Eylül 24, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Rusya, F-16 bağışının Ukrayna ile savaşın tırmanmasına yol açacağı konusunda uyardı

Rusya, F-16 bağışının Ukrayna ile savaşın tırmanmasına yol açacağı konusunda uyardı

KOPENHAG (Reuters) – Rusya Pazartesi günü, Danimarka ve Hollanda’nın Ukrayna’ya F-16 savaş uçağı bağışlama kararını kınadı ve bunun çatışmanın tırmanmasına yol açacağını söyledi.

Danimarka ve Hollanda Pazar günü, yeni yılda planlanan ilk altı uçağın teslimatıyla birlikte Ukrayna’ya F-16 tedarik edeceklerini duyurdular.

Rusya Büyükelçisi Vladimir Barbin, Ritzau haber ajansına yaptığı açıklamada, “Danimarka’nın şu anda Ukrayna’ya 19 adet F-16 bağışlamaya karar vermiş olması, çatışmanın tırmanmasına yol açıyor” dedi.

Danimarka, barış şartlarını Ukrayna’nın kendisinin belirlemesi gerektiği önermesinin arkasına saklanarak, eylemleri ve sözleriyle Ukrayna’yı Rusya ile askeri çatışmayı sürdürmekten başka seçenek bırakmaya çalışıyor” dedi.

Danimarka Savunma Bakanı Jakob Elliman Jensen, Ukrayna’nın bağışlanan F-16’ları yalnızca kendi topraklarında kullanabileceğini söyledi.

Elman Jensen Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “Düşmanı Ukrayna topraklarından kovmak için kullanılmaları şartıyla silah bağışlıyoruz. Başka bir şey değil.”

“Tanklar, savaş uçakları veya başka bir şey olsun, koşullar bu” dedi.

Danimarka toplamda 19 uçak teslim edecek. Hollanda’nın dünya çapında 42 adet F-16’sı var ancak hepsini bağışlayıp bağışlamamaya henüz karar vermedi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky Pazar günü yaptığı açıklamada, uçakların Ukrayna’nın hava savunmasını güçlendireceğini ve Rus kuvvetlerine karşı saldırılarına yardımcı olacağını söyledi.

(Jakob Grunholt Pedersen tarafından rapor edilmiştir). Angus McSwan ve Philippa Fletcher tarafından kurgu

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Lisans haklarının alınmasıyeni bir sekme açar
READ  Tropik Fırtına Martin Çarşamba günü bir kasırgaya dönüşüyor