Mayıs 30, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Quaoar’ın bir “imkansız” halkası vardı, sonra astronomlar iki tane buldu

Bilim adamları, erken güneş sistemindeki toz ve gazın nasıl birleşerek aylara ve gezegenlere dönüştüğünü hala tam olarak anlamış değiller.

Bir gökbilimciler ekibi tarafından Şubat ayında duyurulan Quaoar çevresindeki ilk halka gibi, ikinci halka da Roche Limiti olarak bilinenin ötesinde yer alıyor. Bu mesafeye yakın yörüngede dönen malzeme, gelgit kuvvetleri tarafından parçalanma eğilimindedir. Bu nedenle, Roche’un sınırları içindeki bir halka bir halka olarak kalma eğilimindeyken, Roche’un sınırı dışındaki bir enkaz halkası normalde birleşerek bir aya dönüşecektir.

Quaoar için Roche’un limiti 1.100 mil olarak hesaplandı. Quaoar’ın merkezine 1.500 mil uzaklıktaki ikinci halka, yaklaşık 2.500 mil yarıçapına sahip olan ve Şubat ayında duyurulan halkadan bile daha yakın.

Quaoar (Los Angeles çevresinde yaşayan Tongva yerlilerinin yaratıcı tanrısının adı olan KWA-wahr olarak telaffuz edilir), Neptün’ün ötesinde Plüton’u da içeren donmuş enkaz bölgesi olan Kuiper Kuşağı’nda Güneş’in yörüngesinde döner.

Halka teleskop görüntülerinde görünmüyor. Bunun yerine gökbilimciler bunu dolaylı olarak, uzaktaki yıldızlar Quaoar’ın arkasından geçerek yıldız ışığını engellediğinde buldular. 2018’den 2021’e kadar Quaoar dört yıldızın önünden geçti ve Dünya’daki gökbilimciler, yıldız tutulmaları olarak da bilinen gölge tutulmalarını gözlemleyebildiler.

Ayrıca yıldız ışığında, yıldızın parlamasından önce ve sonra, ilk halkanın varlığını gösteren bir miktar kararma fark ettiler.

Geçen yıl 9 Ağustos’ta başka bir tıkanma meydana geldi ve gökbilimciler bir kez daha halka hakkında daha fazla şey öğrenme umuduyla büyük ve küçük teleskopları Quaoar’a doğrulttular.

Yeni gözlemler, sadece birkaç mil genişliğindeki halkadaki dar, yoğun bir çekirdek de dahil olmak üzere daha fazla ayrıntıyı ortaya çıkardı ve bu, daha fazla dağılmış örtülü malzeme ile çevrelendi. Notlar ikinci bölümü de ortaya çıkardı.

READ  Bulut tahminleri, olası bir meteor yağmuru veya meteor fırtınası için gökyüzünün nerede ideal olacağını gösteriyor

13 Mayıs’ta Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’daki teleskoplarla görülebilen bir başka kaybolma meydana gelecek.

Bay Pereira, “Bu etkinlik parlak bir yıldız içeriyor ve Quaoar’ın şeklini daha iyi sınırlamak için faydalı olacak ve ayrıca bu iki olağanüstü halka hakkında daha fazla ayrıntı elde etmek için iyi bir fırsat olacak” dedi.

Quaoar’ın uzak halkaları için olası bir açıklama, Weywot ayının varlığıdır. Ay, halka parçacıklarının ek uydularda birikmesini önleyen yerçekimi bozulmalarına neden olmuş olabilir. Her iki halka da Weywot rezonansı olarak bilinen şeye yakın konumlarda meydana gelir ve rezonans, halkaların aylara mı dönüşeceğini yoksa halka olarak mı kalacağını belirlemek için Roche sınırından daha önemli olabilir.