ederken enflasyonla mücadele için yeterince çaba göstermediği yönünde eleştiriler oldu.

READ  Rusya yeni nükleer denizaltılarını hipersonik füzelerle donatacak

Johnson istifa mektubunda, Brexit’i tamamlamaktan Avrupa’da bir COVID-19 aşısının en hızlı şekilde piyasaya sürülmesini sağlamaya kadar başarılarının altını çizdi. Ancak Ukrayna’da savaşın patlak vermesi sırasında lider değişikliğinin ve hükümetin gündeminin başarısız olduğuna meslektaşlarını ikna etme girişimlerinin başarısız olduğunu söyledi.

“Bu tartışmalarda başarılı olamadığım için üzgünüm. Ve tabii ki kendim için bu kadar çok fikir ve proje görememek de beni üzüyor.”

“Ama Westminster’de gördüğümüz gibi, sürü içgüdüsü güçlüdür – sürü hareket ettiğinde hareket eder ve dostlarım, siyasette kimse vazgeçilemez.”

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

William James, Kylie McClellan, Andrew McCaskill, Alistair Smoot, William Schomberg, Movija M, Farouk Suleiman ve Sachin Ravikumar tarafından ek raporlama; Michael Holden ve Elizabeth Piper tarafından yazılan; Kurgu Kate Holton, Frank Jack Daniel’s, Toby Chopra ve Mark Heinrich

Kriterlerimiz: Thomson Reuters Güven İlkeleri.