Mayıs 27, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Radyoaktif kapsül Batı Avustralya’da kayıp ve arama çalışmaları sürüyor

Radyoaktif kapsül Batı Avustralya’da kayıp ve arama çalışmaları sürüyorCNN

Yetkililer, taşıma sırasında kaybolan radyoaktif madde içeren küçük bir kapsüle dokunmanın tehlikeleri konusunda halkı uyardı. Avustralya’nın batı kısmı.

Yaklaşık çeyrek inç çapında ve yaklaşık üçte biri uzunluğundaki yuvarlak gümüş kapsül, madencilik faaliyetlerinde göstergelerin içinde kullanılan bir madde olan az miktarda radyoaktif sezyum-137 içeriyordu. Avustralya Sağlık Bakanlığı, maddelerin ciddi sağlık sonuçları konusunda uyarıda bulundu.

Batı Avustralya İtfaiye ve Acil Durum Hizmetleri Departmanından (DFES) Cumartesi günü yapılan açıklamaya göre, kapsül 12 Ocak’ta karayoluyla Newman kasabasının kuzeyindeki bir maden sahasından ayrıldı.

O kuzeydoğu eteklerinde gönderildi Perth onarımlar için. Kapsülü içeren paket 16 Ocak’ta Perth’e ulaştı ve paketi açıldı ve güvenli bir radyasyon deposunda saklandı.

Bununla birlikte, Çarşamba günü paket incelenmek üzere açıldığında, terazinin kırık olduğu ve vidaların eksik olduğu bulundu – ve kapsül orada değildi.

Batı Avustralya Polisi o akşam DFES’e ve Risk Yönetimi Ajansına bilgi verdi. DFES Ülke Kuzey Direktörü David Gill’e göre, kapsülü bulmak ve güvenli bir şekilde kontrol altına almak için bir arama yapılıyor.

Cuma günü yapılan açıklamada, “DFES, Sağlık Bakanlığı, WA Polisi ve diğer konu uzmanlarından oluşan çok kurumlu Olay Yönetim Ekibi, Kuzey Newman’dan uçuş sırasında yapılan kesin rotayı ve durakları onaylıyor” dedi.

Perşembe ve Cuma günleri “nakliye yolculuğunun başlangıcı ve bitişi – Newman’ın kuzeyindeki maden sahası ve Perth’in kuzeydoğu eteklerindeki nakliye deposu – aranan yerler arasındaydı” dedi. “Ayrıca arama alanındaki yolları ve diğer alanları da tarıyoruz.”

Acil servisler Pilbara, Midwest Gascoigne, Goldfields Midlands ve Perth Metropolitan bölgelerinin bazı bölümlerinde radyoaktif madde riskleri konusunda uyarıda bulundu.

Sezyum 137’ye maruz kalmak radyasyon yanıklarına veya radyasyon hastalığına neden olabilir. Ancak yetkililer, genel toplum için risklerin nispeten düşük olduğunu söyledi.

READ  Finlandiya, Rusya tarafından gönderildiğini iddia ettiği göçmenleri önlemek için sınır kapılarını kapatıyor

Baş sağlık görevlisi ve Radyoloji Kurulu başkanı Dr. Andrew Robertson Cuma günü yaptığı açıklamada, “İnsanlar kapsülü veya benzer bir şeyi görürse, ondan uzaklaşın ve başkalarını da ondan uzak tutun” dedi.

“Dokunmayın ve yerden almayın. Halkın 13 DFES’i (13 33 37) arayarak durumu derhal bildirmesi istenmekte olup, malzemeye uzun süre dokunan veya yaklaşan herkesin tıbbi yardım alması tavsiye edilmektedir.

Robertson, “Malzemeye çok yakınsanız veya ona dokunursanız, radyasyon tehlikesi büyük ölçüde artar ve ciltte radyasyon yanıklarına neden olmak da dahil olmak üzere sağlığınıza ciddi zararlar verebilir” dedi.