Temmuz 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Rus işgali: Ukraynalılar başkentlerinin kontrolü için savaşırken, savaş Kiev’e taşındı

Rus işgali: Ukraynalılar başkentlerinin kontrolü için savaşırken, savaş Kiev’e taşındı

“Şehrimizin sokaklarında aktif çatışmalar yaşanıyor. Lütfen sakin olun ve mümkün olduğunca dikkatli olun!” Ukrayna İçişleri Bakanlığı Cumartesi günü Facebook sayfasında söyledi.

Bakanlık, bölge sakinlerini “içeride saklanmaya” ve kurşun parçalarına çarpmamak için siper almaya çağırdı. Şehirdekilere sirenleri duyarlarsa en yakın sığınağa “hemen gitmelerini” tavsiye etti.

Yetkililerin silahlı yedek askerleri olması ve Ukrayna televizyonunun Molotof kokteyli yapma talimatlarını yayınlaması nedeniyle Ukraynalılar son günlerde başkentlerini savunmaya hazırlanıyorlar.

Rus kuvvetleri hem kuzeyden hem de doğudan Kiev’e doğru ilerlerken, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky meydan okurcasına bir tavır aldı. ülkesini savunmaya yeminli Yönetimindeki diğer liderlerle birlikte bir Kiev caddesinde dururken.

“Hepimiz buradayız. Ordumuz burada. Vatandaşlar ve toplum burada. Hepimiz bağımsızlığımızı, devletimizi savunmak için buradayız ve her zaman da öyle olacak. Savunucularımıza şan! Savunucularımıza şan! Ukrayna’ya zafer!” Zelensky, Cuma gecesi yayınlanan ve o zamandan beri internette viral hale gelen bir videoda söyledi.

Cumartesi günü yerel saatle 05:45 sıralarında Kiev şehir merkezi yakınlarında birkaç silah sesi duyuldu. Cuma gecesi ve Cumartesi erken saatlerde, genellikle yaklaşık 3 milyon kişiye ev sahipliği yapan başkentin içinde ve çevresinde meydana gelen bir dizi patlamanın ardından gelen durgunluğun ardından güneydoğudan gelmiş görünüyorlar.

Cumartesi günü, ilk Ukrayna ordusu verdi Sallanan patlamaların hesaplanması Sabahın erken saatlerinde Batı Kiev.

Ukrayna Askeri Kolluk Kuvvetleri, ilk bilgilere göre, iki araba, iki kamyon ve bir düşman tankı içeren “işgalciler için bir teçhizat sütununu imha ettiğini” söyledi.

Başkentin dış banliyölerinde şiddetli çatışmalar ve patlamalar devam ederken, Rus kuvvetleri birkaç yönden başkente doğru ilerliyor.

Kiev’in 35 kilometre (21,7 mil) güneyindeki Vasylkiev belediye başkanı, şehir merkezinde şiddetli çatışmaların yaşandığını anlattı.

Cumartesi günü erken saatlerde Verkhovna Rada kanalına konuşan belediye başkanı Natalia Balasinovich, Ukrayna tarafında kayıplar olduğunu söyledi.

READ  Çin, füze enkazı nedeniyle Tayvan yakınlarındaki bir bölgeden gelen gemileri yasakladı

Görgü tanıklarının gece saatlerinde paylaştığı videolarda, bir askeri üssün bulunduğu Kiev’in kuzeybatı bölgesinde meydana gelen patlamalar görüldü. Başkentteki CNN ekipleri, şehrin batısında ve güneyinde patlamaların duyulduğunu bildirdi. Kısa bir süre sonra, Ukrayna Devlet Özel İletişim Servisi, doğu banliyölerinden birinde de çatışmaların devam ettiğini söyledi.

Vatansever konuşmasında Zelensky, Rus güçlerinin başkente yakın olduğunu vurguladı ve ABD Başkanı Joe Biden dahil dünya liderleriyle hala iletişim halinde olduğunu söyledi.

Zelensky mektupta, “Ana hedefimiz bu katliamı sona erdirmek” dedi. “Ukraynalılar Rus saldırganlığına kahramanca direniyor”.

Kiev’den bilinmeyen numara Sakinleri zaten Cuma günü ayrılmıştıPerşembe günü kalabalık olan başkentin batısındaki yollar sakinleşti.