Temmuz 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İnsan boyutunda dişlere sahip bir semender, evriminin kanıtını sağlıyor

İnsan boyutunda dişlere sahip bir semender, evriminin kanıtını sağlıyor

Anılar için dişler.

Tyrannosaurus rex dünyadaki ilk dişlek yırtıcı değildi.

Dergide yayınlanan şaşırtıcı bir araştırmaya göre, dinozorların dünyanın başlıca yırtıcıları haline gelmesinden 40 milyon yıl önce, on santim uzunluğunda dişlere sahip insan boyutunda semenderler vardı. “doğa.”

Namibya’da Arjantinli bilim adamları tarafından fosilleşmiş bir amfibi iskeleti keşfedildi.

Chicago’daki Field Museum’da doktora sonrası araştırmacı olan çalışmanın yazarlarından Jason Pardo, “Kocaman dişleri var ve ağızlarının tüm ön kısmı dev dişlerden oluşuyor” dedi. Mevcut durumda Su canlılarına gelince.

Bulunduğu Gai-as Formasyonu’ndan dolayı “Gaiasia jennyae” adını alan bu tarih öncesi yırtıcı, 280 milyon yıl önce, Pangea adında tek bir kıtanın olduğu Permiyen Dönemi’nde yaşamıştı. Washington Post’a göre.


Chicago’daki Field Museum’dan çalışmanın yazarlarından Jason Pardo, “Kafası geniş ve düz, klozet kapağı şeklinde, bu da ağzını açmasına ve avını emmesine olanak tanıyor” dedi. Gabriel Liu/SWNS

Pardo’nun hipotezine göre canavar 1,8 ila 2,5 metre uzunluğundaydı ve muhtemelen “bataklıkların ve göllerin dibinde” dolaşıyordu; burada ana yırtıcı hayvandı.

Bu güçlü dişli hayvan, “büyük, birbirine kenetlenen dişleri” ve altı metrelik benzersiz kafatasıyla daha küçük yaratıklara saldırıp onları öldürebilirdi.

Pardo, büyük kafalı bataklık sakininin yemeğini dağıtmak için hızdan çok sürprize güvendiğini varsayarak “Ağzını açmasına ve avını emmesine olanak tanıyan, klozet kapağı şeklinde büyük, düz bir kafası var” dedi.

Dev semenderin düzleştirilmiş kafasının kurbanlarını kavramak ve emmek için iyi olduğu varsayıldı, ancak pek “hidrodinamik” değildi.


depo.
Semender, keşfedildiği Namibya’daki Gai-as Formasyonundan dolayı Gaiasia jennyae adını almıştır. Roger M. H. Smith/SWNS

“Turna ya da garnitür gibi hızlı yırtıcıların suda daha hızlı hareket edebilen uzun, dar yüzleri vardır; “Jayasia” Pardo dedi.

Bu şekilde yaratık benzer Çin dev semenderiAynı zamanda geniş ağzıyla avına saldırıp onu emen dünyanın en büyük amfibisidir.

Bu yaratığın tek benzersiz özelliği aşırı diş hekimliği değildir. Gaesia, sonunda memelilere, kuşlara, sürüngenlere ve amfibilere dönüşen ve aynı zamanda taç tetrapodlar olarak da bilinen kök tetrapodların soyundan geliyor.

READ  Daha çok Chunkleosteus'a benziyor | başına buyruk

“Bu gerçekten çok şaşırtıcı Jayasya Pardo, “Çok eski” dedi. “Yaklaşık 40 milyon yıl önce nesli tükenen canlılarla akrabaydılar.”

Dahası, o zamanlar modern Antarktika’nın en kuzey noktasına paralel olan semenderin konumu, hemşerilerinden uzakta olması nedeniyle benzersizdir.

Araştırmada yer almayan Avustralya’daki Queensland Üniversitesi’nden paleontolog Anthony Romelio, Washington Post’a şunları söyledi: “Gayasia, şu anda Kuzey Amerika ve Avrupa olarak adlandırılan bölgede yaşayan yakın akrabalarından daha güneyde bulundu.”

Bu daha serin habitat, “ilk tetrapodların daha yaygın olduğunu ve önceden düşünülenden farklı iklimlere uyum sağlayabildiğini” öne sürüyor, diye ekledi.