Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Qualcomm'un 8S Gen 3'ü uygun fiyatlı üst düzey telefonları hedefliyor

Qualcomm'un 8S Gen 3'ü uygun fiyatlı üst düzey telefonları hedefliyor

Qualcomm, yetenekler ve fiyat açısından mevcut amiral gemisinin hemen altında olacak şekilde tasarlanmış yeni bir yonga setini piyasaya sürdü. Snapdragon 8S Gen 3, cihaz içi üretken yapay zeka modelleri desteği de dahil olmak üzere 8. Nesil'in özelliklerinin çoğunu daha uygun fiyatlı telefonlara getirmeyi hedefliyor. Bu, 8 Serisinin en iyi çiplerinin yeni bir katmanı ve aynı zamanda biraz kafa karıştırıcı.

Tüm bunlara girmeden önce basit şeylerle başlayalım: 8. Nesil 3, standart 8. Nesil 3'e benzer bir GPU içerir, ancak daha düşük performanslı bir çekirdeğe sahiptir ve daha düşük bir frekansta çalışır; ana çekirdek 8G 3G'de 3,0 GHz ve 3,4 GHz. Yeni 8S ayrıca Wi-Fi 7 desteği içeren bir önceki nesil modem olan X70 5G'yi kullanıyor.Ayrıca donanım hızlandırmalı ışın izleme desteği de mevcut, böylece gerçek dünyadaki oyunlar daha sorunsuz çalışıyor, bu da bu telefon mükemmelliğinin standardı gibi görünüyor günler.

Elbette yapay zeka var. 8S Gen 3, cihazda çok modlu üretken yapay zekayı destekler ve Llama 2 ve Gemini Nano gibi 10 milyara kadar parametreden oluşan büyük dil modellerini çalıştırabilir. Snapdragon 8 Gen 3'ün tüm yapay zeka yeteneklerini sunmuyor ancak yapay zeka sanal asistanlarını ve görüntü genişletmeyi destekliyor.

Qualcomm ürün yönetimi kıdemli direktörü Debu John'un açıkladığı gibi, her üst düzey Snapdragon katmanı üç alt kategoriye ayrılabilir. Snapdragon 8, 7, 6 ve 4 yonga setleri mevcut ve bunların içinde üçe kadar farklı teklif bulunuyor. Bu “S” serisi çip, standart 8. Nesil çipin hemen altında yer alıyor ve eğer Qualcomm bir 8 Plus Gen 3 çipi çıkarırsa ilk sırada yer alacak.

Anladın mı? Vay be, telefon üreticilerinin hala 2022 amiral gemisi olan Snapdragon 8 Gen 2'yi tıpkı OnePlus 12R gibi amiral gemisi olmayan telefonlarda kullandığını hatırladığınızda işler daha da karışıyor. Ayrıca 8S Gen 3'ün hemen altında bir Snapdragon 7 Gen 3 de var, ancak daha yeni piyasaya çıktı Bir sürü telefon. Qualcomm, belki de OEM'lerin amiral gemisi olmayan cihazları için MediaTek'e yönelmesini engellemek amacıyla ileri teknoloji telefon pazarını agresif bir şekilde bölümlere ayırıyor gibi görünüyor.

READ  Fujifilm, TikTok heyecanının bir sonraki versiyonu olan X100VI'yı duyurdu

Her halükarda 8G 3G yakında piyasada görünmeye başlayacak, ancak ABD'de kolayca satılan cihazlarda olmayacak. Honor, iQOO, Realme, Redmi ve Xiaomi, “önümüzdeki aylarda” yeni cihazların beklendiği platformu kullanacaklarını söylediler.