Mayıs 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Oylama Putin'in elini güçlendirirken Ukrayna'nın ölümcül saldırıları Rusya'yı sarstı

Oylama Putin'in elini güçlendirirken Ukrayna'nın ölümcül saldırıları Rusya'yı sarstı

Gladkov ayrı bir gönderisinde Belgorod şehri ve bazı çevre bölgelerdeki okullar ve alışveriş merkezlerinin bu ay ikinci kez önümüzdeki günlerde geçici olarak kapatılacağını duyurdu.

Rusya Savunma Bakanlığı daha önce yaptığı açıklamada, son haftalarda ölümcül saldırıların arttığı Belgorod ve Kursk sınır bölgelerinde füze, füze ve insansız hava araçlarını düşürdüğünü açıklamıştı.

Putin intikam sözü verdi

Bakanlık daha sonra Rus kuvvetlerinin “Ukraynalı silahlı sabotaj ve keşif gruplarının” daha fazla sızma girişimini püskürttüğünü söyledi.

Bu arada, Ukrayna'nın güneyindeki işgal altındaki Herson bölgesindeki Kremlin yetkilileri, drone saldırısında bir kişinin öldüğünü ve dört kişinin yaralandığını söyledi.

Sınır saldırıları, yüzlerce kilometre uzakta, Moskova dışındaki, altın kubbeli süslü Ortodoks manastırıyla ünlü Sergiev Posad kasabasındaki seçmenler için endişe kaynağıydı.

Yaşlıların oylarını toplamak için kapı kapı dolaşan seçim görevlilerinin yardımıyla evden oyun kullanan 87 yaşındaki Inessa Rozhkova, seçimlerin Ukrayna ile çatışmanın sona ermesine yol açmasını umduğunu söyledi.

“Kaç kişinin öldüğünü hayal edebiliyor musunuz? Şimdi sınır köylerimiz acı çekiyor. Onlar için endişeleniyoruz” dedi.

68 yaşındaki Elena Kirsanova, yakındaki meslek okulunda kurulan oy verme istasyonuna eşiyle birlikte Putin'e oy vermek için geldi.

AFP'ye konuşan Kirsanova, “Bizi korkutmaya çalışıyorlar ama burası korkutulabilecek bir ülke değil.” dedi.

71 yaşındaki Putin, 1999 yılının son gününden bu yana Rusya'da iktidarda ve ülkedeki hakimiyetini 2030'a kadar uzatması planlanıyor.

Kremlin'de bir dönem daha görevde kalırsa, 18. yüzyıldaki Büyük Katerina'dan bu yana tüm Rus liderlerden daha uzun süre iktidarda kalacak.

Ukrayna'daki çatışmaya karşı çıkan iki adayı bloke ettikten sonra ve ana rakibi Alexei Navalny'nin açıklanamayan koşullar altında bir Arktik hapishanesinde ölümünden yaklaşık bir ay sonra, oylamada gerçek bir rekabetle karşı karşıya değil.

READ  Boşanma avukatı, diğer kişinin 'kalifiye olup olmadığını' kontrol etmenin bir yolu olarak erkeklerin her zaman ilk buluşmalarda ödeme yapması gerektiğini söyledi.

Kremlin, seçimleri Rusların, Moskova'nın işgal altındaki topraklarda da oylamaların yapıldığı Ukrayna'daki geniş çaplı askeri harekatının arkasında olduklarını göstermeleri için bir fırsat olarak nitelendirdi.

Ancak Cuma günkü oylamanın ilk günü, oy sandıklarına boya dökmekle veya kundaklama saldırılarıyla suçlanan bir dizi Rus'un tutuklanmasıyla, sandık merkezlerindeki vandalizm nedeniyle gölgelendi.

Petrol tesisinin yakılması

Yetkililer, biri merkezi Yekaterinburg kentinde, diğeri batı Kaliningrad bölgesinde olmak üzere en az iki Rus'u oy pusulalarını yeşil mürekkeple ıslatmakla suçladı.

Sandıklara dökülen maddenin benzeri zeyonkadaha önce Kremlin yanlısı aktörler tarafından Navalny dahil muhalif politikacıları bastırmak için kullanılan cerrahi bir antiseptik.

Putin'i güçlü bir şekilde destekleyen iktidardaki Birleşik Rusya partisi, internet sitesinde geniş çaplı bir hack saldırısına maruz kaldığını duyurdu.

Rusya Güvenlik Servisi (FSB) ayrıca, oy verme merkezlerinin açılmasıyla birlikte, Ukrayna güçlerine yardım ettiğini veya askeri ve ulaşım tesislerinde sabotaj eylemleri gerçekleştirmeyi planladığını söylediği Rusların bir dizi tutuklandığını da duyurdu.

Ukrayna'nın Rusya'ya yönelik saldırıları sınır bölgelerinin ötesine de yayıldı; Kiev güçleri son haftalarda Rusya topraklarının derinliklerindeki petrol tesislerini hedef aldı.

Ön hatlardan yaklaşık 800 kilometre (500 mil) uzakta bulunan Samara bölgesinin valisi Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Ukrayna insansız hava araçlarının iki petrol rafinerisini hedef aldığını ve bunlardan birinde yangın çıktığını söyledi.

Kiev'deki bir savunma kaynağı AFP'ye, saldırının Ukrayna güvenlik servisleri tarafından “Rusya'nın ekonomik potansiyelini bozma stratejisinin” bir parçası olarak planlandığını söyledi.

Kaynak, “Bu tür her yenilgi, Rus savaş ekonomisini besleyen petrol parasının akışını azaltıyor” dedi.