Haziran 26, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Rus Ordusu gazisi Khudaryonok, Ukrayna savaşının lanetli bir değerlendirmesinde

Rus Ordusu gazisi Khudaryonok, Ukrayna savaşının lanetli bir değerlendirmesinde

Bucha şehrinde Rus ordusunun askeri teçhizatı imha edildi.

soba resimleri | Hafif Roket | Getty Resimleri

Bağımsız medyanın ve yorumların kamuoyunun gözünden kaybolduğu bir ülkede, Rusya’nın devlet kontrolündeki birçok televizyon kanalında, özellikle de ülke şimdi Ukrayna ile savaş halindeyken, muhalif sesler duymak nadirdir.

Ancak tanınmış bir askeri analist ve emektar, bu hafta devlet televizyonuna çıkıp Ukrayna’nın işgali ya da Rusya’nın “özel askeri operasyonu” dediği şey hakkında lanet olası bir değerlendirmede bulunmasının ardından öne çıktı.

Rus ordusundan emekli albay Mikhail Khodarionok, Kremlin yanlısı ile ünlü Olga Scapieva’nın ev sahipliğinde Rossiya-1 TV’de yayınlanan “60 Dakika” talk show’unda, “Açıkçası durum bizim için daha da kötüleşecek” dedi. duruş. .

Khodarionok ev sahibine, “Medya sakinleştiricilerini yutmamalısınız,” dedi ve Ukrayna’nın hiçbir şekilde Rusya tarafından mağlup edilmenin eşiğinde olmadığını ve Kiev’in isterse bir milyon adamı toplayıp silahlandırabileceğini söyledi.

Reuters’e göre gazeta.ru’da savunma köşe yazarı olan ve Rus askeri akademilerinden birinin mezunu olan Khodaryonok, Rusya’yı komşusu Ukrayna’yı işgal etmeye karşı uyardı ve Rusya’nın ulusal çıkarlarına hizmet etmediğini söyledi.

Onun tavsiyesi dikkate alınmadı, Rusya, doğu ve güneyde birkaç önemli toprak kazanımı ile yaklaşık üç aydır Ukrayna’da kanlı bir çatışmada kilitli durumda ve Ukrayna’nın gerillalarının gösterdiği gibi işgal muhtemelen uzun süreli bir yıpratma savaşına dönüşecek. cesaret. Moskova’nın kararlılığı küçümsemesi.

Moskova, Ukrayna’yı kuzeyden, doğudan ve güneyden işgal etme stratejisini şimdiden azaltmak zorunda kaldı ve şimdi savaş güçlerini Donbass bölgesindeki doğu Ukrayna’ya yoğunlaştırıyor.

Khudaryonok, Ukrayna’nın sadece ilkel askeri eğitim almış yüz binlerce askere güvenmek zorunda kalsa bile, önemli olanın kalplerinin savaşta olması olduğunu ve bunun Rusya için iyiye alamet olmayacağını vurguladı.

Khudaryonok, Ukrayna güçlerinin etkinliğini azaltmaya çalışan Skabieva tarafından kesintiye uğratılmadan önce, “Anavatanı savunma arzusu, onun Ukrayna’da olduğu anlamına geliyor – zaten orada ve sonuna kadar savaşmayı planlıyorlar” dedi.

READ  Zelensky Avrupa Parlamentosu'na hitap ederken çevirmen duygulara boğuluyor

Reuters, Khudarionok ve Scapieva’ya yorum için ulaşılamadığını bildirdi.

‘Dünya bize karşı’

Dünya sahnesinde, Çin ve Hindistan’daki eski müttefikler, çatışmanın ne kadar süreceği konusunda birleştiklerinde, Rusya artık geniş çapta parya ve sınırına kadar yaptırıma tabi tutuluyor.

“Askeri-politik konumumuzun ana eksikliği, tam bir jeopolitik izolasyon içinde olmamız – ve yine de kabul etmek istemiyoruz – tüm dünya pratikte bize karşı … ve bu durumdan çıkmamız gerekiyor.” Khudarionok, diğer stüdyo konuklarının samimi eleştirilerden şaşkına döndüğü talk-show’a devam etti.

Rusya giderek yalnızlaştıkça, Batı her zamankinden daha birleşmiş görünüyor. Ukrayna’nın Batı’daki müttefikleri Kiev’e silah sağlamaya devam ediyor ve Rus işgali, Batılı NATO askeri ittifakının (NATO) güvenlik önlemlerini sıkılaştırmasıyla sonuçlandı. Aslında, Rus işgali sadece şimdi örgüte katılmak isteyen Finlandiya ve İsveç ile ittifakı güçlendirdi.

Rusya, Ukrayna’ya yönelik saldırısını büyük ölçüde NATO’ya katılımına muhalefete dayandırdı (bu yakın bir ihtimal değildi) ve her zaman işgal için NATO’yu suçladı ve askeri ittifakı Moskova’nın doğuda Rus toprakları olarak gördüğü bölgeyi işgal etmeye hazırlanmakla suçladı. . Donbass bölgesinde iki Rus yanlısı cumhuriyetin bulunduğu Ukrayna.

Ancak NATO’nun Finlandiya ve İsveç’e yönelik genişlemesine verdiği yanıt sessiz kaldı. Başlangıçta genişlemeye karşı “misilleme adımları” ile tehdit etmesine rağmen, Başkan Vladimir Putin’in bunu bir “sorun” olarak nitelendirmesine rağmen, o zamandan beri genişlemenin kendisi için pek bir fark yaratmadığını söyledi. Jeopolitik analistler, Rusya’nın NATO’nun askeri altyapısının İsveç veya Finlandiya’ya yerleştirilmesi durumunda harekete geçmekle tehdit etmesine rağmen, Rusya’nın genişleme konusunda zaten çok az şey yapabileceğini belirtiyor.

Khudaryonok, Rusya’nın Ukrayna’daki durumun gerçekliğini görmesi gerektiğini söyledi: “Çalışmamızdaki asıl şey, askeri ve siyasi gerçekçilik duygusuna sahip olmaktır: Eğer bunun ötesine geçerseniz, tarihin gerçeği sizi o kadar çok vurur ki, Sana neyin çarptığını biliyorum.”

“Finlandiya’ya roket sallamayın – bu biraz komik görünüyor” dedi.