Temmuz 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Roket Raporu: Firefly, NASA için iyi sonuçlar elde ediyor; Polaris Dawn bu ay piyasaya çıkıyor

Roket Raporu: Firefly, NASA için iyi sonuçlar elde ediyor;  Polaris Dawn bu ay piyasaya çıkıyor
Yakınlaştır / Dört Reaver gazyağı motoru, Kaliforniya’daki Vandenberg Uzay İstasyonundaki fırlatma rampasından Firefly’ın Alpha roketine güç sağlıyor.

Roket Raporu Sürüm 7.01’e hoş geldiniz! Bu haftanın raporunu Bağımsızlık Günü tatili nedeniyle normalden bir gün geç hazırlıyoruz. Ars, bu haftalık füze haberleri özetini yayınlamanın yedinci yılına başlıyor ve Amerika’daki tatile rağmen bu hafta çok sayıda haber var. Dünya çapında, geçen yılın aynı döneminde 91 olan fırlatma sayısı, 2024’ün ilk yarısında 122’ye yükseldi.

Her zamanki gibi biz Okuyucu katkılarını bekliyoruzHerhangi bir basımı kaçırmak istemiyorsanız lütfen aşağıdaki kutuyu kullanarak abone olun (form, sitenin AMP özellikli sürümlerinde görünmeyecektir). Her raporda küçük, orta ve ağır füzeler hakkında bilgilerin yanı sıra takvimdeki sonraki üç fırlatmaya hızlı bir bakış yer alacak.

Firefly beşinci Alfa uçuşunu başlattı. Firefly Aerospace, altı aydan fazla bir süre önce üst aşamadaki bir arızadan bu yana şirketin Alpha roketinin ilk uçuşunda NASA tarafından finanse edilen bir görevde sekiz küp uyduyu yörüngeye fırlattı. Uzay haberleriİki aşamalı Alpha roketi, motorun ateşlenmesinden önce yer ekipmanındaki bir sorun nedeniyle fırlatmanın kesintiye uğramasından iki gün sonra, Çarşamba günü geç saatlerde Kaliforniya’daki Vandenberg Uzay İstasyonu’ndan havalandı. Sekiz küp uydu, bir dizi eğitim, araştırma ve teknik görev için NASA merkezlerinden ve üniversitelerinden geliyor. Bu, Firefly’ın Alpha roketinin alçak Dünya yörüngesine yaklaşık bir metrik ton yük taşıma kapasitesine sahip beşinci uçuşuydu.

Anormalliği çöz … Bu, Alpha roketinin 2021’den beri beşinci uçuşu ve Alpha’nın yörüngeye ulaşan dördüncü uçuşuydu. Ancak Alpha’nın Aralık ayındaki son lansmanı, ikinci aşama motorun yeniden ateşlenmesi sırasında yaşanan bir sorun nedeniyle Lockheed Martin yükünü uygun yörüngeye yerleştiremedi. Bu haftaki fırlatmada Alpha, NASA sponsorluğundaki yükünü ikinci aşamanın tek bir yanmasından sonra konuşlandırdı ve ardından seviye değiştirme manevrası için motoru başarılı bir şekilde yeniden başlattı. Mühendisler son Alpha uçuşundaki sorunun bir yazılım hatasına dayandığını tespit etti. (Fasulye Ken tarafından gönderildi)

READ  Biyolojik Başyapıt – Evrim, insan beyninin süper bilgisayarlar gibi davranmasını sağladı

Savunma Bakanlığı’nın fırlatma havuzuna iki şirket eklendi. Henüz yörüngeye ulaşmamış olan Blue Origin ve Stoke Space Technologies, gelecekte küçük faydalı yüklerin fırlatılması için rekabet etmek üzere ABD Uzay Kuvvetleri’nden onay aldı. Acil Savunma RaporlarıBlue Origin ve Stoke Space, Uzay Kuvvetlerinin Orbital Hizmetler Programı 4 (OSP-4) sözleşmesi aracılığıyla ihaleye çıkardığı fırlatma görevi siparişleri için rekabet etmeye uygun fırlatma şirketleri listesine katıldı. Bu sözleşme kapsamında, Uzay Sistemleri Komutanlığı, 400 pound (180 kg) veya daha fazla ağırlığa sahip yükler için fırlatma hizmetleri tedarik ederek, görev emrinin verilmesinden itibaren 12 ila 24 ay içinde fırlatmalara olanak tanıyor. Uzay Sistemleri Komutanlığı Fırlatma ve Küçük Hedef Bölümü başkanı Yarbay Steve Hendershot, OSP-4 sözleşmesinin “küçük yörüngesel fırlatma yeteneklerine ve taktiksel olarak duyarlı uzay görevi ihtiyaçları için fırlatma çözümlerine odaklandığını” söyledi.

On iki çift … Blue Origin, New Glenn yörünge roketini ilk kez Eylül ayı sonlarında fırlatmayı hedeflerken Stoke Space, Nova roketini gelecek yıl yörünge test uçuşunda fırlatmayı hedefliyor. Bu iki şirketin eklenmesi, OSP-4 görev emirlerine teklif vermeye uygun 12 sağlayıcının olduğu anlamına gelir. Diğer şirketler ise ABL Space Systems, Aevum, Astra, Firefly Aerospace, Northrop Grumman, Relativity Space, Rocket Lab, SpaceX, United Launch Alliance ve X-Bow’dur. (Ken the Bin ve Brianrhurley tarafından sunulmuştur)

Eric Berger’in uzay haberlerini takip etmenin en kolay yolu haber bültenine abone olmaktır; biz de onun hikayelerini gelen kutunuza toplayacağız.

İtalyan bir startup şirketi küçük bir roketin fırlatılmasını başarıyla test ediyor. İtalyan roket üreticisi Sidereus Space Dynamics, EOS roketinin ilk entegre sistem testini tamamladı. Avrupa Uzay Uçuş RaporlarıBu test Pazar günü gerçekleştirildi ve MR-5 roketinin gazyağı-sıvı oksijen ana motorunun yaklaşık 11 saniye boyunca ateşlenmesiyle sonuçlandı. EOS roketi, yörüngeye ulaşmak için tek aşamalı bir mimari kullanan, yeniden kullanılabilir güçlendiricinin bir gölgelik altında toparlanmak üzere yörüngeden Dünya’ya döndüğü yeni bir tasarımdır. Roketin boyu 4,2 metreden daha kısa ve alçak Dünya yörüngesine yaklaşık 29 pound (13 kilogram) yük taşıyabilecek.

READ  Bilim insanları nihayet Grönland köpek balıklarının nasıl 500 yaşına kadar yaşayabildiklerini keşfediyor

Yalın süreç … Yerdeki entegre testleri tamamlayan şirket, EOS roketinin ilk alçak irtifa test uçuşlarını gerçekleştirecek. 2019 yılında kurulan Sidereus, EOS roketinin geliştirilmesini finanse etmek için 6,6 milyon Euro (7,1 milyon $) topladı. Bu, Isar Aerospace, MaiaSpace ve Orbex gibi diğer Avrupalı ​​fırlatma şirketlerinin çektiği fonun küçük bir kısmını temsil etse de, Sidereus CEO’su Mattia Barbarossa daha önce şirketin “uzay uçuşunu çok kısa bir sürede ve sınırlı kaynaklarla yeniden şekillendirmeyi” planladığını söylemişti. (EllPeaTea ve Ken the Bin tarafından sunulmuştur)