Mart 29, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Rusya Ukrayna’yı işgal etti: canlı güncellemeler

Rusya Ukrayna'yı işgal etti: canlı güncellemeler
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin (solda) ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, 16 Haziran 2021’de İsviçre’nin Cenevre kentinde bir dosya fotoğrafında poz veriyor. (AP Fotoğrafı/Patrick Simansky)

Beyaz Saray Cuma günü yaptığı açıklamada, ABD’nin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov’a doğrudan yaptırımlar uygulamak için Avrupa Birliği’ne katılacağını doğruladı.

CNN’den Phil Mattingly ve Jeremy Herb Cuma günü erken saatlerde, karara aşina olan iki kişiye göre ABD’nin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yaptırım uygulamayı planladığını bildirdi.

Beyaz Saray basın sekreteri Jen Psaki, kararın Başkan Biden ile Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen arasındaki telefon görüşmesinden sonra geldiğini söyledi.

Gazetecilere verdiği demeçte, “ABD, Başkan Putin’i, Dışişleri Bakanı Lavrov’u ve Rusya’nın ulusal güvenlik ekibinin üyelerini cezalandırmada onlara katılacak” dedi. “Bu öğleden sonra daha fazla ayrıntıya sahip olacağımızı umuyorum.”

Biden’ın Putin’i içermeyen yeni bir yaptırım paketini duyurduğu Cuma ve Perşembe arasında neyin değiştiği sorulduğunda, Psaki, seçeneğin “bir süredir değerlendirilmekte ve masada olduğunu” söyledi.

Psaki, “Cumhurbaşkanının bu çatışmanın başlangıcından bu yana, daha ben söylemeden önce bile, güçlü bakış açısı ve güçlü ilkesi, Avrupalı ​​ortaklarımızla uyum içinde hareket ediyor ve adımlar atıyor ve bu kesinlikle bunun kanıtı.” dedi.

Rus lider, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından Rus ekonomisine ve Putin’in yakın çevresine maliyet yükleme girişiminde ana hedef haline gelecek. Bir kişi, ek Rus yetkililerin dahil edilmesinin muhtemel olduğunu söyledi.

Avrupa Birliği ve Birleşik Krallık da Cuma günü Putin ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov’u hedef alan yaptırımlar uygulama niyetlerini açıkladılar.

Daha fazla arka plan: Putin’i doğrudan Batılı müttefikler aracılığıyla hedef alma kararı, Rusya’nın eylemlerine ekonomik yaptırımlarla yanıt verme çabasının en kişisel tırmanışını temsil ediyor. Etkinin ne kadar doğrudan olacağı belli olmasa da -yetkililer uzun zamandır Putin’in mali durumunun belirsiz ve takip edilmesinin zor olduğunu söylüyorlar- Rus liderini hedef almanın sembolizmi açık.

READ  Londra Yüksek Mahkemesi, Venezüellalı Maduro'ya milyar dolarlık altın savaşında karar verdi