Nisan 20, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Rocket Lab, ilk nötronu 2024'te fırlatmayı hedefliyor

Rocket Lab, ilk nötronu 2024'te fırlatmayı hedefliyor

WASHINGTON – Rocket Lab, kendi uydu takımyıldızını da içeren şirket için uzun vadeli bir vizyonun ana hatlarını çizdiği için ilk nötron roketini yıl sonundan önce fırlatabileceğini söyledi.

Rocket Lab yöneticileri, şirketin dördüncü çeyreği ve 2023 mali sonuçlarını görüşmek üzere 27 Şubat'ta yapılan kazanç çağrısında, yeniden kullanılabilir Neutron orta kaldırma roketinin geliştirilmesinin programa ve bütçeye uygun olduğunu ve ilk fırlatmanın 2023 yılı bitmeden gerçekleştirilmesi hedefiyle yapıldığını söyledi. yıl. .

Rocket Lab CEO'su Peter Beck, Neutron hakkında şunları söyledi: “Şu anda, yıl sonuna kadar lansman için kesin bir zaman çizelgemiz var.” “Fakat geçmemiz gereken birçok test var.”

Görüşme sırasında şirketin aviyonik ve yapılar gibi çeşitli Neutron bileşenleri üzerinde kaydettiği ilerlemenin yanı sıra Wallops Adası, Virginia'da Neutron fırlatma rampası olan Fırlatma Kompleksi 3'ün inşasını anlattı. Ancak şirket, nötrona güç verecek Arşimet motorunun sıcak ateş testlerine henüz başlamadı.

Beck, Rocket Lab'ın, NASA'nın Mississippi'deki Stennis Uzay Merkezi'nde Arşimet için bir test standını tamamladığını ve bunun “motoru Mart ayı sonuna kadar desteklemesine” izin verdiğini söyledi, ancak motorun pad üzerinde ne zaman çalışmaya başlamasının beklendiğini açıklamadı.

Bu testler başladığında nötron zaman çizelgesine biraz açıklık getirecek. Beck, “Arşimet ateşi söndürdüğünde ve diğer bazı önemli testleri tamamladığımızda programa ve zaman çizelgesine ne kadar yakın olduğumuz hakkında daha fazla bilgi sahibi olacağız” dedi.

Arka planda konuşan bir endüstri kaynağı, ilk motorun çalıştırılmasından ilk lansmana kadar dokuz aydan kısa bir zaman çizelgesini “son derece iyimser” olarak tanımladı ve diğer araç yazılımı geliştirme zaman çizelgelerine atıfta bulunarak, ilk motor testinden ilk lansmana kadar geçen sürenin yıllar sürebileceğini belirtti. . Görüşmenin ilerleyen saatlerinde Rocket Lab'ın finans müdürü Adam Spice, Neutron'un yıl sonuna kadar piyasaya sürülmesinin “yeşil ışık programı” olduğunu, çünkü aracın geliştirilmesinde herhangi bir sorun olmadığını itiraf etti.

READ  GTA 6 fragmanı beklenenden bir gün önce sızdırıldı [Update]

Şirketin Neutron'u yıl sonundan önce fırlatmaya çalışmasının bir nedeni, ABD Uzay Kuvvetleri'nin Ulusal Güvenlik Uzay Fırlatma Aşaması III sözleşmeleri kapsamında ilk Lane 1 ödüllerine hak kazanabilmesini sağlamak.

“Bu yıl bir aracı piyasaya sürmek için bu kadar çabalamamızın nedeni, bunun 1. Parkur'a giden rampada bir geçit olmasıdır” dedi ve sonraki yıllarda ek rampaların olacağını da sözlerine ekledi. “Bu yüzden pek çok mühendis şu anda masalarının altında uyuyor, arabayı çalışma standına götürmek için çok çabalıyor.”

Neutron projesinin tamamlanması aynı zamanda şirketin sermaye harcamalarını azaltmasına ve kârlılığa doğru ilerlemesine de olanak tanıyacak. Spice, şirketin Neutron'a 2021'de 250 milyon ila 300 milyon dolar arasında harcama yapacağını ve 2024'te de donatacağını tahmin ettiğini söyledi. “O sırada yaptığımız tahminlerle oldukça tutarlıyız” dedi.

Şirketin faiz, vergi, amortisman ve amortisman öncesi düzeltilmiş kazancının (FAVÖK) dördüncü çeyrek için 29 milyon dolar ve 2023 için yaklaşık 91 milyon dolar olduğunu bildirdi, ancak Neutron rekabet ettiğinde sermaye harcamalarının düşeceğini söyledi. Spice, “Bundan çok kısa bir süre sonra, FAVÖK pozitifliğine uyum sağlamak için gerçekten ufuk çizgisinin altına bakabileceğimiz bir noktada olmalıyız” dedi.

Bir takımyıldızı görmek

Şirket, kazanç raporunu yeni uzay aracı otobüs serisini duyurmak için de kullandı. Şirket daha önce tümü Photon adı altında çeşitli varyantlar geliştirmişti ancak şimdi dört farklı bileşik sunuyor:

Beck, kazanç çağrısında, şirketin dört otobüs sınıfının tamamı için siparişleri olduğunu ve toplamda 40'tan fazla uzay aracının birikmiş olduğunu söyledi.

Ancak Beck, şirketin sadece uzay aracı inşa edip fırlatmanın ötesine geçerek sonunda kendi araçlarını işletmeye uzanan uzun vadeli bir vizyonunu vurgulamak için bu çağrıya büyük özen gösterdi.

“Buradaki nihai hedef sadece bir otobüs sağlayıcısı ya da lider olmak değil, eninde sonunda yörüngede hizmet sağlayan kendi takımyıldızımıza sahip olmak, çünkü sonuçta her şeyin oraya gideceğine inanıyoruz” dedi. “Yaptığımız her şey bu tür bir vizyonun kapsamına giriyor.”

READ  Microsoft, Call of Duty'i Nintendo ve Steam'de yayınlama sözü verdi

Bu, uzay hizmetlerine yönelik çok daha büyük toplam pazardan veya TAM'den kaynaklanmaktadır. Fırlatma maliyetinin 10 milyar ila 15 milyar dolar arasında, uyduların maliyetinin ise 20 milyar ila 30 milyar dolar arasında değiştiğini ancak “uzaydaki hizmetlerin değerinin 320 milyar dolar” olduğunu söyledi.

Bu yaklaşımın şirketin uzay ve nötron sistemlerine yönelik yatırımlarına yön verdiğini söyledi. “Nötronu geliştirmemizin nedeni kısmen, gelecekteki bir takımyıldız için uzaya giden kendi anahtarlarımıza sahip olmamızdır” dedi. “Orada rekabetçi olmak istiyorsanız kendi roketinize sahip olmalı ve kendi uydularınızı yapmalısınız.”

Kendi Starlink uydularını yapıp kendi roketleriyle fırlatan SpaceX'i örnek verdi. “Kendi bileşenlerinizi kullanarak büyük miktarlarda uydu üretme ve söz konusu uyduları fırlatma yeteneğiniz olmadığı sürece bununla rekabet etmek çok zordur” dedi. “Buna doğru çok metodik bir şekilde, adım adım ilerliyoruz.”

Beck, Rocket Lab'ın özel grubu ve hatta hangi hizmetleri sağlayacağı hakkında bir zaman çizelgesi vermeyi reddetti. “Daha büyük TAM'a geçmeyi düşündüğümüzde, oraya girip bu hizmeti uygulayıp sunmak için çok yıkıcı bir yönteme sahip olacağız.”

Birincisi, gelecekteki takımyıldızın, özellikle Nötron'un “temellerini” inşa etmekti. “Aslında tüm odak noktası nötron üzerinde. Tüm çaba nötron üzerinde çünkü nötron bu iş modelinin uygulanması için çok önemli, ancak aynı zamanda işin diğer bölümleri için de önemli. “Güçlü odak noktamız, nötron üzerinde nötron platforma, çünkü nötron olmadan platforma “Hizmet pazarında önemli bir değişiklik yapmak zor” olur.