Şubat 1, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Lindsey Graham: Trump’ın Putin’e dahi demesi bir ‘hata’ydı

Lindsey Graham: Trump'ın Putin'e dahi demesi bir 'hata'ydı
“Bence bu bir hataydı. Sanırım ne söylemeye çalıştığını biliyorum, bilirsin, giderken Donbass. Ama değil. Trump’ın yakın müttefiki Graham, “Putin’in bir dahi olmadığını, bir savaş suçlusu olduğunu açıklığa kavuşturalım” dedi.
Graham Çarşamba günü, Putin’in sayısız savaş, saldırganlık ve insan hakları ihlallerinden sorumlu tutulması çağrısında bulunan bağlayıcı olmayan bir Senato kararı sundu. Karar, Ukrayna hükümetinin savaş suçları iddiasıyla Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde Putin aleyhine sunduğu bir şikayeti destekliyor. Rusya’nın Ukrayna’yı işgali. Graham, ABD’nin şikayeti desteklemesi halinde davayı takip etmesini umduğunu söyledi.
Rusya sivil hedefleri vurdu Açık kaynak bilgilere ve ABD’li yetkililere göre son günlerde yerleşim alanları ve yerleşim alanları. Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy Rusya’yı çocuklar da dahil olmak üzere sivilleri hedef almakla suçladı ve Pazar günü çatışmayla ilgili uluslararası soruşturma çağrısında bulundu.
Uluslararası Ceza Mahkemesi, soykırım, savaş suçları ve insanlığa karşı suçlar da dahil olmak üzere “uluslararası toplumu ilgilendiren en ciddi suçlarla suçlanan bireyleri” araştırır ve kovuşturur. sitede şunlar yazıyor.

Şimdiye kadar Graham, karar hakkında birkaç Demokrat senatörle bazı olumlu görüşmelerde bulunduğunu söyledi ve Çarşamba günü İngiliz büyükelçisi de dahil olmak üzere müttefikleri çağıran ve ayrıca şikayeti desteklemelerini isteyen bir “telefon saldırısı” başlattığını kaydetti.

Graham, Çarşamba günü ABD Capitol’ünde Ukraynalı-Amerikalı bir Indiana Cumhuriyetçisi olan Temsilci Victoria Spartz ile tasarıyı açıklayan bir basın toplantısına katıldı.

kıvılcım, Ukrayna’da kim doğdu, daha sert yaptırımlar, acil yardım ve daha fazla askeri kaynak talep etmek için Kongre’deki konumunu kullanıyor ve Ukrayna halkının Ruslarla kendileri savaşmak istedikleri için asker değil daha fazla silah istediğini söylüyor. Aynı zamanda mültecileri savunuyor ve hızla yayılan insani krizin dehşetine dikkat çekiyor.

Spartz, “Bütün uluslararası toplumun bunu kınaması gerekiyor” dedi. “Bu suçtur, bu saf cinayettir.”

READ  Rishi Sunak, Benny Mordaunt ve Boris Johnson, Birleşik Krallık Başbakanı pozisyonu için yarışıyor

Graham, Putin “daha umutsuz” hale geldikçe Rusya’nın stratejisinin “tükenmesini” beklediğini ve “bunun gerçekleştiğini gördüğünüz gibi, bu şikayeti desteklemek için uluslararası hukuk örgütlerini devreye sokmamız gerekiyor” dedi.

Graham, Putin için, “Dünya, onun çok uzun süre boyunca elinden kayıp gitmesine izin verdi,” diye ekledi. “Rus halkı körü körüne soydular, ülkeyi demirden tutmak için Rus vatandaşlarını öldürdüler.”

Graham, ciddi ekonomik yaptırımlar ve NATO müttefikleri Ukrayna ve Doğu Avrupa’yı silahlandırmadan bu çatışmayı sona erdirmenin bir yolu olmadığını söyledi.

“Rus halkı için, sözlerimi duyabildiğinizden şüpheliyim ama kavgamız sizinle değil, siz de herkes gibi, belki de herkesten çok Putin’in kurbanısınız ve ben sadece aradaki farkı anladığımızı söylemek istedim. Rus halkı ve Putin arasında, ancak yardımınıza ihtiyacımız olacak. Adalet masadaysa, acı çekmek zorunda kalacaksınız” dedi.

Graham, Putin’i durdurmanın, dünyanın kurallara dayalı düzenini tehdit etmek isteyebilecek ve küresel güvenliğe başka potansiyel tehditler oluşturmak isteyebilecek diğer liderlere güçlü bir mesaj göndermek için kritik olduğunu söyledi.

“Ukrayna Putin’in eline geçerse, millet olarak bizim için korkunç sonuçlara yol açar” dedi. “Çin, Tayvan’ı ele geçirebileceklerine dair bir sinyal alacak. İranlılar, nükleer emellerini durdurmak için hiçbir irademiz olmadığını düşünecekler. Ve tam tersi. Çinliler, dünyanın Ukrayna çevresinde toplandığını ve Putin’in savaş suçları tarafından uygulanan hukukun üstünlüğünü görürse muhtemelen Tayvan’a gitmeyecek.”

“Tarih iyisiyle kötüsüyle tekerrür ediyor. Geçmişten alınan dersleri unutmaya meyilliyiz. Kötülüğün yatıştırılması iyi bir şey değil ve Putin söz konusu olduğunda bunu çok uzun zamandır yapıyoruz. ”

CNN’den Jeff Zelini bu rapora katkıda bulundu.