Haziran 27, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Yellen: ABD’nin Rusya’nın resmi varlıklarına el koyması yasal değil

Yellen: ABD'nin Rusya'nın resmi varlıklarına el koyması yasal değil

Hazine Bakanı Janet Yellen Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ABD’nin Ukrayna’yı işgali nedeniyle dondurulan Rusya Merkez Bankası varlıklarına el koymak için yasal bir yetkisi olmadığını, ancak ABD’li ortaklarla Rusya’yı yapmanın yolları hakkında görüşmelerde bulunduğunu söyledi. Ukrayna’da savaş sonrası yeniden yapılanma faturasını ödemeye başladı.

Yellen ayrıca, Rusya’nın ABD tahvil sahiplerine ödeme yapmasına izin vermek için verilen özel bir lisansın önümüzdeki hafta sona erdiğinde büyük olasılıkla uzatılmayacağını ve Rus yetkililere 1917 devriminden bu yana dış borcunda ilk temerrüde düşmekten kaçınmak için hızla daralan bir pencere bırakacağını söyledi. .

24 Şubat’ta Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, G-7 maliye bakanlarının bu haftaki toplantısında gündemin ana maddesini oluşturuyor ve Yellen, Dünya Bankası’nın 4 milyar dolarla mücadele ettiğini tahmin ettiği savaştan zarar görmüş ülkeye mali desteğin artırılması çağrısında bulunuyor. malzeme haftalık mahvetmek.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Yellen daha önce gazetecilere verdiği demeçte, “Ukrayna’daki büyük yıkım ve karşı karşıya kalacakları yeniden inşanın büyük maliyetleri göz önüne alındığında, Rusya’nın söz konusu bedelin en azından bir kısmını ödemesine yardım etmesi için çok doğal olduğunu düşünüyorum” dedi. . Bu haftaki toplantıdan.

Bazı Avrupalı ​​yetkililer, Avrupa Birliği, ABD ve diğer müttefiklere, yaptırımlar nedeniyle Rusya Merkez Bankası’nın dondurulan yaklaşık 300 milyar dolarlık döviz varlıklarına el koymaları çağrısında bulundu. Varlıklar yurtdışında tutuluyor, ancak Rus mülkiyetinde kalıyor. Daha fazla oku

Yellen, “Buna bakmaya başladığımızda, hükümetin bu varlıklara el koyması artık ABD’de yasal olmayacak” dedi. “Amerika Birleşik Devletleri’nde yasal olarak izin verilen bir şey değil.”

ABD Hazine yetkilileri emsal oluşturma ve diğer ülkelerin merkez bankası varlıklarını ABD’de tutma konusundaki güvenini sarsma konusundaki endişelerini de dile getirdiler.

READ  Güney Osetya: Gürcistan, ayrılıkçı bölgenin Rusya'ya katılmak için oy kullanmasının 'kabul edilemez' olduğunu söyledi

Bonn, Koenigswinter’daki G7 toplantısında Yellen, Ukrayna’nın ayda 5 milyar dolar olarak tahmin edilen en acil bütçe ihtiyaçlarına odaklanmayı planlıyor. Salı günü, ABD müttefiklerine mali desteklerini artırmaları için baskı yaparken, bir Alman hükümet yetkilisi bakanların 15 milyar dolarlık yeni bütçe yardımı sözü vereceğini söyledi. Daha fazla oku

Rus varsayımsal tehlikeleri

Rusya’nın yaklaşık 40 milyar dolarlık uluslararası tahvili var ve şu ana kadar Hazine Bakanlığı’nın bankaların Rusya Maliye Bakanlığı’ndan dolar cinsinden ödemeleri sakatlamaya rağmen kabul etmesine izin veren bir istisna tanıyan geçici bir lisans sayesinde mevcut yükümlülüklerini yerine getirip temerrüde düşmekten kaçınabildi. Rusya’ya yaptırımlar. .

Lisans, 25 Mayıs’ta sona erecek ve bir sonraki büyük ödeme o gün yapılacak.

Yellen Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Hazine’nin muafiyeti uzatma olasılığının düşük olduğunu söyledi. Bu, Rusya’nın tahvil taahhütleri uyarınca gerektiği gibi dolar yerine ruble ile ödemeye başvurması halinde teknik bir tökezlemeye yol açabilir.

Yellen, “Bununla ilgili nihai bir karar yok, ancak devam etmesi pek mümkün değil” diyen Yellen, herhangi bir teknik arızanın Rusya’nın sermayeye erişimiyle ilgili mevcut durumu değiştirmeyeceğini de sözlerine ekledi.

“Rusya bu ödemeleri yapmanın bir yolunu bulamazsa ve teknik olarak borçlarını ödeyemezlerse, bunun Rusya’nın durumunda büyük bir değişiklik olduğunu düşünmüyorum. Gerçekten küresel sermaye piyasalarından kopmuş durumdalar.”

ekonomik tehditler

Yellen, G7 toplantısı öncesinde, Ukrayna’daki savaşın yayılma etkileri ve enerji ve gıda fiyatlarını artıran Rusya’ya yönelik yaptırımlar ve katı COVID- nedeniyle Çin ekonomisindeki yavaşlama da dahil olmak üzere küresel ekonomiye yönelik bir dizi tehdidin altını çizdi. 19 kilitlenme. Ancak ABD, Çin ve Avrupa’da “eşzamanlı” bir resesyonun mümkün olduğunu düşünmediğini söyledi.

Yellen, Çin’in COVID için sıfır tolerans politikalarının mal üretimini engellediğini, fiyatları artıran ve daha yavaş büyümeye katkıda bulunan tedarik zinciri zorluklarını artırdığını söyledi.

READ  Rus gazının Avrupa'ya akışı azaldıkça petrol yükseliyor, Rusya'nın AB'den petrol yasağı geliyor

Yellen, “Dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olan Çin’in ekonomik performansının zaten dünya çapında büyüme üzerinde yayılma etkileri var” diyen Yellen, Hazine’nin Pekin’in politika tepkilerini yakından izlediğini de sözlerine ekledi. Daha fazla oku

Biden yönetimini, Amerikan tüketicileri ve işletmeleri için acıyı azaltmak için “çok stratejik olmayan” Çin mallarına yönelik bazı ABD tarifelerini düşürmeye çağırdığını vurguladı.

G7 finans liderlerinin Ukrayna’daki savaşı nedeniyle Rusya’ya daha fazla yaptırım uygulayacaklarını ve “Rusya’ya maksimum zarar verirken küresel ekonomiyi olumsuz etkilerden korumak için tasarlandıkları en iyi yollar” hakkında konuşacaklarını söyledi.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

(Boone’da David Lauder ve Washington raporunda Rami Ayoub.) Dan Burns ve David Lauder tarafından yazıldı Kurgu Chizu Nomiyama tarafından

Kriterlerimiz: Thomson Reuters Güven İlkeleri.