Eylül 26, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Trudeau, Kanada Yüksek Mahkemesi’ne bir Aborijin kadını aday gösterdi | Kanada

Justin Trudeau, ülkenin en yüksek mahkemesinde Aborijin temsilinin olmaması nedeniyle onlarca yıldır eleştirilen bir dönüm noktası randevusunda Kanada Yüksek Mahkemesine bir Aborijin kadını aday gösterdi.

Cuma günü, Başbakan Michel Obonswain’in Mahkemedeki boş bir pozisyonu doldurmak için seçildiğini duyurdu.

Odanak First Nation’daki Abenaki cemaatinin bir üyesi olan Obonswain, 2017’den beri Ottawa’daki Ontario Yüksek Adalet Divanı’nda Adalet yapmaktadır. Ayrıca Ottawa Üniversitesi’nde hukuk dersleri vermiştir ve daha önce RCMP’nin hukuk hizmetlerinde çalışmıştır. ve Kanada Posta.

Franco-Ontario, Yargıç Michael Moldavier’in yaklaşan emekliliğinin ardından işe alındı.

Trudeau yaptığı açıklamada, “Yargıç Obonsauen’in ulusumuzun en yüksek mahkemesine paha biçilmez bilgi ve katkılar getireceğinden eminim” diyerek, “açık ve tarafsız” bir süreçle seçildiğini de sözlerine ekledi.

Bir yargıcın görüşlerinin yoğun bir şekilde incelendiği ve senatörlerin siyasi emellerini başlatmak için bu süreci sıklıkla kullandığı Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kavurucu dünya duruşmalarının aksine, Kanada süreci daha az tartışmalıdır.

Parlamentonun Adalet Komisyonu, Adalet Bakanı ve Kanada Yüksek Mahkemesi Yargı Atamaları Bağımsız Danışma Kurulu başkanının görüşlerini almak üzere önümüzdeki hafta toplanacak. Ardından Obonswein, Komite ve Senato’dan gelen soruları yanıtlayacak.

hangisinde Uygulama anketiObonswain, Kanada’daki yerli kimliğinin, profesyonel ve yasal hayatını nasıl şekillendirdiğini anlattı; buna ayrımcılığa uğramak ve rezervin dışında büyüyen genç bir Aborijin kızı olarak alay edilmek de dahil.

“Fransızca konuşan bir First Nations kadını, ebeveyn, avukat, araştırmacı ve yargıç olarak deneyimimin bana Kanada’nın çeşitliliği hakkında canlı bir anlayış ve anlayış sağladığına inanıyorum çünkü ben ve yaşam deneyimim bu çeşitliliğin bir parçasıyız” dedi.

Ayrıca, akıl sağlığı sorunlarının damgalanmadan arındırılmasının önemini ve First Nations, Inuit ve Métis için “kapsayıcı” ve “merhametli” bir hukuk sistemine duyulan ihtiyacı vurguladı.

READ  Moldova, büyükelçiliğinin bir üyesini sınır dışı etmesi için Rus elçisini çağırıyor ve Moskova tatmin olmuyor

Cuma günü, Adalet Bakanı David Lamty adaylığı Yüksek Mahkeme için “tarihi bir an” olarak nitelendirdi.

Onlarca yıldır Yerli gruplar, hukuku anlamanın farklı bir yolu olan adaleti savundular.

Aborijin Halkları Konseyi ulusal başkanı Elmer St-Pierre yaptığı açıklamada, “Kanada Yüksek Mahkemesi, Kanada yasalarını Aborijin perspektifinden yorumlamayı her zaman kaçırdı – ama artık değil.” Dedi.

Yerli halklar, Kanada adalet sisteminde uzun süredir ayrımcılık, ırkçılık ve önyargı ile karşı karşıya kalmış ve bu da halkımızın mahkemelerde ve hapishanelerde daha fazla temsil edilmesine yol açmıştır. Hükümetler, yerli seslerin yasaların belirlenmesine, yorumlanmasına ve uygulanmasına yardımcı olmasını sağlamaya devam etmelidir.”

Obonswein’in adaylığı tarihi bir ikinci mahkeme tarihidir. 2021’de Trudeau, yedek kulübesinde Mahmoud Gamal’ı seçti, Bu, onu Yargıtay’ın adaleti olarak hizmet eden ilk siyahi kişi yaptı.