Mayıs 29, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Roman Abramovich ve Ukraynalı barış müzakerecileri şüpheli zehirlenmeden muzdarip

Roman Abramovich ve Ukraynalı barış müzakerecileri şüpheli zehirlenmeden muzdarip

Rus oligark Konuya aşina olan kişiler, Roman Abramoviç ve Ukraynalı barış müzakerecilerinin bu ayın başlarında Kiev’de yaptıkları bir toplantı sonrasında şüpheli zehirlenme belirtileri gösterdiğini söyledi.

Ukrayna’nın başkentindeki toplantının ardından Sayın Abramoviç, Servis otobüsü var Moskova, Lviv ve müzakere edilecek diğer yerler arasında, Ukraynalı ekibin en az iki kıdemli üyesinin yanı sıra kırmızı gözler, kalıcı ve ağrılı yırtılma ve yüzlerinde ve ellerinde cilt soyulması gibi belirtiler gösterdiği belirtildi.

Şüpheli saldırıyı sabote etmek istediklerini söyleyen Moskova’daki militanları suçladılar. Savaşı bitirmek için görüşmeler. Bay Abramoviç’e yakın bir kişi, grubu kimin hedef aldığının net olmadığını söyledi.

İnsanlar, Bay Abramovich ve Kırım Tatarları temsilcisi Rustam Omirov da dahil olmak üzere Ukraynalı müzakerecilerin o zamandan beri iyileştiğini ve hayatlarının tehlikede olmadığını söylediler. Bay Abramovich ile görüşen Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky’nin etkilenmediğini söylediler. Zelensky’nin sözcüsü, herhangi bir şüpheli zehirlenme hakkında bilgisi olmadığını söyledi.

Kazayı inceleyen Batılı uzmanlar, semptomların kimyasal veya biyolojik bir ajandan mı yoksa bir tür elektromanyetik radyasyon saldırısından mı kaynaklandığını belirlemenin zor olduğunu söyledi.

Ukrayna’da bir aydan fazla süren savaşın ardından Başkan Biden ve NATO müttefikleri yeni bir yaptırım turu, daha fazla silah ve insani yardım sözü verdiler. Ancak ne yapabilecekleri ve Batı ittifakının etkinliği hakkında sorular var. Fotoğraf: Getty Images aracılığıyla Aris Messinis/AFP

Kremlin, şüpheli zehirlenme olayıyla ilgili yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Soruşturmayı, Kremlin ekibinin açık kaynak grubu Bellingcat’ten bir araştırmacı olan Christo Grosev organize etti. Rus muhalif siyasetçi zehirlendi Alexei Navalny 2020’de bir sinir ajanı ile. Bay Grosev, Bay Abramovich ve Ukraynalı müzakerecilere yapılan saldırının ardından fotoğrafları gördüğünü, ancak Ukrayna’nın batısındaki Lviv şehrinde zamanında numune toplama ayarlayamadığını söyledi. seyahat ediyorlar, çünkü bu insanların acelesi vardı, onlara İstanbul’a gitmelerini emreden kimdi.

Gerekli bilgiye sahip bir Alman adli tıp ekibi incelemeyi yapabildiğinde, şüpheli zehri keşfetmenin çok uzun sürdüğünü söyledi. Bay Grosev, “Amaç öldürmek değildi, sadece bir uyarıydı” dedi.

2018’de İngiltere, saldırıdan Rus istihbarat servislerini sorumlu tuttu sinir ajanı saldırısı İngiltere’ye sığınan eski bir Rus askeri subayı olan Sergei Skripal ve kızı Yulia hakkında. Her ikisi de, zehirle temas ettikten sonra hastanede bir İngiliz polis memurunun yaptığı gibi hayatta kaldı. İngiliz kadın sonra öldü Yanlışlıkla sinir gazı ile temas ettikten sonra.

Kremlin, Skripal zehirlenmesiyle ilgisi olduğunu reddetti.

Başkan Vladimir Putin ile uzun süredir bağları olan Bay Abramoviç, Moskova’dan kısa bir süre sonra Ukrayna’daki savaşı sona erdirme girişimlerine dahil oldu. işgali başlatmak 24 Şubat’ta konuya aşina olanlar söyledi.

Bazen çabalarının Ukrayna ve Rusya temsilcileri arasında ayrı, resmi bir müzakere yolu ile çakıştığını ve bazen paralel olduğunu söylediler. Rusya’nın en zengin adamlarından biri olan Bay Abramovich ve resmi Ukrayna müzakere ekibinin üyeleri, şüphelenilen zehirlenmenin gerçekleştiği Kiev toplantısına katıldı.

Bay Zelensky, Başkan Biden’a sordu ceza yok Çelik şirketinde azınlık hissesine sahip olan Bay Abramovich

salgı

PLC ve Portekiz vatandaşlığına sahip olduğu için, görüşmeye aşina olan kişilere göre müzakerelerde yer alıyor. Chelsea Futbol Kulübü’nün sahibi Bay Abramovich, cezalandırılmış Birleşik Krallık ve Avrupa Birliği tarafından.

Pazar günü bağımsız Rus medya kuruluşlarına verdiği röportajda Bay Abramovich hakkında soru sorulduğunda Bay Zelensky, Biden ile yaptığı tartışmalar hakkında yorum yapmayacağını söyledi. Bay Abramovich’in başlangıçta Rus müzakere ekibinin bir alt komitesinin üyesi olduğunu ve daha sonra insani konularda, özellikle de Ukraynalı sivillerin kuşatma altındaki Mariupol kentinden tahliyesi konusunda yardım etmeye çalıştığını söyledi.

Bay Abramoviç, Kiev ve Moskova arasında ilk resmi görüşmelerin başladığı Şubat ayı sonlarında Beyaz Rusya’da görüldü ve konuya aşina olan kişilerin söylediğine göre Kremlin ile görüşmelere arka kanal olarak hizmet etti ve Bay Putin ile Ukrayna konusunda şahsen görüştü. Bu kişiler, görüşmelerdeki rolünün düzenli olarak değiştiğini ve eski Almanya Şansölyesi Gerhard Schroeder de dahil olmak üzere başkalarını dahil etmeye çalıştığını söyledi.

Kendisine yakın bir kişi, zehirlenme şüphesine rağmen Bay Abramovich’in barış görüşmelerine devam etmeye karar verdiğini söyledi. Bu kişi geçen hafta Polonya ve Ukrayna’ya gittiğini ve Pazartesi günü İstanbul’a gittiğini söyledi. Onu yakın zamanda görenler, savaşan taraflar arasında arabuluculuk yapmaya çok zaman ayırdığını söylüyor. Bay Abramoviç’in merhum annesi Ukraynalıydı.

Müzakereler, savaşta olduğu gibi daha fazla ivme kazanamadı Dünya durma noktasına. Rus saldırısı birkaç cephede durduruldu. Bu arada Ukrayna, işgal altındaki toprakları geri almak için büyük bir karşı saldırı başlatacak kaynaklardan yoksundu.

Türkiye’de Salı günü, müzakerecilerin hem savaşa olası bir siyasi çözümü hem de bombalanan şehirlerden sivillerin tahliyesi ve mahkumların takası gibi acil insani meseleleri tartışacağı yeni bir müzakere turu planlanıyor.

Bay Zelensky, Ukrayna’nın pazarlığa açık olduğunu belirterek, hem Batı’dan hem de Moskova’dan bağlayıcı güvenlik garantileri alması halinde tarafsız bir pozisyonu korumaya istekli olacağını söyledi. Moskova’nın ülkede silahsızlanmayı tartışma talebini reddetti. Pazar günü Rus basınına, Rusya ile yapılacak herhangi bir anlaşmanın, tüm Rus güçlerinin 24 Şubat’tan önce işgal ettikleri pozisyonlara çekilmesinden sonra yapılacak bir halk referandumu ile onaylanması gerektiğini söyledi.

Kremlin, müzakere edilmiş bir çözüm aramakla ilgilendiğini söylerken, Rus devlet televizyonundaki popüler talk show sunucuları son günlerde Bay Zelensky ile herhangi bir anlaşmanın Rusya için bir aşağılama olacağını ve Ukrayna’nın Rusya’ya dahil edilmesi gerektiğini söyledi. şart.

yaz Yaroslav Trofimov [email protected] adresinde ve Max Colchester [email protected] adresinde

Telif Hakkı © 2022 Dow Jones & Company, Inc. tüm hakları saklıdır. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8

READ  Rusya, Ukrayna'nın tahıl anlaşmasına katılımını sürdürdüğünü açıkladı