Mart 29, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Ruble Moskova’da rekor düşük seviyeye geriledi ve Rusya dışında dalgalı seyrini sürdürüyor

Ruble Moskova'da rekor düşük seviyeye geriledi ve Rusya dışında dalgalı seyrini sürdürüyor

24 Şubat 2022’de çekilen bu resimde Rus Rublesi madeni paraları ABD doları banknotlarının önünde görülüyor. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/Files

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

NEW YORK (Reuters) – Ruble Çarşamba günü Moskova’da dolar karşısında 110 ile rekor düşük seviyeye ulaştı ve diğer ticaret platformlarında 100’e yakın geri sürünerek, Rusya’nın finansal sistemi Batı yaptırımlarının ağırlığı altında sallanırken baskı altında kalmaya devam etti. Ukrayna’nın işgali nedeniyle empoze edildi.

Rusya borsası kapalı kaldı ve tahvil ticareti arz ve talepte geniş marjlar gösterdi ve hacim çok azdı veya hiç yoktu.

Ruble, Moskova ticaretinde dolar karşısında yüzde 4.5 düşerek 106.02’ye düştü ve daha önce 110.0’a çıkarak rekor düşük seviyeye ulaştı. Yılın başından beri dolar karşısında %30 değer kaybetti. Euro karşısında Çarşamba günü %2,5 düşüşle günü 115.40’ta kapattı.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Ancak Rusya dışında ticaret, günü EBS platformunda %6 artışla 100’e ve diğer yerlerde %7,6’da 97,6’da bitirmek üzere toparlandı.

Madeni para, Şubat ayının ilk yarısında işlem gördüğünden hala %20 daha zayıf.

EBS platformunda, bu hafta ruble 2010’dan bu yana en büyük üç günlük aralığa sahipti ve Pazartesi kaydedilen en geniş aralıktı.

New York’taki Quant Insight’ın Amerika bölümü başkanı Colin Stewart, “Yarın ne olacağını kim bilebilir” dedi.

“O sadece çok değişken.”

Rusya, para birimindeki zayıflığa, gösterge faiz oranını iki katından fazla artırarak %20’ye çıkararak ve şirketlere döviz kazançlarının %80’ini iç piyasaya göndermelerini söyleyerek yanıt verdi, çünkü şimdi Batı yaptırımları altındaki merkez bankası döviz kurunu durdurdu. müdahaleler.

Daha zayıf bir ruble, Rusya’daki yaşam standartlarını etkileyecek ve zaten yüksek enflasyonu teşvik ederken, Batı yaptırımlarının araba veya uçuş gibi temel mal ve hizmet kıtlığına yol açması bekleniyor. Daha fazla oku

READ  Suudi aktivist Salma Al-Shehab, tweet attığı için 34 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Birçok küresel şirket Rusya’dan çıkma planlarını açıklarken, ülkenin kredi notları kriz nedeniyle baskı altında.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, “ek ve daha ciddi yaptırımların Rusya’nın kredi profili üzerindeki olumsuz etkilerini yansıtan bir hareket olan” notunu düşürmek için Rusya’nın notunu gözden geçirdiğini söyledi.

JPMorgan, yaklaşık 4.2 milyar dolarlık Rus borcunun yatırım dereceli tahvil endekslerinden ihraç edilme riskiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Bu arada, Scope Ratings, Rusya’nın notunu önemsiz seviyeye indirdikten bir gün sonra, sermaye kontrollerinin “Rus devletinin borcunu yabancılara ödemeye istekliliği hakkında önemli soruları gündeme getirdiğini” söyledi.

Scope, önlemlerin Rusya’yı “bankacılık ve likidite krizlerine karşı daha savunmasız” hale getirdiğini de sözlerine ekledi.

Ayrı bir notta JPMorgan, Rusya için derin bir resesyona girmekte olduğunu ve bankanın bölgesel makro görünümünü yeniden değerlendirdiğini söyledi.

JPMorgan, “CBR’yi hedefleyen en son eylemler resmi tamamen değiştirdi.” Dedi.

“Rusya’nın büyük cari hesap fazlası, büyük sermaye çıkışlarını barındırabilirdi, ancak beraberindeki CBR ve SWIFT yaptırımlarıyla, mevcut kısıtlamalara ek olarak, Rus ihracat kazançlarının kesintiye uğraması ve sermaye çıkışlarının ani olması muhtemel.”

Birkaç Rus bankası, bankalararası transferleri kolaylaştıran küresel finans ağı SWIFT’den yasaklandı.

Rusya’daki haneler ve işletmeler, düşen rubleyi dövize çevirmek için acele ederken, bankalar bu girişleri çekmek için döviz mevduat oranlarını yükseltti.

Rusya’nın en büyük borç vereni Sberbank (SBER.MM) En büyük özel banka Alfa Bank, üç ay boyunca dolar mevduatı için %8 teklif verirken, 1.000$’a kadar olan mevduatlarda %4 ödeme yapmayı teklif ediyor. Ruble mevduatları için Sberbank yıllık %20 getiri sunuyor.

Sberbank Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Avrupa Merkez Bankası’nın Avrupa kolunun kapatılması emrini verdikten sonra, büyük nakit çıkışları ve çalışanlarına ve mülküne yönelik tehditleri suçlayarak neredeyse tüm Avrupa piyasalarından çekildiğini söyledi. Daha fazla oku

READ  Eski NBA Şampiyonu, İklim Kriziyle Savaşmak için 'Dünyayı Nasıl İnşa Ettiğini' Değiştiriyor

Bankanın Londra’da işlem gören hisseleri, yılın başında 16 dolardan 4,5 sente düştü.

Rus şirketlerinin ve Rusya’ya yoğun şekilde maruz kalan diğerlerinin ABD’de işlem gören borsada işlem gören fonları (ETF’ler), Şubat ortasından bu yana %72 düşerek Çarşamba günü %13 düştü.

Moskova, Ukrayna’daki eylemlerini, bölgeyi işgal etmek için değil, komşusunun askeri yeteneklerini yok etmek ve tehlikeli milliyetçiler olarak gördüğü kişileri tutuklamak için tasarlandığını söylediği “özel bir operasyon” olarak nitelendiriyor.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Reuters tarafından bildiriliyor. Düzenleme Jane Merriman, Jonathan Otis ve Grant McCall

Kriterlerimiz: Thomson Reuters Güven İlkeleri.