Ağustos 17, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Rusya, Boris Johnson’ın ölümünü alkışlarken, dünya İngiltere’nin siyasi dramasına tepki gösteriyor

Rusya, Boris Johnson'ın ölümünü alkışlarken, dünya İngiltere'nin siyasi dramasına tepki gösteriyor

Rusya, Boris Johnson’ın görevden ayrılmasını memnuniyetle karşıladı.

Justin Thales | AP | Getty Resimleri

LONDRA – Dünya liderleri, Boris Johnson’ın istifasına, Kremlin’in özellikle Birleşik Krallık başbakanının ayrılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek yanıt verdi.

Johnson Perşembe günü yaptığı açıklamada, 50’den fazla kişinin liderliğini protesto etmek için hükümetinden istifa etmesinin ardından partisinin yeni bir lider ve dolayısıyla başbakan seçme zamanının geldiğini duyurdu.

Perşembe günü İngiltere’de olaylar gelişirken, Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, Reuters’in çevirisine göre “Bizi sevmiyor ve biz de onu sevmiyoruz” dedi.

CNBC ile temasa geçtiğinde Kremlin ve Dışişleri Bakanlığı’na yorum için ulaşılamadı.

Cuma sabahı konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Johnson’ın “Rusya’nın izole edilmesi gerektiğini söylediğini, partisi Boris Johnson ise bunun yerine kendisini izole ettiğini” söyledi.

“Bu konuda yorum yapmak bile istemiyorum çünkü Boris Johnson, başbakan ve dışişleri bakanı olarak tüm aktivizmiyle, temelde yüzeysel etkilerin peşinden koşan, ilerlemek için iktidara tutunan bir adam olduğunu kanıtladı. siyasi kariyerini mümkün olan her şekilde.”

Boris Johnson ve Rus lider arasındaki gergin ilişki Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Birçokları için sürpriz olmayabilir. Johnson’ın Ukrayna’ya askeri desteği, Rusya’da sık sık eleştirilere hedef oldu. Nitekim Moskova, Johnson’ın savaşla ilgili daha geniş bir yaptırım paketinin parçası olarak Rusya’ya girmesini engelledi.

Ancak Johnson’ın ayrılması kesinlikle Ukrayna ve Rusya’ya yönelik politikada bir değişiklik anlamına gelmeyecek.

Johnson Perşembe günkü istifa mektubunda, “Ukrayna halkına şimdi bildiğimi söylememe izin verin, Birleşik Krallık’ta özgürlük mücadelenizi mümkün olduğunca uzun süre desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

Bu arada, Kiev elbette tam tersi tepki verdi.

Başkan Volodimir Zelenskiy Johnson Perşembe günü istifa mektubunun ardından konuştu. Downing Street’ten bir sözcü, Zelensky’nin “başbakana Ukrayna konusundaki kararlı eylemi için teşekkür ettiğini ve Ukrayna halkının İngiltere’nin çabaları için minnettar olduğunu” söyledi.

READ  Putin Cuma günü yaptığı açıklamada, yaptırım uygulanan Kremlin'in Rusya'nın Davos'unu seçkinlerinden mahrum ettiğini söyledi.

Aynı sözcü, “Başbakan, Birleşik Krallık’ın Başkan Zelenskiy halkına partiler arası sarsılmaz desteğinin altını çizdi ve Birleşik Krallık’ın mümkün olduğu kadar uzun süre hayati savunma yardımı sağlamaya devam edeceğini söyledi.”

Biden, Johnson’ın sinyalini kaçırdı

Atlantik ötesinde, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden Johnson’dan özel olarak bahsetmekten kaçındı, ancak İngiltere hükümetiyle çalışmayı dört gözle beklediğini söyledi.

Biden yaptığı açıklamada, “Birleşik Krallık ve ABD bizim en yakın dostlarımız ve müttefiklerimizdir ve iki halkımız arasındaki özel ilişki güçlü ve kalıcı olmaya devam etmektedir.” Dedi.

Avrupa Birliği’nde yetkililer şimdi Birleşik Krallık ile daha iyi ilişkiler umuyorlar.

Johnson hükümeti, İngiltere bloktan ayrıldıktan sonra Avrupa Birliği ile imzaladığı ticaret anlaşmasının ayrıntılarını değiştirmeye çalışıyordu – Brüksel’de iyi gitmeyen bir hareket. Aslında, AB yetkilileri İngiltere’ye karşı Haziran ayında yasal işlem başlattı

Milletvekili Guy Verhofstadt Perşembe günü Twitter’da şunları söyledi: “AB-İngiltere ilişkileri Johnson’ın Brexit’i seçmesiyle sert bir darbe aldı. İşler ancak daha iyi olabilir!”

önceki İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkışı Müzakereci Michel Barnier, “Boris Johnson’ın ayrılması, Birleşik Krallık ile ilişkilerde yeni bir sayfa açıyor” dedi.

Umarım daha olumlu olur, özellikle Kuzey İrlanda’daki barış ve istikrarla ilgili taahhütlere daha saygılı ve ortaklarla daha dostça olur” dedi.

Bununla birlikte, İngiltere ve AB arasındaki gelecekteki ilişki, büyük ölçüde Johnson’ın yerine geçmesine bağlı olacaktır.