Temmuz 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Richard Gere ve Paul Schrader takıma geri dönüyor

Richard Gere ve Paul Schrader takıma geri dönüyor

Paul Schrader ve yıldız Richard Gere’nin en son 1980’lerde birlikte çalışmasının üzerinden 44 yıl geçtiğine inanmak zor. amerikan jigolo, Film yalnızca Gere’in ünlü kariyerinin temel taşı olmakla kalmadı, aynı zamanda Schrader’in filmlerinden ve ilk yönetmenlik çalışmalarından biri oldu. Tabii ki harika senaryolar yazdı, özellikle de Martin Scorsese’yle yaptığı işbirliğiyle. Öfkeli Boğa, İsa’nın Son Günahı Ve taksi sürücüsü. Ancak yarım yüzyıl sonra bir yazar ve yönetmen olarak onu hâlâ büyülemeye devam eden şey onu şimdi ilgilendiriyor.

Son yıllarda bu, aşağıdaki gibi izole çalışmaları da içeriyordu: Kart sayacı, usta bahçıvan Eleştirel beğeni alan İlk reformcu. Şimdi “mozaik” olarak adlandırdığı şeye geri döndü; bu durumda, farklı dönemlerde sinema mikroskobu altına alınan bir hayattan parçalardan oluşan ve hepsi ölmekte olan bir adamın zihnine girip çıkan bir film. Ancak zamanla hayatının gerçeklerini anlatacak kadar açık sözlü olmaya devam ediyor ve bu gerçeklerden bazıları, hem ahlak hem de ölümlülükle boğuşurken ilk kez ortaya çıkıyor.

Bu karmaşık bir konu ama sadece 95 dakika içinde Schrader, bir başka film yapımcısı Malcolm (Michael Imperioli) ile röportaj yaparken bizi bir belgesel film yapımcısı olan Leonard Fife’ın (Gere) hayatına götürmeyi başarıyor. Eski bir öğrenci olan hikayesini anlatıyor. Bu, Schrader’in şimdiki zaman ve geçmişe dönüşler yoluyla görsel olarak sunduğu bir şey – aslında dört zaman dilimi, iki aktör, yaşlı olan Gere ve genç Beşli olarak Jacob Elordi, adamı farklı dönemlerde canlandırıyor, hatta bazı durumlarda daha yaşlı ve daha yaşlı olanın olduğu durumlarda bile. genç versiyonlar çarpışıyor. .

Hayatın sonuyla yüzleşmek ve kamera önünde gerçekle yüz yüze gelmek kesinlikle ilginç bir fikir ve özellikle Fyfe’nin her zaman olmasa da alışkın olduğu bir belgesel yapımcısı olması buna yardımcı oluyor. uyarlama, gerçek hayatları beyazperdeye taşıma. Geçmişteki ihlallerinin ve şüpheli eylemlerinin gerçeklerine. Oturup karısının (ve yapımcısı) Emma’nın (Uma Thurman) orada olması konusunda ısrar ederken, röportaj devam ederken kendisi ve eşi uzun süredir gizli kalmış olabilecek şeyleri – ilişkiler, ayrılıklar, acı verici kararlar, gömülü gerçekler – keşfederler.

READ  Los Angeles'ta sinema salonları açılış ve yenileme telaşıyla geri dönüyor - The Hollywood Reporter

İLGİLİ: Cannes Film Festivali fotoğrafları

Schrader fikri, aynı ruh halinde olan ve bir kitap yazan arkadaşı ve yazar Russell Banks’ten geldi. KayıpBu da Schrader’in Banks’in ölümünden önce tamamlanamayan senaryosuna ilham kaynağı oldu. Aslında Banks, Schrader’den kitabının yayınlayamadığı orijinal başlığı Oh, Canada’ya dönmesini istedi. Bu arada bankalar da yazıldı çileSchrader’in 1997’de mükemmel bir filme dönüştüğü film, James Coburn’a En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Akademi Ödülü’nü kazandırdı.

Schrader ve görüntü yönetmeni Andrew Wonder, Vietnam Savaşı’nın kızıştığı ve draft piyangosu sırasında büyük çatışmaların yaşandığı 1960’larda başlayan farklı dönemleri temsil etmek için en az dört farklı en boy oranı, renkli ve siyah-beyaz paletler kullanıyor. Genç Fife’ın ahlaki bir ikilemle karşı karşıya olduğunu anlatıyor: Hizmet et ya da Kanada’ya kaç. Bu karar, hamile genç karısı Alicia (Kristin Froseth) ve diğer sorumluluklar nedeniyle kendisi için kaotik bir hal alıyor. Bu dönemin eski Fife of Gere ticaret yerleri ile genç Fife of Elordi ticaret yerleriyle iç içe geçtiği bir dönemdir.

Belki de piyango numaralarını alacak kadar şanssız olan gençlerin, uzaklardaki adaletsiz bir savaşta ölme olasılığı konusunda zor kararlar vermek zorunda kaldıkları bir dönemdi. Ancak bu mozaikte keşfedilen çok şey var ve aslında kendimi daha fazlasını isterken buldum ki bu nadir görülen bir durum çünkü bu günlerde filmlerin genellikle çok uzun olduğunu düşünüyorum. Yıllar sonra, Leonard’ın uzun süredir görüşmediği oğlu Cornell’in (Zach Shaffer), kendisini tanımayan Emma’nın önünde görüşmediği babasıyla yüzleştiği dokunaklı ve iyi oynanmış bir sahne var. Bunun gibi karakterler gelir ve çıkar, ancak yardımcı oyuncu kadrosunun hiçbirine karakterlerini büyük oranlarda detaylandıracak kadar zaman verilmiyor. Geriye Gere, Elordi, Thurman ve daha az ölçüde Imperioli kaldı.

READ  "Gizli İstila" teorisi, X-Men süper kahramanının gelişini ortaya koyuyor

Schrader’in stand-up filmler yapma alışkanlığı var ama bu film doğası gereği daha geniş bir kapsamda geçiyor ve Schrader ve Gere gibi, materyalin ve kitabın hak ettiği kapsamı gerçekten açacak bir stüdyo bütçesi olmadığına inanıyor. tüm bunları yıllar önce birlikte yapmıştık Amerikan jigolo. Küçük bir film ama Schrader gibi son zamanlarda daha çok bağımsız filmlerde çalışan ve harika performanslar sergileyen Gere sayesinde canlı bir film (bkz. Cezai olarak değerinin altında değer verilmiş Normandiya örnek). Burada bir kez daha tek kelimeyle harika, geriye dönüp baktığında bu adamın her yönüne hakim oluyor ve ne yazık ki keşfetmesi gereken tek yön bu.

Elordi de iyi bir iş çıkarıyor; kendisinin genç Leonard olduğunu düşünmemizi sağlayacak kadar ipucu veriyor. Aslında, eğer birisi yeni bir versiyonunu yapmak istiyorsa amerikan jigolo, Bu senin adamın. Thurman da bu rolde mükemmel; çoğu zaman kenardan bakan bir kadın olmasına rağmen onu hayata geçiriyor. Her şeyi gözleriyle söylemeyi başarıyor: kocasına ve öğretmenine gösterdiği ilgi, empati ve şaşkınlık, rolün gerektirdiği her şey.

Eğer başka bir şey Ah, Kanada Düşündürücü ve değerli. Belki başkalarına da çok geç olmadan kendi hayatlarını incelemeleri konusunda ilham verebilir.

Dağıtım arıyor. Yapımcılar Tiffany Boyle, Louisa Lo, Megan Hanlon, Scott Lastaiti ve David Gonzalez’dir. Benim saydığım kadarıyla, bu bağımsız filmleri yapmanın hiçbir zaman kolay olmadığını kanıtlayan, sorumlu yapımcı unvanına sahip 39 (!) kişi daha var.

Başlık: Ah, Kanada
Festival: (rekabet) idi
Yönetmen ve senarist: Paul Schrader
boşalmak: Richard Gere, Uma Thurman, Jacob Elordi, Michael Imperioli, Zach Shaffer, Kristin Froseth, Jake Weary
Satış acentası: WME bağımsızdır
Koşu süresi: 1 saat 35 dakika

READ  Josh Gad ve Andrew Rannells Yıldızı – Son Tarih