Mart 21, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İran, askeri bir bölgeye insansız hava aracıyla düzenlenen saldırıyı püskürttü

DUBAİ (Reuters) – İran devlet medyası Pazar günü savunma bakanlığından alıntı yaparak, İran’ın orta kesimlerindeki İsfahan kentindeki bir askeri fabrikada meydana gelen güçlü patlamaya “başarısız” bir drone saldırısının neden olduğunu bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “(İki uçaktan) biri hava savunması tarafından vuruldu, diğer ikisi savunma tuzaklarına düşerek infilak etti. Neyse ki bu başarısız saldırı can kaybına ve atölyenin çatısında hafif hasara neden oldu.” resmi IRNA haber ajansı tarafından yapılan açıklama.

İran haber ajansları daha önce güçlü patlamayı bildirmiş ve mühimmat fabrikası olduğu söylenen fabrikada çakan ışığı ve fabrika dışındaki acil durum araçlarının ve itfaiye araçlarını gösteren bir video yayınlamıştı.

Temmuz ayında İran, İsfahan’daki “hassas” bir savunma sanayi merkezini havaya uçurmayı planlayan İsrail için çalışan Kürt aktivistlerden oluşan bir sabotaj ekibini tutukladığını söyledi.

Duyuru, baş düşman İsrail ile Tahran’ın nükleer programı konusunda artan gerilimin ortasında geldi. İsrail, İran’ın nükleer silah geliştirmeye çalıştığını söylüyor. Tahran bunu reddediyor.

Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “(Saldırı) tesislerimizi ve misyonumuzu etkilemedi… Bu tür kör önlemlerin ülkenin devam eden ilerlemesi üzerinde bir etkisi olmayacaktır.”

Son yıllarda İran’ın askeri, nükleer ve endüstriyel tesislerinin çevresinde çok sayıda patlama ve yangın meydana geldi.

Patlamalar, İran’ın İsrail ve ABD ile nükleer programı konusundaki gerilimler arasında bazen endişelere yol açtı.

İsrail, Washington ile Tahran arasındaki dolaylı müzakerelerin 2015 nükleer anlaşmasını kurtaramaması durumunda uzun süredir İran’a karşı askeri harekat tehdidinde bulunuyor.

Dubai Haber Odası’ndan bildiriyor. Daniel Wallis ve Cynthia Osterman tarafından kurgu

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

READ  Afganistan depremi: Ölü sayısı arttıkça Taliban daha fazla yardım çağrısında bulundu | Afganistan