Ağustos 11, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Lavrov, Rusya’nın gıda krizine neden olduğunu inkar ettikten sonra G-20 müzakerelerinden çekildi | G20

Rus dışişleri bakanı, mevkidaşlarına Rusya’nın Rusya’yı işgal ettiğini söyledikten sonra G20 önde gelen ekonomiler toplantısından erken ayrıldı. Ukrayna Küresel bir açlık krizinden sorumlu değildi ve Rusya’yı izole etmek için tasarlanan yaptırımlar bir savaş ilanı anlamına geliyordu.

Cuma günkü toplantı Sergey Lavrov içindi İlk doğrudan yüzleşme Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısını başlatmasından bu yana Batılı liderlerle birlikte Batı, Moskova’nın haklı eylemleri olduğunu iddia ettiği şeyleri çılgınca eleştirmekle suçlanıyor.

Lavrov, bu yılki G20 başkanı Endonezya’nın ev sahipliğinde düzenlenen Bali toplantısında sert ve kısa bir konuşmada şunları söyledi: “Batı müzakere istemiyorsa ama Ukrayna’yı yenmek istiyorsa, Rusya Savaş alanında – çünkü her iki görüş de dile getirildi – muhtemelen Batı ile konuşacak bir şey yok.”

Toplantıda Suudi Arabistan ile Meksika arasında oturan kıdemli Rus diplomat, Batı’yı Ukrayna’ya savaşta “silahlarını kullanması” için baskı yapmakla suçladı. Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Barbock konuşmaya başlayınca dışarı çıktı.

Barbock daha sonra şunları söyledi: “Gerçek şu ki [Lavrov] Müzakerelerin çoğu, Rus tarafının konuşmaya bir milimetre bile istekli olmadığını teyit etmek için odaya girip çıkmadan geçti.” Odadaki ruh halinin Rus işgaline karşı 19’a 1 olduğunu iddia etti. yaptırımlar konusunda anlaşmazlıklar vardı.

Lavrov, “Batı’nın nasıl nefes aldığına” dair bir izlenim edinmek için Bali’ye geldiğini iddia etti. Batı’nın kullanmadığı açıktı. G20 Lavrov, yaratıldığı amaçlar için söyledi. Gelişmekte olan ülkelerden katılımcıların bu yaklaşımı desteklemediğini iddia etti.

Batılı meslektaşlarının konuşmalarını anlatırken, “Saldırganlar, işgalciler, sakinler. Bugün bunlardan epeyce duyduk” dedi. Bazı konuşmaların teatral etki için yapıldığını ve en önemli örnek olarak Boris Johnson’ı gösterdiğini söyledi. Lavrov, “Eh, öyle olsun, istifa etti” dedi. Herkes Rusya’nın izole edilmesi gerektiğini söyledi. Ancak şu ana kadar partisi Boris Johnson’ı görevden aldı.”

READ  Biden haberleri bugün: Jamal Khashoggi'nin Amerikalı avukatı BAE'de tutuklandı

Aradaki toplantıların ve tartışmaların çoğu, Rusya’yı ihracata izin vermeye ikna etme çabalarıyla ele alındı. Ukrayna tahıl stokları Karadeniz’de güvenli ve bağımsız polis tarafından denetlenen bir deniz yolu. Ancak, büyük ölçüde Türkiye ve Birleşmiş Milletler liderliğindeki görüşmeler, haftalarca herhangi bir ilerleme kaydedilmeden uzadı.

Lavrov, “Ukrayna limanlarının ablukasını sona erdirmeli, mayınları kaldırmalı veya mayın tarlalarından geçişi sağlamalı” dedi.

Bundan sonra, Rusya ve Türkiye, Akdeniz’de ilerleyebilmeleri için Ukrayna’nın egemen bölgesi dışındaki kargo gemilerinin güvenliğini garanti edecek. Ancak Lavrov ile Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu arasında Bali’de yapılan bir görüşme herhangi bir ani ilerlemeye yol açmadı.

Lavrov, anlaşmazlığın daha geniş küresel tahıl kıtlığında merkezi bir faktör olduğunu reddetti ve ablukaya alınan tahılın küresel arzın %1’ini temsil ettiğini söyledi.

Batılı diplomatlar, Rusya’nın Ukrayna tahılının çalınmasını ve ihracatının engellenmesini Ukrayna ekonomisini zayıflatmayı ve mücadele eden ülkeye Batı desteğinin maliyetini artırmayı amaçlayan önlemler olarak gördüğünü söylüyor. ABD Dışişleri Bakanı bir genel kurul toplantısında, Anthony BlinkenMoskova’yı Ukrayna tahılını dünyaya bırakmaya çağırdı.

Bir yetkili, Blinkin’in doğrudan Rusya’ya hitap ettiğini ve “Rus meslektaşlarımıza: Ukrayna sizin ülkeniz değil. Onun tahılı sizin tahılınız değil. Neden limanları kapatıyorsunuz? Tahılı serbest bırakmalısınız” dedi.

Lavrov, örneğin gemilerin sigortalı olmaması veya yabancı limanlarda iletişim kuramaması gibi Batı yaptırımları nedeniyle Rusya’nın kendi tahılını ihraç edemediğini bir kez daha söyledi.

AB’nin dışişleri yetkilisi Josep Borrell, AB yaptırımlarının “Rus mallarının veya gübrelerinin ithalatını veya bu tür Rus ihracatının geri ödenmesini yasaklamadığını” söyleyerek yanıt verdi. Rusya’nın dünyanın ekmek sepetini işgal ettiğini ve Karadeniz’in nakliye hatlarını savaş alanına çevirdiğini söyledi.

Batılı liderler Lavrov ile bir grup fotoğrafına katılmayı reddettiler, ancak toplantıdaki varlıklarının tam bir boykotun aksine, diğer tarafsız ülkelerin yanlarında olduğunu varsaymaktan ziyade argümanlarını ortaya koyma konusunda daha istekli olduklarını söylediler.

READ  Rusya ve Ukrayna'daki savaş hakkında son haberler

Örneğin Barbock, toplantıdan önce, “Alman Dışişleri Bakanı olarak Avrupalı ​​meslektaşlarımla birlikte uluslararası sahneyi Rusya için terk etmeyeceğimizi kanıtlamak için buradayım” dedi.

Ücretsiz günlük bültenimiz olan ilk baskıya abone olun – hafta içi her sabah saat 07:00 GMT’de

Lavrov, Batı’nın değil, Çin, Suudi Arabistan ve Hindistan gibi diğer büyük güçlerin pozisyonuna yakından atıfta bulunmuş olmalı. Lavrov, Çin dışişleri bakanı Wang Yi ile bir araya geldi ve ona Ukrayna’daki “özel askeri operasyonun ana görevlerinin uygulanması” hakkında bilgi verdi ve Kremlin’in amacının “ülkeyi itibarsızlaştırmak” olduğu şeklindeki söylemini tekrarladı.

Lavrov’un Bali ziyareti, Vladimir Putin’in Kasım ayında G20 zirvesine yapacağı olası bir geziye hazırlanmayı da amaçlıyor. Putin’in şahsen mi yoksa video bağlantısı yoluyla mı katılacağı belli değil.

İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss, başbakanlık kampanyası için Londra’ya dönmek için toplantıdan erken ayrıldı. İngiltere’yi temsil etmek üzere Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Sir Tim Barrow’dan ayrıldı.