Eylül 24, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Putin ve Erdoğan buluşuyor ve işbirliği gösteriyor ancak tahıl anlaşmasında çok az ilerleme kaydediliyor

Putin ve Erdoğan buluşuyor ve işbirliği gösteriyor ancak tahıl anlaşmasında çok az ilerleme kaydediliyor

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky’nin bir sonraki savunma bakanı olarak atadığı Rustam Omerov, Rusya ile savaşın en şiddetli muharebelerinden bazılarına girişen Ukrayna ordusunu denetleyecek. Ancak geçmişi askeri değil.

Bunun yerine, eski bir iletişim yöneticisi olan Omerov’un atanması, Ukrayna’nın savaş çabalarının başka bir yönünü öne çıkarıyor: genişleyen askeri bütçeyi yönetmek.

Pazar günü kararını açıklarken Bay Zelensky kısa konuştu ve seçimiyle ilgili ayrıntılı bilgi vermedi. “Bay Umarov’un daha fazla tanıtıma ihtiyacı yok” dedi.

Ancak Ukrayna şu anda ulusal bütçesinin yaklaşık yarısını güvenlik ve savunmaya harcıyor ve Batılı müttefikleri paranın yolsuzluğa israf edildiğine dair endişelerini dile getiriyor. Savunma Bakanlığı’ndaki değişiklik, silah ve gıda ile kışlık mont gibi temel malzemelere ilişkin sözleşmelerin kötü yönetildiğine ilişkin bir dizi ifşaatın ardından geldi.

Ukrayna’nın ilk Müslüman hükümet bakanı olacak Kırım Tatar etnik grubunun bir üyesi olan 41 yaşındaki Bay Omerov, 2019’da parlamentoya aday olmadan önce bir yatırım şirketi kurdu. Parlamentoda, Ukrayna’nın yabancı kullanımını denetleyecek bir komiteye liderlik etti. Geçen yaz yabancı silah bağışlarını denetleyen ayrı bir komiteye başkanlık etti.

Yolsuzlukla mücadele grupları, Zelensky’nin askeri harcamalardaki sızıntıları gidererek orduyu destekleyecek mali ve yolsuzlukla mücadele yeterliliğine sahip bir bakan atamasını hoş karşılanan ve gecikmiş bir adım olarak gördü.

Geçtiğimiz yıl, Bay Omerov, devlet varlıklarının özelleştirilmesinden sorumlu olan Ukrayna Devlet Mülkiyet Fonu’nun başkanı olmuştur. Fon, 2023 yılının ilk çeyreğinde 10 yılın en yüksek gelirini kaydettiOdessa bölgesindeki Ust-Donaysk ticari limanı da dahil olmak üzere devlet varlıklarının açık artırmasından yaklaşık 24 milyon dolar kazandı.

Bay Omerov’un Emlak Fonu’ndaki yardımcısı Oleksandr Fedorishin, bir röportajda bakanlıkta askeri deneyimden daha fazlası olan mali yönetimin gerekli olduğunu ve Bay Omerov’un muhasebe ve finans alanındaki “derin deneyiminin” savaş çabalarına yardımcı olacağını söyledi. .

READ  Gezginler, Çin'in yeniden açılmasından yararlanmak için acele ediyor

Bay Fedorishin, Emlak Fonu’nda yaptığına benzer şekilde, bakanlıkta sözleşmelerin daha şeffaf hale getirilmesi için büyük olasılıkla değişiklikler arayacağını söyledi.

Yolsuzlukla Mücadele Merkezi müdürü Vitaly Shabunin, atamanın “muhtemelen cumhurbaşkanının en iyi kararı” olduğunu, çünkü Bay Omerov’un yolsuzluk ve içeriden bilgi ticaretiyle boğuşan hükümetin temel direği olan özelleştirme dairesini ustaca yönettiğini söyledi.

Muhalefetteki bir siyasi partinin üyesi olmasına rağmen Sayın Omerov, Şubat 2022’deki geniş çaplı Rus işgalinden bu yana birçok kritik hükümet görevi üstlendi. Kendisi, Ukrayna’nın Karadeniz tahıl anlaşmasında baş müzakerecisi ve müzakerelerin baş müzakerecisiydi. Mahkum değişimi.

Bay Omerov, Bay Zelenskyy’nin Halkın Hizmetkarı partisine karşı çıkan Holos siyasi partisinde milletvekilidir. Savaşın ilk aylarında Rus diplomatlarla yapılan barış görüşmelerinde Ukrayna’nın baş müzakerecisi olarak görev yapan Erdoğan, aralarında Mart ayında İstanbul’da yapılacak müzakereler öncesinde zehirlenmeyle bağlantılı semptomlar yaşadığı söylenen Rus oligark Roman Abramovich’in de bulunduğu çok sayıda kişiden biriydi. . geçen yıl.

Rusya’nın 2014 yılında yasadışı bir şekilde Kırım’ı ilhak etmesinden bu yana Kırım Tatarları zulüm görüyor ve Sayın Omerov, Ukrayna topraklarını Rusya’ya bırakmayı reddetme konusunda Sayın Zelensky ile aynı fikirde olduğunu açıkça belirtti. Kırım ve doğu Ukrayna’daki Donbass bölgesinin “kırmızı çizgilerimiz” olduğunu ekledi. Resmi Türk Anadolu Haber Ajansı Geçen yıl “Halkımızı ve topraklarımızı terk etmeyeceğiz” diye ekledi.

Ukrayna’daki Tatar kökenleri, Ukrayna’nın barış karşılığında Kırım’ı terk etmesini öneren Avrupa ve ABD’deki politikacılara ve politika yapıcılara bir gönderme olarak dikkat çekti. Ukraynalı yorumcular Kırım Tatarlarından yarımadayı teslim etmelerini istemenin daha zor olacağına dikkat çekti.

Birçok Tatar gibi Omerov da, Stalin’in Tatarları Kırım’dan sürmesinin ardından ailesinin sürgünde yaşadığı Özbekistan’da doğdu; bu, bugünkü Rus işgali altındaki zulme kıyasla Tatarlara haksızlıktır.

READ  Canlı Güncellemeler: Seul'deki Cadılar Bayramı olayında en az 151 kişi öldü

Valerie Hopkins Raporlara katkıda bulunuldu.