Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Bir Rus uydusu gizli ABD askeri uydularını kovalıyor

Bir Rus uydusu gizli ABD askeri uydularını kovalıyor

Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan görüldüğü gibi, bir Rus Soyuz uzay aracı fırlatıldıktan sonra yükseliyor.
NASA/Christina Koch

Gizemli bir Rus uydusu ve gizli bir ABD askeri uydusu, uzayda kedi-fare kovalamacasına giriyor gibi görünüyor.

Kosmos-2558 adlı Rus uzay aracı, ABD’nin Kosmos-2558 adlı uydusu ile aynı yörünge düzleminde fırlatıldı. ABD-326Ağustos 2022’de ve o zamandan beri düzenli olarak ABD uzay aracının yakınından geçti.

Kosmos-2558’in davranışı ve Rusya’dan resmi bir açıklama gelmemesi, uzay gözlemcilerini sondanın USA-326’yı takip ettiğine inandırdı. Bir “müfettiş” gibi görünen en azından Rusya tarafından fırlatılan üçüncü uydu – başka bir uydudan yakın plan verileri toplamayı amaçlayan bir uzay aracı.

Aşağıdaki resim, bir denetçi uydunun hedefini fotoğraflarken ne kadar ayrıntı yakalayabileceğini göstermektedir. Genellikle Dünya’yı görüntüleyen Maxar uydusu, yörüngedeki bir Japon roketinin atılmış bir parçasından geçerken bu görüntüyü yakaladı:

Bir Maxar uydusu tarafından Dünya yörüngesinde görüntülenen bir Japon H-IIA roketinin aşamaları ve yük dönüştürücüsü arasındaki döngü, bir uydunun diğerini görüntüleyerek ne kadar ayrıntı toplayabildiğini gösteriyor.
Uydu görüntüsü © 2023 Maxar Technologies

Harvard astrofizikçisi Jonathan McDowell, Insider’a Maxar görüntüsü hakkında “Bu harika,” dedi. “Ve bu, diğer uydulara bakmak için tasarlanmayan bir uydu için. Dünya’ya bakmak için tasarlandı.”

Kosmos-2558 denetçiyse, USA-326’yı takip etmek ve muhtemelen veri toplamak için özel olarak tasarlanmış gibi görünüyor, muhtemelen daha iyi fotoğraflar alıyor.

Uzay araçları onlarca yıldır birbirlerini gözetliyor. Tek yapmanız gereken uydunuzu izlemek istediğiniz uydulardan daha yüksek bir yörüngeye fırlatmak. Ancak Rusya, belirli hedeflerin peşinden gitmek için yeni bir taktik deniyor gibi görünüyor ve bunun nedeni belli değil.

ABD Uzay Komutanlığı komutanı General James H. Dickinson, “Bu gerçekten sorumsuzca bir davranış” dedi. NBC Haberleri Rusya, Cosmos 2558’i fırlattıktan sonra. “Onu, çok değerli ABD hükümet varlıklarımızdan biri olarak benzer bir yörüngede görüyoruz.”

READ  Yeni "akustik doku" kalbinizin seslerini duyar

Pentagon, USA-326’nın amacının, yer gözlemi yoluyla istihbarat toplamak için bir casus uydu programı olan “havadan keşif”i desteklemek olduğunu söyledi.

Dickinson, ABD’nin Rus uzay aracını izlemeye devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Bir uydu diğerini nasıl kovalayabilir?

Ay, yörüngedeki Uluslararası Uzay İstasyonundan görüldüğü gibi, Dünya’nın ufkunun altına batıyor.
NASA

İki uydu Dünya’nın yörüngesinde aynı düzlemde, ancak farklı hızlarda dönüyor ve Kosmos-2558’in Amerikan hedefinin altından düzenli olarak geçmesine izin veriyor.

McDowell, “Pistin biraz farklı şeritlerinde bir pistte koşan ve biri diğerinden daha hızlı olan iki sporcuyu hayal ederseniz, ara sıra biri diğerinin üzerinden koşar ve yakın geçer,” diye açıkladı McDowell.

Her tur bir fotoğraf fırsatı olabilir.

McDowell’in gözlemlerine göre Kosmos-2558, Mart ayında USA-326’da dört yakın geçiş yaptı. Rus uydusu genellikle Amerikan hedefinin yaklaşık 50 kilometre (31 mil) yakınından geçiyor – çarpışma riskini alacak kadar yakın değil, ancak muhtemelen ayrıntılı görüntüler elde edecek kadar yakın.

McDowell, “Onu agresif değil, meraklı olarak görüyorum” dedi.

Rusya yeni bir uzay izleme teknolojisini test ediyor gibi görünüyor

Rusya bunu daha önce yaptı.

Dünya’ya çarpan bir uydunun çizimi.
ESA/ID ve Sense/ONiRiXEL, CC BY-SA 3.0 IGO

Başka bir Kosmos uydusu, 2014 yılında fırlatıldıktan sonra “kovalama” davranışı gösterdi – ancak bir düşman uzay aracını değil, kendi roket aşamasını kovalıyordu. raporlar Rusya’nın uzay programını takip eden ve RussianSpaceWeb.com’u yöneten gazeteci Anatoly Zak tarafından.

Ardından 2020’de ABD Uzay Kuvvetleri’nde bir general adı geçen İki gizemli Rus uydusu, bir Amerikan casus uydusunu takip ediyordu.

McDowell, “Bu teknolojiyle test ettikleri bir programa benziyor,” dedi.

Amerikan uydusu kendini biraz yukarı itti

Hobi uydu izleyicisi Nico Janssen’e göre, bu yörüngesel saklambaç oyununun son dönüşünde, ABD uydusu daha yüksek bir yörüngeye sıçradı ve Kosmos-2558 7 Nisan’da tekrar yakından geçmeden önce daha uzağa tırmandı.

READ  NASA teleskopu derin uzayda kozmik bir soru işareti tespit etti

Jansen, Rus uydusunun 7 Nisan’da ABD askeri hedefini yaklaşık 31 kilometre mesafeden geçecek şekilde ayarlandığını hesapladı. Bunun yerine, alabildiği en yakın yer 45 kilometre uzaktaydı.

Bu, ABD’nin Rus uydusu Zack’in yakın yaklaşımından kaçınmak için yaptığı bir manevra olabilirdi. adı geçen. Ancak Amerikan uydusunun uzaklaşıp uzaklaşmadığı belli değil.

Jansen, Insider’a bir e-postada, “Bu işe yaramazdı, çünkü Kosmos uydusu isterse irtifasını tekrar artırabilir,” dedi.

McDowell aynı fikirde.

Bir takip e-postasında “Bunun tehlikeli bir yanık olması muhtemel, ancak şu anki görüşüme göre * olası * değil” dedi.

Bunun yerine Jansen, ABD uydusunun son zamanlarda güneş aktivitesi nedeniyle kaybettiği yüksekliği telafi etmek için rutin bir yükseltme yaptığına inanıyor. Güneş’teki volkanik patlamalar, uyduları daha düşük yörüngelere itebilen yüklü parçacıkları Dünya’nın üzerinde sürükledi.

Jansen, güneş ve yörüngedeki casuslar arasında “uydular çok savunmasız” dedi.