Aralık 1, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Ruslar Avdiivka’ya saldırdıklarında bir günde 55 tank kaybetmiş olabilir

Ruslar Avdiivka’ya saldırdıklarında bir günde 55 tank kaybetmiş olabilir

Rusya, son dört gün içinde Ukrayna’da sekizi tank olmak üzere en az 68 zırhlı aracını kaybetti. Rusya’nın 21 aydır Ukrayna’ya karşı yürüttüğü daha geniş kapsamlı savaşın korkunç standartlarına göre bile bu, baş döndürücü bir darbe. Ukrayna’nın aynı dönemdeki kayıplarının Rusya’nın kayıplarının onda birini oluşturduğu söyleniyor.

Ve o tahrip edilmiş ve terk edilmiş 68 Rus aracı sadece Andrew PerpetuaAçık kaynaklı bir istihbarat analisti olan sosyal medyadaki fotoğraf ve videolarla doğrulandı. gerçek Rusya’nın kayıpları neredeyse kesinlikle çok daha yüksek.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı kendi adına talep edildi Güçleri Perşembe ve Cuma günleri arasında 55’i tank olmak üzere 175 Rus zırhlı aracını imha etti. Ortalama olarak Ruslar Şubat 2022’den bu yana günde yalnızca üç tank kaybediyor; Son kayıp oranı yaklaşık 20 kat daha yüksektir. Moskova’nın ayrıca Avdiivka üzerinde en az beş savaş uçağını iptal ettiği bildirildi.

İnsan gücü kayıpları araç kayıpları ile orantılıdır. Kiev Genelkurmay Başkanlığı, Cuma günü sona eren 24 saat içinde Ukrayna’da 1.380 Rus’un öldürüldüğünü söyledi. Bu, daha geniş bir savaşın her iki tarafında da tek bir günde yaşanan en büyük kayıplardan biri olacaktı.

Rusya’nın saflarındaki yüksek kayıpların sebebinin ne olduğu açık. Birkaç haftadır, her biri 2.000’e kadar askerden oluşan yedi veya sekiz Rus alayı ve tugayı, özgür bir Ukrayna’nın en iyi savunulan şehirlerinden biri olan Avdiivka’yı kuşatmaya ve izole etmeye çalışıyor. . Doğu Ukrayna’nın Donbass bölgesinde, Rus işgali altındaki Donetsk’in kuzeybatısında.

Ruslar her gün tanklardan ve savaş araçlarından oluşan uzun sütunlar halinde dağılıyor. Her gün mayınlara basıyorlar, füze imha bölgelerinde dolaşıyorlar, topçu ateşlerini kaçırıyorlar ve patlayıcı yüklü insansız hava araçlarının kurbanı oluyorlar.

Ama gelmeye devam ediyorlar.

Rusların, Avdiivka’nın en az iki tugay ve bir alay ile bağlı taburlardan oluşan garnizonunu kuşatma, izole etme ve sonunda yenmeye yönelik başarısız girişimlerinde neden bu kadar çok sayıda asker ve araç harcamaya istekli oldukları açık değil.

Rus komutanlar, Ukrayna tugaylarının Haziran ayında başlayan ve Ukrayna kuvvetlerinin iki ana eksenin (biri Ukrayna’nın kuzeyinde) her birinde en az 10 mil ilerlediği Ukrayna’nın güneydeki karşı saldırısını güçlendirmesini önlemek için muhtemelen Ukrayna tugaylarını maliyetli bir savaşa çekmeyi umuyorlar. Rus işgali altındaki Melitopol ve diğeri daha doğuda, Mokri-Yali Nehri vadisi boyunca.

Ukraynalılar ayrıca Dnipro Nehri’nin sol yakasında ve doğuda Bakhmut’un güneyinde de ilerliyor.

Avdiivka saldırısı gerçekten bir reform çabasıysa muhtemelen başarısız oldu. Washington D.C.’deki Savaş Araştırmaları Enstitüsü, “Ukraynalı yetkililer Avdiivka saldırısını zaten bir Rus manipülasyon operasyonu olarak tanımladılar ve haksız yere Ukraynalı insan gücünü bu eksene göndermeleri pek olası değil” dedi. erkek.

Belki saldırı öyle değil Kurulum çabası. Alternatif olarak belki de Kremlin, sezonun sonlarında havaların soğuması ve yağış alması ve önemli bir hücum eylemi şansının azalması nedeniyle umutsuz bir galibiyet arayışına girebilir. Belki Avdiivka kavgası aslında Avdiivka ile ilgili değildir.

Bu mantıksız bir şekilde mantıklı. İkinci Dünya Savaşı Enstitüsü, “Avdiivka’nın sanal kontrolünün Donetsk Oblastı’nın geri kalanına yeni ilerleme yolları açmayacağını” açıkladı.

Ancak Kremlin sembolik değeri nedeniyle Avdiyevka’yı hedef aldıysa büyük ölçüde yanlış hesap yapmış oldu. Kanlı harekatın üzerinden iki hafta geçtikten sonra Avdiivka’nın temsil ettiği tek şey ölü Ruslar ve parçalanmış Rus tanklarıydı.

Ruslar, saldırıların ilk gününde kendilerine mal olduktan sonra geri çekilebilirlerdi. ISW’nin takdirine bağlı olarakVe en az 45 tank ve diğer zırhlı araç. Ancak ısrar ettiler ve komutanları, tüm bölüklerin ve taburların kitlesel kaybından etkilenmemiş görünüyordu.

Bu anlamda Rusya’nın Avdiyevka harekatı, ürkütücü bir şekilde 2023 başında Vohldar etrafındaki harekatını yansıtıyor. Rus denizcileri haftalar boyunca Donetsk’in 40 kilometre güneybatısındaki yerleşim yerindeki Ukrayna garnizonuna saldırdı.

Ukraynalılar saldırı sütunlarını bombaladı. Özellikle bir kavşak, Rusların uyum sağlamayı reddettiğini veya beceremediğini kanıtlıyor. Ukrayna’nın haftalarca süren pusularından sonra kavşak bir düzine veya daha fazla tankla ve imha edilmiş savaş araçlarıyla doldu.

Bugün Fuhildar özgür. Rusların şehri işgal altına alma konusundaki ısrarlı çabalarına rağmen aynı şey Avdiivka için de geçerli.

Bunun nerede biteceğini söylemek zor. Ruslar, geçen kış Voledar’ı ele geçiremedikleri için iki deniz taburunun büyük kısmını boşa harcadılar. Ancak Bakhmut çevresindeki daha maliyetli bir kampanya bu bahar Rusya’nın Pyrrhus zaferiyle sonuçlandı; Ukraynalı tugaylar zaman ve Rusya’nın kayıpları karşısında yer değiştirerek Donetsk’in 30 mil kuzeyindeki şehirden çekildi.

Eğer Ruslar alayları Avdiivka’daki et fabrikasına doğru itmeye devam ederlerse sonunda şehri ele geçirebilirlerdi. Ancak uğradıkları kayıplar, Rusya’nın Ukrayna’nın 600 millik cephe hattındaki operasyonlarını zayıflatabilir.

Londra’daki Royal United Services Institute, “Bu yüksek kayıp oranı korunabildiği sürece” dedi. işaret etti“Rusya’nın etkili saldırı eylemi için gerekli standartlara uygun yeterli sayıda yeni kuvvet yetiştirme yeteneğini bastırmak mümkün hale geliyor.”

READ  Kamuoyu yoklamaları, Danimarka seçimlerinde hiçbir bloğun çoğunluğu kazanamadığını gösteriyor | Seçim Haberleri